زمان لازم برای پر کردن مخزن دستگاه تصفیه آب

زمان لازم برای پر کردن مخزن دستگاه تصفیه آب

چقدر زمان برای پر کردن مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس نیاز است؟

معمولاً حدود 2 تا 4 ساعت طول می‌کشد تا یک مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب خانگی مبتنی بر اسمز معکوس (RO) استاندارد 8/2 گالنی پر شود. این دوره زمانی مورد نیاز است زیرا فرآیند تصفیه آب RO شامل چندین مرحله فیلتراسیون است و تکمیل کامل آن مدتی طول می‌کشد. بنابراین، هر دستگاه تصفیه آب RO به یک مخزن ذخیره سازی نیاز دارد. بدون مخزن ذخیره، پر کردن یک لیوان آب حداقل 10 دقیقه طول می‌کشد. اما، با به کارگیری مخزن ذخیره، در مواقع نیاز می‌توانید به راحتی از آب تمیز برخوردار باشید. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا نگاهی دقیق تر به مخازن ذخیره سازی RO می‌اندازیم و نحوه عملکرد آنها را توضیح می‌دهیم.

 

برای خواندن مقاله آیا آب شهری نیاز به تصفیه دارد اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن مقاله اسمز معکوس چیست و چگونه عمل می‌کند اینجا کلیک کنید

 

چگونه یک مخزن دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس کار می‌کند؟

مخزن دستگاه تصفیه آب از نوع تحت فشار است که از دو بخش تشکیل شده است، یک بخش، جهت ذخیره آب استفاده می‌شود و بخش دیگر، یک جداره انعطاف پذیر است. نحوه عملکرد مخزن به این صورت است که آب تصفیه شده در مخزن ذخیره می‌شود. در زمان استفاده، بخش انعطاف پذیر با ایجاد فشار هوا باعث خروج آب با سرعت و فشار ثابت می‌شود.

 

برای خواندن مقاله انواع مخزن تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

نرخ پر شدن مخزن ذخیره

نرخ پر شدن، مدت زمانی است که طول می‌کشد تا مخزن ذخیره سازی دستگاه تصفیه آب RO با آب تمیز و تصفیه شده پر شود. نرخ دقیق پر شدن مخزن ذخیره سازی RO به سه عامل اصلی بستگی دارد:

 

دستگاه تصفیه آب  RO

دقیقاً دستگاه تصفیه آب RO که در خانه خود نصب کرده‌اید، تأثیر مستقیمی ‌بر سرعت پر شدن مخزن ذخیره دارد. برخی دستگاه‌ها، می‌توانند روزانه تا 100 گالن آب تولید کنند و برخی دیگر ممکن است فقط نیمی ‌از این حجم را تولید کنند. به طور کلی، مخازن ذخیره دستگاه‌های RO با ظرفیت بیشتر، سریعتر پر می‌شوند. به عنوان مثال، مخزن ذخیره دستگاه RO  100 گالن، دو برابر سریعتر از دستگاه تصفیه آب با ظرفیت 50 گالن پر می‌شود.

 

برای خواندن مقاله ظرفیت تصفیه اینجا کلیک کنید

 

فشار آب

همانطور که انتظار می‌رود، فشار آب ورودی تاثیر زیادی بر سرعت پر شدن مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب RO خواهد داشت. کارآمدترین فشار آب برای یک سیستم RO حدود 60 psi است، اما سیستم همچنان در محدوده 40-80 psi می‌تواند کار می‌کند. اما، هر چه از psi 60 دورتر باشد، کارایی کمتری خواهد داشت و اگر فشار آب زیر 40 psi باشد، دستگاه تصفیه آب به هیچ وجه کار نخواهد کرد. فشارهای آب بسیار کم، نیروی کافی برای عبور آب از غشای نیمه تراوا RO تحت فشار را ندارند. اگر فشار بسیار پایینی دارید، می‌توان یک پمپ به سیستم لوله کشی شما اضافه کرد تا فشار آب را تا 60 psi افزایش دهد. این کار مخزن ذخیره سازی RO را سریعتر پر می‌کند و فشار آب بهتری را فراهم می‌کند.

 

برای خواندن مقاله نکات خرید دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

فیلترهای غشایی مسدود یا قدیمی

دستگاه تصفیه آب RO متکی به فیلترهای غشایی نیمه تراوا است که آلاینده‌ها را حذف می‌کنند. منافذ این فیلترها به تدریج با آلودگی‌هایی که از بین می‌برند، مسدود می‌شوند. این باعث کاهش حجم آبی می‌شود که می‌تواند از فیلتر عبور کند و کل سیستم کارایی کمتری خواهد داشت. در نتیجه منجر به  کندی پر شدن مخزن ذخیره سازی RO نیز می‌شود، اما رفع این مشکل آسان است. فیلتر غشایی بسته به فیلتری که استفاده می‌کنید و شرایط آب منطقه شما باید هر 6 تا 12 ماه یکبار تعویض شود.

 

برای خواندن مقاله تاثیر فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن مقاله چه زمانی باید فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم اینجا کلیک کنید.

 

مخزن ذخیره پر نمی‌شود؟

اگر مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب، پر نمی‌شود (یا خیلی کند پر می‌شود)، بهتر است موارد زیر را برای رفع این مشکل بررسی کنید:

فشار آب خانگی ممکن است پایین باشد: فشار آب ایده آل برای کارکرد اکثر سیستم‌های اسمز معکوس (RO) 60 psi است. هنگامی ‌که فشار آب خانگی شما پایین است (نزدیک یا کمتر از 40 psi)، آب نمی‌تواند از طریق غشاهای RO برای تولید آب فیلتر شده، فشار داده شود. توصیه می‌کنیم فشار آب خانه خود را چند بار در سال چک کنید تا مشکلی برطرف شود.

فیلترها ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند: فیلترهای دستگاه تصفیه آب RO به طور کلی باید هر 6 ماه یکبار و غشای اسمز معکوس (فیلتر ممبران) هر 12 ماه یکبار تعویض شوند. هنگامی ‌که فیلترها دیگر نمی‌توانند آلاینده‌ها را جذب کنند و رسوب یا مسدود شوند، سرعت جریان در سیستم اسمز معکوس می‌تواند تا یک قطره کاهش یابد. فیلترهای مسدود اغلب دلیل اصلی نرخ جریان آهسته از دستگاه تصفیه آب RO می‌باشند.

 

برای خواندن مقاله اهمیت نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

محفظه هوای مخزن ممکن است پاره شده یا فشار کم داشته باشد؛ فشار یک مخزن RO خالی باید 7-9 پوند بر اینچ مربع باشد. هنگامی‌ که فشار در مخزن کم است، آب را نمی‌توان به شیر برداشت رساند.

 

برای خواندن مقاله شیر برداشت دستگاه تصفیه آب چیست اینجا کلیک کنید

 

طول عمر مخزن فشار RO چقدر است؟

مخازن تحت فشار RO معمولاً 3 -7 سال عمر می‌کنند. تا زمانی که جداره انعطاف پذیر هوای داخل آن خراب شود و دیگر قادر به بیرون راندن آب از مخزن نباشد، نیازی به تعویض مخزن ندارید.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *