زغال چوب

زغال چوب

آیا بین فیلترهای آب کربن فعال و زغال چوب تفاوتی وجود دارد؟

 

آب ممکن است حاوی مواد شیمیایی، میکروارگانیسم‌ها، باکتری‌ها ، مواد آلی و … باشد که برای مصارف آشامیدنی مناسب نیست. همه به دنبال یافتن راهی مطمئن و موثر برای حذف آلاینده‌ها و ناخالصی‌ها از منبع آب مصرفی خود هستند. فیلترهای کربنی یکی از راه‌های دفاعی در مقابل انواع آلاینده‌های موجود در آب محسوب می‌شوند. احتمالاً درباره فیلترهای آب کربن فعال و زغال چوب نکاتی شنیده‌اید، اما کدام یک بهتر است؟ آیا باید فیلتر کربنی برای خانه خود انتخاب کنید یا فیلتر زغالی گزینه‌ای بهتر است؟ برای دریافت درک بهتری از این موضوع، با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید.

 

برای خواندن مقاله انواع فیلترهای کربن اینجا کلیک کنید

 

زغال چوب چیست؟

زغال چوب، ماده‌ای سبک، شکننده و سیاه‌رنگ است که از سوختن ناقص چوب به دست می‌آید. قسمت اعظم ترکیبات آن‌ در اثر حرارت و تبخیر، آزاد شده و ماده کربن باقی می‌ماند؛ که البته ناخالص است و از حدود ۸۵ تا ۹۸ درصد کربن تشکیل شده‌است.

برای به دست آوردن این نوع کربن، چوب در دمای بین 840 تا 950 درجه فارنهایت سوزانده می‌شود. پس از سوختن چوب، اجازه داده می‌شود تا مواد به دست آمده خنک شوند. سپس دریچه‌های کوره بسته می‌شود تا اکسیژن خارج شده و بقایای آن زغال شوند. نتیجه، ماده سخت و متخلخلی است که به زغال چوب معروف است.

 

برای خواندن مقاله فواید نوشیدن آب اینجا کیلک کنید

 

کربن فعال چیست؟

کربن فعال از شباهت زیادی با زغال چوب برخوردار است، اما تفاوت‌های کلیدی نیز بین این دو وجود دارد. زغال چوب به طور سنتی از چوب ساخته می‌شود اما کربن فعال می‌تواند از چوب، زغال سنگ، هسته یا پوسته نارگیل، پسته و … ساخته شود.  برای ساخت کربن فعال از یکی از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

فعال سازی فیزیکی

این نوع فعال سازی با دو روش قابل انجام است. روش اول، پیرولیزاسیون است،  که در واقع همان فرآیندی است که برای ایجاد زغال چوب استفاده می‌شود. دیگری، اکسیداسیون است که شامل قرار دادن کربن در معرض اکسیژن یا بخار در دماهای بالا، معمولا بین 600 تا 1200 درجه فارنهایت است.

 

فعال سازی شیمیایی

شامل آغشته کردن کربن به مواد شیمیایی خاص است. مواد رایج مورد استفاده در این روش، هیدروکسید سدیم، اسید فسفریک، هیدروکسید پتاسیم، کلرید سدیم یا کلرید روی می‌باشند. بسیاری از تولید کنندگان، فعال سازی شیمیایی را ترجیح می‌دهند زیرا در دماهای پایین تر از فعال سازی فیزیکی انجام می‌‎شود و همچنین فرآیند سریع تری است.

 

برای خواندن مقاله عوامل موثر بر عملکرد کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

تفاوت بین فیلتر کربن فعال و فیلتر زغال چوب چیست؟

هر دو فیلتر کربن فعال و زغال چوب، از مواد سخت و متخلخلی تشکیل شده‌اند که آلاینده‌ها را جذب می کنند. بسیاری از مردم، اصطلاحات زغال فعال و کربن فعال  را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. آنها شباهتهای زیادی با هم دارند، اما تفاوتهایی نیز وجود دارد که کربن فعال را به انتخاب بهتری  برای تصفیه آب تبدیل می‌کند. تفاوت اصلی بین این فیلترها، در مواد سازنده آن است. اندازه منافذ  متوسط و بزرگ در زغال چوب باعث می‌شود که ‌نتواند آلاینده‌های ریز را تصفیه کند. بنابراین، روش تصفیه مبتنی بر زغال چوب حالت ایده‌آلی محسوب نمی‌شود. اما، فیلتر کربن فعال دارای منافذ کوچکی است که باعث می‌شود بهترین تصفیه آلاینده‌ها را انجام دهد. همچنین ساختار فشرده آن موجب افزایش سختی و مقاومت خوب در برابر سایش می‌شود.

 

برای خواندن مقاله روش های تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

به عنوان یک اصل علمی، کربن فعال خالص تر و با کیفیت تر از زغال چوب است. فیلتر کربن فعال با کیفیت بالا یک انتخاب عالی برای تامین آب سالم برای مصارف آشامیدنی است.  خلوص و اثربخشی کربن فعال بیشترین محافظت ممکن را برای شما و خانواده تان در برابر آلاینده‌های آب فراهم می‌کند؛ به خصوص زمانی که با سایر روش‌های فیلتراسیون مانند اسمز معکوس (RO) ترکیب می‌شود.

 

برای خواندن مقاله آب سالم اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن مقاله کدام دستگاه تصفیه آب مناسب تر است اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *