تصفیه هوا در دندانپزشکی

تصفیه هوا در دندانپزشکی

اهمیت تصفیه هوا در دندانپزشکی

 

مواد شیمیایی متعددی با اثرات نامطلوب بر سلامتی در مطب‌های دندانپزشکی استفاده می‌شود. مواجهه بیماران با این موارد محدود است، زیرا آنها هر چند وقت یکبار فقط مدت کوتاهی را در دندانپزشکی ‌می‌گذرانند. با این حال، کارکنان هر سال روزهای خود را در همان محل ‌می‌گذرانند. این امر باعث ‌می‌شود که تصفیه هوا برای آنها اهمیت ویژه ای داشته باشد. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا در مورد اهمیت تصفیه هوا در مراکز دندانپزشکی، بحث می‌شود.

 

برای خواندن مقاله چرا باید از دستگاه تصفیه هوا مناسب استفاده کنیم اینجا کلیک کنید

 

تهویه چیست؟

تهویه، فرآیندی است که هوای بیرون یا تمیز را به داخل اتاق منتقل ‌می‌کند، هر گونه آلاینده را از بین ‌می‌برد و هوای سالم را فراهم ‌می‌کند. اینها ‌می‌توانند شامل گرد و غبار، آلرژن‌ها یا میکروارگانیسم‌های بیماری زا باشند که ‌می‌توانند منجر به عفونت شوند. تهویه یک اقدام مهم در پیشگیری و کنترل عفونت است، زیرا میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از افراد آلوده به داخل اتاق ساطع می‌شوند و برای دیگران، خطر ایجاد می‌کنند. بنابراین، یک رویکرد موثر برای جلوگیری از این اتفاق، افزایش تهویه است.

 

برای خواندن مقاله انواع گیاهان تصفیه کننده هوا اینجا کلیک کنید

تاثیر فیلتر هوای خوب

به طور کلی، هر چه تعداد افراد بیشتری در اتاق باشند، نیاز به تهویه موثر بیشتر است. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که در صورت تهویه ضعیف، عوامل بیماری‌زا می‌توانند از طریق قطرات پخش شوند، بنابراین فیلتر کردن هوا مهم است. فیلترهای HEPA، ذرات بیماری زا را جذب ‌می‌کنند و خطر انتقال را کاهش ‌می‌دهند. دو نوع فیلتر HEPA وجود دارد: HEPA 13 و HEPA 14. HEPA 14، دارای راندمان 995/99درصد و ذرات 0.3 میکرومتر را حذف ‌می‌کند. در حالی که HEPA 13، 95/99 درصد را حذف ‌می‌کند.

 

برای خواندن مقاله کولر گازی اینجا کلیک کنید

 

تهویه در مطب‌های دندانپزشکی

اتاق‌های کوچک مانند اتاق‌های جراحی دندان‌پزشکی در ترکیب با بیماران بدون ماسک در حین فعالیتهای دندان‌پزشکی، نیاز به تهویه کافی دارند. علاوه بر این، دندانپزشکی در رده‌بندی پرخطر برای تولید آئروسل و آلودگی قطرات قرار دارد.

دستورالعمل های بهداشتی در مورد تصفیه هوا در اتاق‌های دندانپزشکی، بر اهمیت استفاده از ونتیلاتور مصنوعی در طول عمل جراحی تاکید دارد.

با کاهش تعداد ویروس‌ها و باکتری‌ها در مطب‌های دندانپزشکی ‌می‌توان خطرات را به حداقل رساند. ویروس‌ها و باکتری‌ها نانوذراتی هستند که ‌می‌توانند وارد گردش خون شده و باعث بیماری و غیبت از کار شوند. این ذرات نانو، ‌می‌توانند از طریق قطرات و ذرات معلق در هوا منتقل شوند.

در طول اپیدمی‌ها، نگرانی‌هایی در مورد شیوع ویروس در کلینیک‌های دندانپزشکی نیز وجود داشته است. حتی اگر افراد، از دست دادن خودداری کنند، حفظ فاصله ایمن در این مسیر کاری غیرممکن است. ماسک، دستکش و استفاده از مواد ضدعفونی، ‌می‌تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند.

آمالگام دندانی و جیوه موجود در آن، پولیش‌ها، آلیاژهای ریخته گری، پرکننده‌ها، ضد عفونی کننده‌ها، الکل، رزین‌ها، حلال‌ها و اکسید نیتروژن از مواد شیمیایی هستند که در دندانپزشکی به کار ‌می‌روند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مواد شیمیایی نیز خطر ابتلا به آسم و آلرژی ناشی از شغل را افزایش ‌می‌دهد.

از آنجا که مراقبت از دندان در یک فضای تمیز انجام ‌می‌شود، تمیز کردن مداوم و مواد شوینده معمولی نیز ‌می‌توانند بر کیفیت هوای داخل اتاق تأثیر بگذارند.

کیفیت هوای داخل ساختمان با ذرات کوچک و ناخالصی‌های گازی بدتر ‌می‌شود. ذرات بسیار ریز، به اعماق ریه‌ها می‌روند و حتی وارد گردش خون می‌شوند، در نتیجه بزرگترین خطر برای سلامتی هستند.

در طول فصل آنفولانزا، بسیاری از بیماران قرار ملاقات خود را صرفاً برای در امان ماندن از ویروس‌ها لغو می‌کنند، که در طول همه‌گیری COVID-19 نیز اتفاق افتاده است. اما آیا راهی برای جلوگیری از این ذرات و کاهش خطر عفونت در فصل آنفولانزا وجود دارد؟

 

برای خواندن مقاله چقدر به آب اهمیت می‌دهیم اینجا کلیک کنید

 

هوای داخل خانه را می‌توان به طور موثری تصفیه کرد و تعداد ویروس‌های موجود در هوا را به میزان قابل توجهی کاهش داد. تصفیه‌کننده‌های معمولی هوای HEPA و ULPA، بر پایه فیلترهای فایبر، بزرگترین ذرات موجود در هوا را به خوبی جذب می‌کنند. برای حذف ریزترین و خطرناک ترین ذرات از هوا، هیچ جایگزینی برای تصفیه هوای الکتریکی وجود ندارد.

تصفیه هوای الکتریکی یک روش خالص سازی است که 99 درصد از ذرات 0.001-10 میکرومتر را جمع آوری و از بین ‌می‌برد. این روش در بیمارستان‌های سراسر جهان استفاده ‌می‌شود. این روش میکروب‌ها، از جمله ویروس‌ها و باکتری‌ها را با یک بار الکتریکی حذف می‌کنند، به گونه‌ای که خطری را که در هوا و هنگام تمیز کردن دستگاه تصفیه هوا ایجاد می‌کنند، از بین می‌برد. با استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوای الکتریکی ‌می‌توان از کارکنان و بیماران محافظت نمود. ثابت شده است بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان، راندمان کار را تا 6٪ افزایش می‌دهد.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *