چه زمانی باید فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم؟

چه زمانی باید فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم؟

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

هدف اصلی از خریداری دستگاه تصفیه آب خانگی ، داشتن آب سالم و بهداشتی با بالاترین کیفیت برای نوشیدن است. در نتیجه مهم‌ترین انتظاری که شما از دستگاه تصفیه آب خانگی خود خواهید داشت، تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برای خانواده خود است. اما همانطور که تمام لوازمی که روزمره از آنها استفاده می‌کنیم. نیاز به مراقبت و رسیدگی دارند، یک دستگاه تصفیه آب نیز دارای فیلترهایی است که در زمان مقرر باید عوض شوند. تا دستگاه عملکرد بهتری داشته و بتواند آب تصفیه شده و بهداشتی را تولید کند. در مشاهدات آزمایشگاهی کارشناسان ایوا، مشخص شده است که اکثر فیلترها تا قبل از رسیدن به تاریخ انقضاء، توان تصفیه خود را از دست خواهند داد. پس اگر بعد از عمرمفید فیلترها، آنها را با فیلترهای جدید جایگزین نکنید، علاوه بر اختلال در روند تهیه آب تصفیه شده، اجزای دستگاه و همچنین فیلترها آسیب میبینند که هزینه‌های بیشتری را به شما تحمیل می‌کند و همچنین شما را از نوشیدن آب با کیفیت و سالم محروم خواهد کرد. اگر این کار انجام نشود، نه تنها آب سالم و تصفیه شده در دستگاه تولید نمی‌شود، بلکه شاید بتوان گفت، آب تصفیه شده توسط دستگاه ارزشی برابر با همان آب آلوده لوله کشی و حتی بدتر از آن دارد. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا بهترین زمان برای تعویض فیلتر تصفیه آب را بررسی کنیم.

 

چه زمانی باید فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم؟

زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب متفاوت است. اما به طور کلی تعویض فیلتره به 4 عامل بستگی دارد که عبارتند از :

  • مقدار مصرف روزانه
  • مدت  زمان استفاده
  • کیفیت آب ورودی به دستگاه تصفیه
  • کیفیت فیلترهای دستگاه تصفیه

باتوجه به اینکه عمر فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی با توجه به سختی آب و میزان ناخالصی‌های هر منطقه متفاوت است، دیر عوض کردن فیلتر تصفیه آب باعث صدمه دیدن دستگاه تصفیه آب خانگی شما خواهد شد، زیرا رسوبات ناشی از اشباع شدن فیلترهای دستگاه به پمپ دستگاه نفوذ کرده و عمرمفید قطعات دستگاه را کاهش می‌دهد.

 

 انواع فیلترهای تصفیه آب و زمان مناسب تعویض آن‌ها

الیافی

این نوع فیلترها از الیاف مصنوعی پلی پروپیلن ساخته شده و  عملکرد آن‌ها دقیقا مانند یک صافی است. به طوری که ذرات معلق در آب شهری، و سایر آلاینده‌های معلقی که ممکن است در آب شهری وجود داشته باشد را از آب حذف کرده و باعث زلال‌تر شدن و شفاف شدن آب خواهند شد. محفظه نگهداری یا حوزینگ در این نوع فیلتر تصفیه آب شفاف است و به راحتی می‌توان عمر فیلتر‌ را از تغییر رنگ آن مشخص کرد. در حالت استفاده نشده، رنگ فیلتر سفید است و پس از اشباع شدن از ناخالصی‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره در می‌آید. عمر این فیلتر پلی پروپیلن بسته به محل نصب دستگاه تصفیه آب، بین 3 تا 4 ماه خواهد بود.

 

برای خواندن مقاله تاثیرات فیلتر ممبران اینجا کلیک کنید

 

کربن فعال

وظیفه فیلترهای کربنی، حذف کلر، گازهای شیمیایی، ناخالصی‌های آلی، بو و طعم نامطبوع و حشره کش ها از آب آشامیدنی می‌باشد. خاصیت جذب کنندگی که در سطح کربن وجود دارد باعث شده که کلر و سایر گازهای شیمیایی محلول در آب جذب این ماده شده و از آب حذف شوند. به طور متوسط بعد از گذشت حدود ۶ ماه ، این فیلترهای کربنی خاصیت جذب کنندگی خود را از دست خواهند داد، به طوری که دیگر قادر به جذب کلر و سایر گازهای شیمیایی موجود در آب نیستند. اشباع شدن فیلترهای کربن فعال، تجمع مواد آلی در این فیلترها را نیز به دنبال خواهند داشت. مواد آلی جذب شده توسط این فیلترها پس از آنکه فیلتر دیگر قادر به جذب کلر نباشد، محیط بسیار مناسبی برای تغذیه و رشد باکتری‌ها، انگل‌ها و سایر میکروارگانیزم‌ها را فراهم آورده و باعث بوجود آمدن مشکلات جدی در بهداشت و سلامت آب خواهند شد.

 

کربن بلاک

فیلتر شماره سوم دستگاه تصفیه آب خانگی که شباهت زیادی به فیلتر مرحله دوم نیز دارد، فیلتر کربن بلاک نامیده و با یک نوار توری پوشانده شده و تکمیل کننده فیلتر مرحله دوم است و با توان خود، ذرات بزرگ‌تر از 5 میکرون را حذف خواهد کرد. عملکرد فیلتر کربن بلاک نیز مثل فیلتر مرحله دوم و در واقع تکمیل کننده همدیگر است. این دو فیلتر کلرامین و مواد جانبی کلر را از آب آشامیدنی تصفیه کرده، اما بهتر است بدانید که فیلترهای مرحله اول دوم و سوم تصفیه آب خانگی باید هر سه با هم تعویض شوند.

 

غشائی اسمز معکوس

 اصلی‌ترین، مهم‌ترین و گران‌ترین فیلتر در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس است که  وظیفه آن حذف ناخالصی های جامد محلول در آب مثل: نیترات، فلزات سنگین ( کادمیوم ، سرب ، جیوه ، مس و … ) آرسنیک، املاح تشکیل دهنده سختی آب و کاهش سنگینی آب را برعهده دارد. با حذف ناخالصی‌های محلول در آب، آب‌های سنگین تبدیل به آب گوارا و سبک شده و سختی نامطلوب آب به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده و باعث جلوگیری از رسوب گذاری آب در کتری و سماور و سایر لوازمی که با آب گرم و جوش در ارتباط هستند شده از آنجا که مولکول‌های ناخالصی موجود در آب، قادر به عبور از غشاء نیمه تراوا نیستند، در نتیجه در طرف دیگر غشاء جمع خواهند شد. اما دستگاه تصفیه آب خانگی طوری طراحی شده که از تجمع این املاح در بین لایه های فیلتر جلوگیری کرده و آن‌ها را از طریق مجرای تخلیه پساب دستگاه، به بیرون هدایت خواهد کرد.

 

مرحله پنجم تصفیه آب کربن خطی

فیلتر مرحله پنجم با در نظر گرفتن میزان آبی که از دستگاه تصفیه خواهد شد، تا 1500 گالن معادل 5680 لیتر عمر می‌کند. معمولا عمر مفید فیلترها در مرحله پنجم تصفیه آب هر شش ماه است. فیلتر کربن خطی یا پست کربن، عملکرد دستگاه تصفیه آب را مثل یک آب شیرین کن خانگی تایوانی می‌کند. یعنی بو و طعم آب آشامیدنی شما را شیرین خواهد کرد که این برای بسیاری از کودکان و بانوان دلنشین است.

 

فیلتر مرحله ششم تصفیه آب مواد معدنی

فیلتر مرحله ششم نیز همانند مرحله پنجم تصفیه آب، شش ماه عمر کرده و به صورت دوره‌ای هر شش ماه تعویض فیلتر می‌شوند. بعد از سه بار تعویض یعنی پس از گذشت یک سال و نیم سه فیلتر مرحله چهارم، پنجم و ششم با هم نیاز به تعویض فیلتر دارند. این تعویض کلی برای این است که آبی سالم، تمیز و عاری از هرگونه مواد مضر و گوارا بنوشید. فیلتر مرحله ششم معمولا فیلتری با پوسته‌ی زرد رنگ بوده و مینرال نامیده می‌شود.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگاه می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا  

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *