آیا آب شهری نیاز به تصفیه دارد!؟

آیا آب شهری نیاز به تصفیه دارد!؟

تصفیه آب شهری ؛ درست یا غلط!؟

بهترین آب آشامیدنی آبی است که زلال، خنک، بی‌رنگ، بی بو و بدون مزه‌ی خاص و عاری از عوامل بیماری‌زا و سمی باشد که باتوجه به شهرنشینی انسان‌ها و مصرف بی رویه آب، یافتن چنین آبی کاری بسیار دشوار است. باتوجه به توسعه شهرنشینی و پیشرفت روزافزون انسان‌ها، آب‌های زیرزمینی باتوجه به استخراج بیش از حد و همینطور بعضا نادرست، دچار آلودگی‌هایی شده است که مصرف آب موجود در این سفره‌ها به طور مستقیم باعث بروز بیماری‌هایی می‌شود. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا بررسی کنیم که آیا آب شهری نیاز به تصفیه خانگی دارد یا خیر!؟

 

تصفیه آب شهری

در این فرآیند توسعه یافته، تصفیه آب عبارت است از حذف آلاینده‌ها از آب تصفیه نشده، برای تولید آب قابل آشامیدن، تا به‌اندازه کافی برای حساس‌ترین کاربردهای موردنظر، خالص و مناسب شود که این کاربردها معمولاً برای مصرف انسان است. از جمله مواردی که در طی فرآیند تصفیه آب آشامیدنی شهری حذف می‌شوند عبارتند از: باکتری‌ها، جلبک‌ها، جامدات معلق، ویروس‌ها، قارچ‌ها و نیز مواد معدنی مثل آهن، منگنز، سولفور و دیگر آلاینده‌های شیمیایی مثل کودهای شیمیایی.

 

برای تصفیه درست آب و تبدیل به آب آشامیدنی قابل شرب، معمولا دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سرتاسر دنیا برای الزامات کیفی آب آشامیدنی رعایت شده و علاوه‌بر دستورالعمل‌های (WHO) ، هر کشور، منطقه و یا هر مکانی که تأمین‌کننده آب محسوب شده است نیز دستورالعمل‌هایی مخصوص به خود را رعایت کرده تا آب آشامیدنی سالمی را برای مصرف‌کنندگان خود تهیه کند.

 

فرآیندهای استفاده شده برای تصفیه آب و تبدیل به آب شرب به منظور تامین یک منبع آب سالم، دارای مواردی از جمله: جداسازی مواد جامد با استفاده از فرآیندهای فیزیکی مثل ته‌نشینی و فیلتراسیون، و نیز فرآیندهای شیمیایی مثل ضدعفونی‌کردن و انعقادسازی آب می‌باشد. برخی از مهم‌ترین فرآیندهای دیگر در تصفیه آب شهری عبارت است از: کلرزنی ابتدایی (برای کنترل جلبک ها و نابودی مواد اولیه)، هوادهی (برای حدف منگنز و آهن حل شده در آب شهری)، انعقاد (برای بهبودی در منعقدسازی و تشکیل لخته های ضخیم تر)، ته نشینی (برای جداشدن مواد جامد از آب)، فیلتراسیون (برای جداکردن ذرات از آب)، نمک زدایی (برای حذف کردن نمک حل شده در آب قابل شرب) و ضدعفونی کردن (برای از بین بردن باکتری های باقی مانده در آب قابل شرب)

 

برای خوندن مقاله خواص نوشیدن آب قلیایی اینجا کلیک کنید.

 

آلودگی‌های آب مورد استفاده انسان

نوع آلودگی‌های موجود در آب، به منبع آن و روش تصفیه آب در محل مورد نظر بستگی دارد. به طور کلی برخی از ذرات محلول مثل اکسیژن، اجتناب‌ناپذیرند و برخی ذرات دیگر مثل یون F-، ذراتی مفید هستند که حتی ممکن است در مراحل تصفیه آب به آن اضافه شود. اما بیشتر این ذرات حل‌شده در آب برای سلامت آب آشامیدنی خطرناک تلقی شده و یا موجب غیرقابل شرب شدن آب می‌شود (مثل Ca2+که به‌عنوان مهم‌ترین عامل سختی آب شناخته شده و باعث بروز رسوب می‌گردد). این ذرات موجود در آب شهری باید با تصفیه آب از آبی که قرار است به مصارف شهری و آشامیدنی برسد، حذف شوند تا درنهایت آب بدست آمده قابل شرب باشد. برخی از مهم‌ترین عامل‌های آلوده‌کننده آب عبارتند از: باکتری‌ها، شاخه و برگ درختان، شن و ماسه، یون‌ها و گازهای محلول در آب و آلودگی‌هایی که انسان باعث ایجاد آن شده است.

 

تصفیه کردن آب در محل، بهترین آب قابل استفاده

بعد از تصفیه آب شهری ، این آب در مخزن‌هایی ذخیره شده و برای مصرف خانگی، به محل مورد استفاده انتقال پیدا می‌کند. معمولا در بیشتر مناطق، آب شهری فاقد هرگونه ناخالصی است، اما موردهایی پیش می‌آید که آب دارای آلودگی‌هایی از طریق لوله کشی باشد که برای انسان ضرر دارد. در برخی از خانه‌ها نیز ممکن است به دلیل نقص در لوله کشی ساختمان، مواردی که برای سلامت انسان ضرر دارد وارد آب قابل شرب شود. در این موارد بهتر است برای حفظ سلامتی خود و خانواده‌تان از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی در منزل استفاده کنید تا از سلامت آب قابل شرب اطمینان کامل را داشته باشید.

   

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از مجله ایوا همراه بودید. در مقالات بعدی به مراحل دستگاه تصفیه آب خانگی و راهنمای انتخاب بهترین دستگاه تصفیه کننده آب می پردازیم. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگاه می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا
7 نظر
Ali

چه مدل دستگاه تصفیه آب زیرسینکی برای منطقه 4 تهران مناسب است؟

OMID RAJABI

برای منطقه شورآباد تهران چه دستگاهی رو پیشنهاد می دید

OMID RAJABI

استاندارد دقیق برای تشخیص سالم بودن اب اشامیدنی وجود داره؟

Sepehr

استفاده از بطری آب معدنی بهتر از آب تصفیه شده نیست؟

eevatrading

سلام
زمانی که پلاستیک بطری آب معدنی در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، باعث به وجود آمدن املاح مضر در آب داخل آن می‌شود.

سعید

استفاده کردم

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *