صدای دستگاه تصفیه آب

صدای دستگاه تصفیه آب

تولید صدا و نویز توسط دستگاه تصفیه آب

اکثر صداهایی که دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO) ایجاد می‌کند معمولی یا عادی هستند. با این حال، اگر صدای دستگاه تصفیه آب شما بلندتر از صدای معمولی است، احتمالاً مشکلی در آن وجود دارد و سیستم باید فوراً بررسی شود. دلایل متعددی وجود دارد که چرا دستگاه تصفیه آب، صداهای بلند ایجاد می‌کند. در بیشتر مواقع، مشکل اغلب کوچک است و به راحتی می‌توان آن را برطرف کرد یا به تنهایی حل کرد. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا تمام دلایل ممکن که چرا دستگاه تصفیه آب صدا و نویز ایجاد می‌کند و راه حل‌های موجود برای رفع مشکل را بررسی می‌کنیم.

 

برای خواندن مقاله سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس اینجا کلیک کنید

 

صداهای ناشی از تغییر فشار آب

هر زمان که فشار آب تغییر می‌کند، احتمالاً صدای آرامی ‌از دستگاه تصفیه آب شنیده می‌شود. این صدا طبیعی است و تنها چند ثانیه طول می‌کشد و به محض تثبیت فشار متوقف می‌شود.

با این حال، اگر فشار آب بیش از حد بالا باشد، می‌تواند باعث شود که دستگاه تصفیه آب به طور مداوم آب اضافی را در فاضلاب تخلیه کند و در عین حال به لوله‌کشی خانه فشار وارد کند و در نتیجه انواع صداهای غیرعادی ایجاد شود.

ساده‌ترین راه حل برای این مشکل اضافه کردن یک شیر کاهش فشار در نقطه ای است که آب وارد لوله کشی خانه می‌شود.

در موارد فشار آب کم یا فشار آب ناپایدار، دستگاه احتمالاً به طور مکرر روشن و خاموش می‌شود. این باعث ایجاد صداهای بلند می‌شود زیرا دستگاه آب کافی دریافت نمی‌کند و باعث ایجاد هوا می‌شود. در چنین حالتی، قبل از استفاده از دستگاه تصفیه، همیشه باید منتظر ماند تا فشار نرمال شود.

خط تخلیه خارج از مرکز

اگر صدایی مانند نشت گاز شنیده می‌شود، به احتمال زیاد خط تخلیه در مرکز قرار نگرفته یا ناهمتراز شده است. اگر چنین است، بررسی کنید که آیا مسیر تخلیه مسدود شده است.

 

برای خواندن مقاله پساب چیست اینجا کلیک کنید

 

عدم کارکرد سنسور فشار بالا

اگر سر و صدایی که می‌شنوید این است که دائماً آب از مجرای فاضلاب چکه می‌کند، این نشانه ای از کار نکردن سنسور فشار بالا است. سنسور فشار بالا، زمانی که مخزن دستگاه پر می‌شود و فشار درون آن بالا می‌رود، این فشار را تشخیص می‌دهد و دستگاه را خاموش می‌کند.

اگر این سنسور خراب شود، دستگاه تصفیه آب دائماً آب را فیلتر می‌کند و فاضلاب را تخلیه می‌کند. این نه تنها باعث ایجاد صدای بلند مداوم می‌شود، بلکه باعث هدر رفتن آب نیز می‌شود. تنها راه حل این است که سنسور فشار بالا را فوراً تعویض کنید!

همچنین می‌توان با استفاده از فشارسنج، فشار مخزن با استفاده از فشارسنج مطمئن شد که واقعاً مشکل این است. اگر مقدار بین 35-40 PSI باشد و دستگاه، همچنان کار می‌کند، می‌توان با قطعیت نتیجه گرفت که سنسور فشار بالا کار نمی‌کند.

 

برای خواندن مقاله سوییچ فشار دستگاه تصفیه آب چیست اینجا کلیک کنید

 

نصب نادرست

شنیدن صدای بلند در  شروع استفاده از دستگاه، به این معنی است که احتمالاً اشتباه نصب شده است.

صدای بلند همچنین می‌تواند ناشی از فقدان فیلترها من جمله فیلتر ممبران باشد. اطمینان حاصل کنید که تمام فیلترها و ممبران در زمان نصب یا پس از تعویض به درستی نصب شده باشند. همچنین، هیچ فیلتر اضافی همراه با دستگاه وجود ندارد.

 

برای خواندن مقاله تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب زیر سینکی اینجا کلیک کنید

 

اگر متوجه شدید که دستگاه تصفیه آب RO دیگر آب تولید نمی‌کند یا جریان آب کمتر از آن چیزی است که باید باشد و یا دستگاه تصفیه دائما در حال کار است، زمان تعویض فیلتر ممبران فرا رسیده است.

 

برای خواندن مقاله تاثیر فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن مقاله کارکرد درست دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

پر کردن مجدد مخزن

اگر به تازگی دستگاه تصفیه آب، نصب شده باشد، هنگامی‌که مخزن برای اولین بار تحت فشار قرار می‌گیرد، صدای آهسته‌ای شنیده می‌شود. این صدا باید در عرض چند دقیقه متوقف شود.

از آنجایی که کارکرد درست دستگاه تصفیه آب RO به فشار آب بستگی دارد، پس از پر کردن مخزن، سیستم و لوله تحت فشار قرار می‌گیرند. هنگامی‌که از شیر برداشت، آب تصفیه دریافت می‌کنید، دستگاه تصفیه آب، برای شروع فرآیند پر کردن مجدد مخزن، روشن می‌شود. با توجه به این که سیستم تحت فشار است، این می‌تواند باعث پرش لوله و برخورد به داخل کابینت یا کناره دستگاه شود که باعث ایجاد صدا می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد این صدا، می‌توانید طول لوله سیستم را کوتاه کنید تا حرکت در هنگام روشن شدن سیستم کاهش یابد.

 

برای خواندن مقاله انواع مخزن تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

حباب‌های محبوس

حباب‌های هوا می‌توانند در سیستم جمع شوند که باعث ایجاد صدای ارتعاش از سیستم در هنگام کار می‌شود. برای حذف حباب‌های هوای محبوس شده لطفاً موارد زیر را انجام دهید:

  • شیر توپی مخزن را ببندید.
  • دستگاه تصفیه آب RO را حداقل با زاویه 45 درجه کج کنید تا فقط هوزینگ (محفظه) فیلتر مرحله 1 با کف، تماس داشته باشد. کج کردن سیستم به حذف حباب‌های هوای انباشته شده کمک می‌کند.
  • در حالت کج نگه داشتن سیستم، شیر آب دستگاه را باز کنید و اجازه دهید آب به مدت 1 دقیقه از شیر خارج شود و سپس شیر سیستم را ببندید.
  • حدود 20 تا 30 ثانیه صبر کنید و مرحله قبل را 3-4 بار تکرار کنید.
 

برای خواندن مقاله علت تشکیل حباب روی آب تصفیه شده اینجا کلیک کنید

 

به طور کلی، دستگاه تصفیه آب، به دلایلی که در بالا ذکر شد می‌تواند صداهای بلند ایجاد کند. در بیشتر موارد، نویز را می‌توان با یک تعمیر سریع از بین برد. با این حال، اگر در تعیین منبع تولید صدا مشکل دارید، همیشه توصیه می‌شود با یک متخصص تصفیه آب تماس بگیرید تا مشکل را به درستی تشخیص داده و راه‌حل مناسب را بیابید.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *