روز جهانی آب

روز جهانی آب

روز جهانی آب

 

مردم اکنون بیش از هر زمان دیگری به آب نیاز دارند. به دلیل استفاده بیش از حد، آلودگی و تغییرات آب و هوایی، فشار بر منابع آب در حال افزایش است. خشکسالی و موج گرما با شدت بیشتری رخ می‌دهد. حدود 2.2 میلیارد نفر در سراسر جهان به آب تمیز دسترسی ندارند؛ به منظور افزایش آگاهی عمومی ‌در مورد بحران آب، 22 مارس به عنوان روز جهانی آب در نظر گرفته شده است. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا درباره اهمیت این موضوع بیشتر بدانید.

 

برای خواندن مقاله آب معدنی چه تفاوتی با آب تصفبه شده دارد اینجا کلیک کنید

 

چرا روز جهانی آب جشن گرفته می‌شود؟

سازمان ملل، 22 مارس را روز جهانی آب نام‌گذاری کرده ‌است. این پیشنهاد، اولین بار در سال ۱۹۹۲ میلادی، در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل به طور رسمی ‌مطرح گردید. در این کنفرانس به منظور اجرای بیانیه شماره 21 سازمان ملل از تمامی ‌کشورها خواسته شد تا این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه‌سازی مردم در مورد آب اختصاص دهند. روز جهانی آب یک جشن مهم است که هدف آن جلب توجه به ارزش آب و افرادی است که به آب سالم دسترسی ندارند.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن بیش از حد آب اینجا کلیک کنید

 

توسعه پایدار آب

آب برای زندگی همه ضروری است. با این حال به دلیل مصرف ناکارآمد و آلودگی، افراد زیادی از دسترسی به آب سالم محروم هستند و زندگی آنها به خطر می‌افتد. هدف روز جهانی آب، کمک به دستیابی به هدف توسعه پایدار آب برای همه است. پایداری منابع آب آشامیدنی، سلامت و کارکرد صحیح سیستم‌های بهداشتی، کشاورزی، صنعت و اکوسیستم را تضمین می‌کند.

 

برای خواندن مقاله صنعت تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

همه افراد باید برای بهبود نظارت بر تمام منابع آب به خصوص منابع آب زیرزمینی، همکاری کنند. آب‌های زیرزمینی، منابع آب شیرین هستند زیرا در سنگ و خاک حفظ می‌شوند. با این وجود، حدود 20 درصد از سفره‌های زیرزمینی جهان بیش از حد مورد بهره برداری قرار می‌گیرند. علاوه بر این، میزان و مکان دقیق این منابع ارزشمند مشخص نیست. بنابراین باید اکتشاف، نظارت و تجزیه و تحلیل منابع آب زیرزمینی بهبود بخشیده شود تا بهتر محافظت و مدیریت گردد تا دستیابی به اهداف توسعه پایدار موفقیت آمیز باشد.

 

چشم اندازهای کلیدی

چشم‌اندازهای کلیدی روز جهانی آب، ایجاد آگاهی در مورد مسائلی است که در ادامه توضیح داده شده است:

 

دسترسی به آب

 دسترسی عمومی‌ به آب آشامیدنی سالم، بهداشت کافی و منابع بهداشتی مناسب، باعث کاهش بیماری‌ها و مرگ و میر ناشی از بیماری، بهبود سلامت، کاهش فقر و توسعه اجتماعی و اقتصادی می‌شود. شیوع بیماری COVID-19 نیاز اساسی برای دسترسی به آب سالم را بیش از پیش برجسته کرده است، زیرا شستشوی مکرر و مناسب دست‌ها با آب و صابون یکی از مؤثرترین اقدامات پیشگیری از این بیماری می‌باشد. با این وجود، بسیاری از مردم به آب تمیز دسترسی ندارند.

 

برای خواندن مقاله دسترسی به آب تصفیه اینجا کلیک کنید

 

بیماری‌های منتقله از طریق آب

بسیاری از بیماری‌های انتقالی از آب مانند اسهال، تب حصبه و وبا، توسط آب آلوده منتقل می‌شوند. در کشورهای کم آب، تیفوئید و وبا همچنان شایع است. این بیماری‌ها سالانه باعث مرگ هزاران نفر می‌شوند.

برای جلوگیری از شیوع این بیماری‌ها، حفاظت از منابع آب و توسعه و نگهداری سیستم‌های آب و بهداشتی، حیاتی است. در مناطقی که هیچ منبع مطمئنی از آب سالم وجود ندارد، مردم ممکن است مجبور به استفاده از منابع آلوده شوند. علاوه بر این، در مناطقی با بارندگی بسیار زیاد و سیل، احتمال آلودگی منابع آب آشامیدنی و منابع زیرزمینی بالا است.

 

اهمیت آب‌های زیرزمینی

بیش از 50 درصد از جمعیت جهان تمام یا بخشی از آب آشامیدنی خود را از آب‌های زیرزمینی دریافت می‌کنند که 43 درصد از آب مورد استفاده برای آبیاری را نیز تامین می‌کند. تا سال 2100، جمعیت روی زمین به 11 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت. توانایی انسان برای تولید غذای کافی بدون آلودگی آب، خاک یا آب و هوا چالش برانگیز خواهد بود. داشتن درک علمی ‌از مدیریت آب‌های زیرزمینی و اهمیت آن بسیار مهم است زیرا آب‌های زیرزمینی به طور قابل توجهی به چرخه آب کمک می‌کنند.

ویژگی‌های متعدد در سطح زمین نیز توسط آب‌های زیرزمینی کنترل می‌شود. گیاهان مقاوم به خشکی در دامنه‌های خشک و گیاهان مقاوم به آب در نزدیکی نهرها می‌توانند رشد کنند، در نتیجه، عمق سطح آب در گونه‌های مختلف گیاهی که در امتداد دامنه‌ها یافت می‌شوند، نقش دارد.

 

برای خواندن مقاله نیترات موجود در آب سلامتی ما را تهدید می‌کند اینجا کلیک کنید

 

متاسفانه بسیاری از سفره‌های آب زیرزمینی در حال تخلیه شدن هستند. این رخداد می‌تواند منجر به کاهش جریان آب، خشک شدن چشمه‌ها یا تالاب‌ها، از بین رفتن پوشش گیاهی، کاهش سطح آب چاه‌ها و فرونشست زمین شود. علاوه بر این، آلودگی ناشی از فعالیت‌های انسانی، مواد شیمیایی و ضایعاتی تولید می‌کند که به زیرسطح زمین نشت می‌کنند. این آلودگی‌ها، کیفیت آب‌های زیرزمینی را کاهش داده و سلامت انسان و محیط زیست را به خطر می‌اندازد. با افزایش جمعیت انسانی، تقاضا برای آب‌های زیرزمینی که یک منبع وسیع اما محدود است، افزایش می‌یابد. درک سیستم‌های آب زیرزمینی و مدیریت مدبرانه آنها در چارچوب محدودیت‌های چرخه هیدرولوژیکی بیش از هر زمان دیگری حائز اهمیت است.

 

در آخر

آنچه بیان شد اهمیت آب است که نمی‌توان نادیده گرفت. اما آنچه می‌تواند انسان را از آلودگی محافظت کند، استفاده از دستگاه تصفیه آب است. تصفیه‌کننده‌های آب ربن با استفاده از فناوری منحصربفرد RO، تصفیه کارآمدی را ارائه می‌دهند و در عین حال در مقایسه با سایر دستگاه‌های RO در مصرف آب صرفه جویی می‌کنند. فیلتر مواد معدنی ویژه با افزودن مواد معدنی ضروری مانند کلسیم و منیزیم، آب را غنی می‌کند و در نتیجه آب سالم و غنی از مواد معدنی را به همراه دارد. بنابراین اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، طیف وسیعی از دستگاه‌های تصفیه آب ربن را در سایت ایوا مشاهده کنید.

 

برای مشاهده و خرید دستگاه های تصفیه آب ربن اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *