سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس

سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس

RO

اسمز معکوس، که اغلب به عنوان RO شناخته می‌شود، یک روش پیشرفته تصفیه آب هست که در ابتدا توسط نیروی دریایی ایالات متحده برای تولید آب آشامیدنی از آب دریا برای خدمه زیردریایی توسعه یافت. این یک فناوری فیلتراسیون غشایی است که با فشار دادن آب تحت فشار از طریق منافذ بسیار ریز یک غشای نیمه‌تراوا کار می‌کند. دستگاه‌های اسمز معکوس مدرن برای خانه، فناوری غشایی را با کربن و فیلتراسیون مکانیکی‌ترکیب کرده تا آب بسیار خالص و با طعم عالی تولید کنند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با فرآیند اسمز معکوس بیشتر آشنا شوید.

 

برای خواندن مقاله 5 آلودگی مهم آب شهری اینجا کلیک کنید

 

اسمز معکوس چگونه کار می‌کند؟

آب در دستگاه تصفیه آب خانگی مدرن توسط فشار معمولی آب شهری هدایت شده و از طریق یک پیش فیلتر رسوبی جریان می‌یابد که هرگونه آلودگی و ذرات کوچک موجود در آب را از بین می‌برد. در مرحله بعد، یک پیش فیلتر کربنی، کلر و ترکیبات آن را حذف می‌کند. سپس آب وارد ممبران (یک فیلتر بسیار محکم و ورقه مانند) شده که به آب اجازه عبور داده ولی مواد جامد و ناخالصی‌های حل شده مانند سدیم، سرب و آرسنیک را دفع می‌کند. مقداری از آب ورودی برای تمیز کردن سطح ممبران استفاده می‌شود و به لوله‌های فاضلاب آشپزخانه می‌ریزد. آب تصفیه شده تا زمانی که نیاز باشد در یک مخزن ذخیره کوچک ذخیره می‌شود. البته، در برخی موارد از فیلترهای آلکالاین (قلیایی)، مینرال (معدنی) و فیلتر ماورابنفش (UV) نیز در دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می‌شود.

 

برای خواندن مقاله RO یا اسمز معکوس چیست اینجا کلیک کنید

 

 آیا اسمز معکوس مانند دستگاه تقطیر است؟

در حالی که هم  اسمز معکوس و هم دستگاه‌های تقطیر به طور موثری جامدات محلول در آب را کاهش می‌دهند، اما فرآیندها کاملاً متفاوت هستند. RO آب را از طریق یک غشای نیمه‌تراوا بسیار محکم یا همان ممبران فیلتر می‌کند؛ در حالی که یک دستگاه تقطیر، مانند یک کتری بزرگ آب را می‌جوشاند، بخار را گرفته و آن را متراکم می‌کند. بیشتر ناخالصی‌ها در محفظه جوش باقی می‌مانند. هر دو به شدت به فیلتر کربنی برای حذف مواد شیمیایی متکی هستند. شایان ذکر است که در مقایسه با اسمز معکوس، فیلترهای کربنی در دستگاه‌های تقطیر، به اندازه کافی مؤثر نیستند.

 

آیا آب مقطر خالص‌تر از آب RO است؟

دستگاه‌های تقطیر معمولاً بیشتر، ‌ترکیبات معدنی رایج مانند سدیم را حذف می‌کنند. با این حال، وقتی صحبت از مواد شیمیایی فرار با نقطه جوش پایین باشد، دستگاه‌های تقطیر کارایی ندارند. به عنوان مثال، کلرامین‌ها، که در خیلی از  مواقع، به جای کلر به عنوان یک ضد عفونی کننده از آن استفاده می‌کنند، توسط دستگاه‌های تقطیر به طور موثر حذف نمی‌شوند. با این وجود، اسمز معکوس با به کارگیری فیلترهای کربنی، توانایی بسیار بالایی در حذف کلرامین انجام می‌دهد. با وجود این تفاوت ها، هر دو روش آب بسیار خالص تولید می‌کنند. اما در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس، املاح مفید با استفاده از فیلترهای کربنی و آلکالاین به آب برگردانده می‌شود.

 

اهمیت فشار آب برای سیستم اسمز معکوس

فشار، پارامتری مهم در فرآیند اسمز معکوس است. فشار کم آب باعث کاهش تولید آب تصفیه و رسوب زودرس غشا خواهد شد. فشار ایده‌آل برای راه‌اندازی سیستم اسمز معکوس، PSI 60 است. فشار زیر PSI 40، ناکافی و باید از یک پمپ تقویت کننده فشار استفاده شود.

 

برای خواندن مقاله عملکرد پمپ در دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

آیا RO کلر را حذف می‌کند؟

ممبران، کلر را حذف نمی‌کند. در فرآیند اسمز معکوس، این کار با فیلترهای کربنی انجام شده و اگر فیلتر کربنی کارایی لازم را نداشته باشد و نتواند تمام کلر را حذف کند، ممبران در کمترین زمان خراب می‌شود.

 

 برای خواندن مقاله اسمز معکوس در مقابل فیلتر کربن اینجا کلیک کنید

 

نگهداری

برای اطمینان از عملکرد مناسب سیستم اسمز معکوس، فیلترهای پیش تصفیه و فیلترهای پست باید به صورت مرتب و به موقع ( معمولاً از 6 ماه تا یک سال) تعویض شوند. کیفیت آب و میزان استفاده، تعیین کننده دفعات تعویض فیلتر خواهد بود. فیلتر ممبران معمولاً از یک تا سه سال دوام می‌آورد.

 

برای خواندن مقاله زمان تعویض فیلتر تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید و حتما در ادامه، با بخش دوم این مقاله همراه باشید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *