علت تشکیل حباب روی آب تصفیه شده

علت تشکیل حباب روی آب تصفیه شده

چرا آب دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس حباب دارد؟

آب تصفیه به عنوان یک گزینه نوشیدنی سالم و پایدار معرفی شده است. و اگرچه ممکن است گهگاه متوجه حباب‌ها شوید. آیا این طبیعی است؟ پاسخ، بله است، زیرا دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا به این دلایل خواهیم پرداخت.

 

6 دلیل وجود حباب در آب تصفیه شده با دستگاه اسمز معکوس

در این بخش، 6 دلیلی که ممکن است حباب‌ها را در آب مشاهده کنید، مورد بحث قرار می‌دهیم.

1-جریان آب

اگر سیستم اسمز معکوس (RO) خیلی سریع آب تولید کند، ممکن است باعث هوادهی آب و تشکیل حباب شود. سیستم‌های اسمز معکوس آب را تحت فشار از طریق یک غشای نیمه تراوا عبور ‌می‌دهند تا ناخالصی‌ها و آلاینده‌ها را حذف کنند.

RO  یک فرآیند غشایی تحت فشار است. در عمل، غشاهای RO،  95-99٪ از املاح محلول (آلی و معدنی) را از آب، حذف ‌می‌کنند. در واقع، RO  به عنوان یک فرآیند غلظت طبقه بندی ‌می‌شود. نرخ جریان آب تعیین ‌می‌کند که چه مدت آب در تماس با غشاء است و بر کیفیت آب تصفیه شده تأثیر ‌می‌گذارد. اگر سرعت جریان آب خیلی زیاد باشد، ممکن است باعث شود آب خیلی سریع از غشا عبور کند و منجر به فیلتراسیون ناقص شود. فیلتراسیون ناقص ‌می‌تواند منجر به ایجاد حباب در آب تصفیه شود. این به دلیل هوای محلولی است که هنوز حذف نشده است.

 

2-خرابی فیلتر ممبران

غشاء RO جزء حیاتی سیستم اسمز معکوس (RO) است زیرا آب را فیلتر ‌می‌کند و هرگونه ناخالصی را از بین ‌می‌برد. هنگا‌می‌که غشاء فرسوده یا شکسته ‌می‌شود، ‌می‌تواند منجر به مشکلات متعددی مانند حباب در آب شود.

عوامل زیر بر فیلتر ممبران تاثیر می‌گذارند:

کلر:

 اغلب برای ایمن کردن آب برای آشامیدن از کلر استفاده ‌می‌شود، اما همچنین ‌می‌تواند به فیلتر آسیب برساند. اگر آبی که سیستم RO سعی در تمیز کردن آن دارد، کلر زیادی داشته باشد، ‌می‌تواند به مرور زمان، غشاء را فرسوده کند.

مدت زمان استفاده:

غشاهای RO طول عمر محدودی دارند و در برخی مواقع نیاز به تعویض دارند. با افزایش مصرف، کارایی فیلتر ممبران در حذف آلاینده‌ها از آب کمتر ‌می‌شود و ممکن است شروع به خراب شدن کند.

دما:

فیلتر ممبران در دماهای بالا خیلی زود کارایی خود را از دست می‌دهد، زیرا گرما باعث شکننده‌تر شدن  و آسیب آن می‌شود.

کیفیت آب:

اگر آبی که توسط سیستم RO تصفیه ‌می‌شود دارای ناخالصی‌ها یا آلاینده‌های زیادی باشد، ‌می‌تواند فشار مضاعفی به غشا وارد کرده و باعث خرابی سریعتر آن شود.به طور خلاصه، اگر غشای RO فرسوده شود یا آسیب ببیند، ‌می‌تواند مشکلات متعددی مانند کاهش تولید آب، کاهش کیفیت آب و ایجاد حباب در آب ایجاد کند.

 

3-نصب نادرست دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

نصب یا نگهداری نادرست دستگاه تصفیه آب، یکی از مشکلات اصلی در آب اسمز معکوس است. نصب نادرست سیستم اسمز معکوس ممکن است منجر به نشتی، مسدود شدن فیلترها یا مشکلات دیگر شود که در نتیجه حباب‌هایی در آب ایجاد ‌می‌شود و مقدار آب تولید شده کاهش ‌می‌یابد.

 

برای خواندن مقاله اهمیت نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

4-گرفتگی فیلترها

اگر فیلترهای دستگاه تصفیه آب، کثیف یا گرفته باشند، ممکن است جریان آب را به تأخیر بیندازند که این امر نیز ‌می‌تواند باعث هوادهی آب شود که به نوبه خود باعث ایجاد حباب در آب ‌می‌شود. همچنین، یک دستگاه تصفیه آب آلوده ممکن است به سلامت شما آسیب برساند و باکتری‌های بیماری زا را به همراه ‌‌آورد که باعث وبا، تب حصبه و سایر بیماریها ‌می‌شوند.

5-دمای آب

دمای آب تصفیه شده توسط سیستم اسمز معکوس ‌می‌تواند عملکرد سیستم را تحت تاثیر قرار دهد. در دماهای بالاتر آب، سیستم RO ممکن است آب را با سرعت کمتری نسبت به آنچه طراحی شده است، تولید کند و در نتیجه فشار در سیستم ایجاد شود. این افزایش فشار ‌می‌تواند باعث خروج آب از سیستم و تشکیل حباب شود. اگر دمای آب خیلی پایین باشد، ‌می‌تواند باعث شود که سیستم  RO،  آب را با سرعت کمتری تولید کند، که همچنین ‌می‌تواند منجر به افزایش فشار و تولید حباب شود. به طور کلی، کارکردن یک سیستم RO در دمای آب بین 40-100 درجه فارنهایت (4-38 درجه سانتیگراد) برای اطمینان از تولید آب با سرعت مطلوب و جلوگیری از ایجاد حباب بهترین دما است.

 

6-مایع محافظ غشاء اسمز معکوس

برای اطمینان از اینکه آب لوله کشی ‌می‌تواند از فیلتر ممبران عبور کند، سطح غشای فیلتر باید خواص آبدوستی قوی داشته باشد. اکثر غشاهای اسمز معکوس دارای ماتریکسی هستند که آب را دفع ‌می‌کند، بنابراین باید با یک اصلاح کننده آبدوست تعویض شوند. مایع محافظ غشای اسمز معکوس دارای خواص آمفی‌فیلیک خاصی است که باعث ایجاد حباب و پایداری می‌شود.

 

برای خواندن مقاله سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس اینجا کلیک کنید

 

آیا نوشیدن آب تصفیه با حباب، بی خطر است؟

اول از همه، آب آشامیدنی که با دستگاه اسمز معکوس، تصفیه شده است، بی خطر است. اما در مورد حباب‌ها، بستگی به این دارد که چه چیزی باعث ایجاد آنها شده است. به عنوان مثال، فیلترهای آلوده ‌می‌توانند باعث ایجاد حباب شوند که بدیهی است برای سلامتی مفید نیستند.

رفع حباب

در این بخش، روش‌های خاصی برای رفع حباب از آب تصفیه شده با دستگاه اسمز معکوس، مورد بحث قرار داده می‌شود.

 

سیستم را شستشو دهید

شستشوی دستگاه برای کمک به رفع حباب بسیار مهم است. شستشوی سیستم، حذف هر گونه زباله یا رسوبی که ممکن است در طول زمان در سیستم ایجاد شده باشد را تسهیل ‌می‌سازد. برای شستشوی سیستم، منبع آب سیستم RO  و سپس برق را قطع کنید. هوزینگهای فیلتر را جدا کرده و آب باقیمانده را از آنها خالی کنید. پس از انجام این کار، هوزینگها را دوباره وصل کرده و دوباره برق را روشن کنید.

برای خواندن مقاله پرسش های متداول درباره هوزینگ فیلتر آب اینجا کلیک کنید

 

در مرحله بعد، شیر آب را باز کنید و اجازه دهید چند دقیقه کار کند. این کار به تخلیه هر گونه رسوب یا زباله‌های باقیمانده در سیستم کمک ‌می‌کند. بعد از چند دقیقه شیر آب را ببندید و اجازه دهید سیستم پر شود.

 

برای خواندن مقاله کارکرد درست دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

توجه به فیلترها

فیلترها ‌می‌توانند با رسوبات، زباله‌ها و سایر آلاینده‌ها مسدود شوند. اگر فیلتر جایگزین نشود، ‌می‌تواند باعث انسداد در سیستم شود که منجر به کیفیت پایین آب و تولید حباب می‌شود.

 

برای خواندن مقاله تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب زیرسینکی اینجا کلیک کنید

 

ممبران را بررسی کنید

وظیفه ممبران این است که ناخالصی‌های موجود در آب را حذف کند، بنابراین اگر درست کار نکند، آب تصفیه ‌می‌تواند حباب داشته باشد. فیلتر ممبران باید پس از 1 یا 2 سال تعویض گردد.

 

تنظیم فشار آب

شیر تنظیم کننده فشار، فشار آب در سیستم را کنترل ‌می‌کند. اگر فشار خیلی کم باشد، ‌می‌تواند باعث تشکیل حباب شود.

 

برای خواندن مقاله کاهش فشار آب با دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

نشتی

نشتی یکی دیگر از دلایل ایجاد حباب در اسمز معکوس می‌باشد. برای بررسی نشتی‌ها، باید تمام اتصالات از مخزن تا شیر را بررسی کنید. مطمئن شوید که تمام این اتصالات به طور ایمن بسته شده اند و هیچ شکافی ندارند.

با این حال، اگر متوجه هر گونه مشکلی شدید، باید اتصال را تعویض کنید. در نهایت، از چک کردن خود شیر، اطمینان حاصل کنید. اگر شیر نشت ‌می‌کند، ممکن است به دلیل واشر فرسوده باشد که باید تعویض شود.

 

برای خواندن مقاله شیر برداشت دستگاه تصفیه آب چیست اینجا کلیک کنید

 

در پایان، مهم ترین نکته این است که همیشه دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس خود را تا بالاترین استانداردها حفظ کنید تا از بروز مشکلات در آینده جلوگیری کنید.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *