مشکلات آب سخت

مشکلات آب سخت

آب سخت چیست و چرا مضر است؟

 

شاید اصطلاح «آب سخت» را شنیده باشید، اما دقیقاً چیست؟ آب سخت، آبی است که دارای سطوح بالاتری از مواد معدنی، به ویژه کلسیم و منیزیم است. در حالی که ممکن است این مسئله چندان مهم به نظر نرسد، اما در واقع آب سخت، می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا، بررسی خواهیم کرد که آب سخت چیست و چرا برای سلامتی مضر است.

 

برای خواندن مقاله آب چاه اینجا کلیک کنید

 

آب سخت چیست؟

اصطلاحات “آب سخت” و “آب نرم” به میزان مواد معدنی – عمدتاً کلسیم و منیزیم – اشاره دارد که در آب حل می‌شوند. در واقع آب سخت، آبی با محتوای مواد معدنی بالا است، در حالی که آب نرم دارای مواد معدنی کم است.

 

برای خواندن مقاله آب سخت چیست و چه تاثیری بر سلامت انسان دارد اینجا کلیک کنید

 

سختی آب در هر منطقه براساس منبع تامین آب می‌تواند متفاوت باشد. برخی مناطق ممکن است، نرم ترین آب و برخی دیگر سخت ترین آب را داشته باشند.

 

مشکلات آب سخت چیست؟

یکی از مشکلاتی که آب سخت به وجود می‌آورد، این است که  به مرور زمان با تجمع مواد معدنی در داخل لوله‌ها، سیستم لوله کشی را مسدود می‌سازد.

علاوه بر این، از دیگر اثرات منفی آب سخت، خوب کف نکردن صابون‌ و مواد شوینده است. در نهایت، آب سخت می‌تواند رسوبات معدنی نامطلوبی را روی وسایل بهداشتی مانند سینک و وان از خود به جای بگذارد.

 

برای خواندن مقاله جوشاندن آب قلیایی اینجا کلیک کنید

 

طعم فلزی

این مشکل نشان دهنده وجود فلزات در آب است و نشان می‌دهد که لوله‌ها به دلیل قرار گرفتن در معرض آب سخت دچار خوردگی شده‌اند.

لکه‌های روی ظروف اغلب ناشی از رسوب کربنات کلسیم است. معمولاً این لکه‌ها روی لیوان‌ها و ظروف نقره ای که در ماشین ظرفشویی شسته شده اند، مشاهده می‌شود.

 

 گرفتگی لوله‌ها

با گذشت زمان، آب سخت می‌تواند باعث تجمع رسوب در لوله‌ها و در نتیجه گرفتگی آنها شود. این موضوع ممکن است منجر به کاهش فشار آب و حتی ترکیدگی لوله شود. همچنین آب سخت، احتمال خوردگی لوله را افزایش می‌دهد. گرفتگی لوله‌ها باعث کاهش جریان آب می‌شود.

 

برای خواندن مقاله جلوگیری از یخ زدگی لوله اینجا کلیک کنید

 

لکه‌های معدنی

مواد معدنی موجود در آب سخت باعث ایجاد لکه‌ روی لباس‌های شسته شده می‌شود. با گذشت زمان، آب سخت می‌تواند منجر به ساییدگی و پارگی لباس شود.

 

خشکی پوست و مو

آب سخت می‌تواند چربی طبیعی پوست و مو را از بین ببرد و خشکی و تحریک آن‌ها را به دنبال داشته باشد. احساس چسبندگی بعد از شستن دست نیز به همین دلیل است. زیرا صابون با کلسیم واکنش می‌دهد و صابون خوب کف نمی‌کند.

 

برای خواندن مقاله نحوه شستن مو با آب سخت اینجا کلیک کنید

 

راه حل‌های موثر برای مقابله با آب سخت

چند روش موثر و ارزان برای مقابله با مشکلات آب سخت وجود دارد، که برخی از آنها عبارتند از:

  • از نرم کننده‌های مغناطیسی آب برای نرم کردن آب استفاده کنید.
  • از سختی گیر رزینی استفاده کنید.
  • از فیلتر پلی فسفات برای ماشین لباسشویی و ظرفشویی استفاده کنید.
  • برای مصارف آشامیدنی، حتما از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس استفاده کنید.
 

نرم کننده‌های تجاری آب

وقتی صحبت از آب سخت می‌شود، بهترین راه برای از بین بردن اثرات منفی آن، استفاده از یک نرم کننده آب است. طیف گسترده ای از نرم کننده‌های آب وجود دارد  که می‌تواند ناخالصی‌ها را از بین ببرد. آنها نه تنها کیفیت آب را بهبود می‌بخشد، بلکه عمر لوازم برقی و لوله کشی را نیز افزایش می‌دهند.

 

برای خواندن مقاله رزین نرم کننده آب اینجا کلیک کنید

 

نرم کننده‌های تجاری، میزان کلسیم و منیزیم موجود در منابع آب را کاهش می‌دهند. مکانیسم عملکرد این نرم کننده‌ها بر اساس اصل تبادل یونی است؛ عناصر کلسیم و منیزیم با یون‌های سدیم جایگزین شده و سختی آب را از بین می‌برند.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *