انواع فیلترهای کربن

انواع فیلترهای کربن

انواع فیلترهای کربن فعال

 

سم زدایی توسط انواع فیلترهای کربن فعال، اولین بار توسط مصریان باستان کشف شد. امروزه کربن به یک روش موثر در تصفیه آب تبدیل شده است. فیلترهای کربن فعال که در اشکال مختلف مورد استفاده قرار گرفته و به بهبود طعم، بوی غذا و نوشیدنی‌ها کمک می‌کنند. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا، می‌توانید با انواع فیلترهای کربن فعال و نحوه عملکرد آنها آشنا شوید.

 

برای خواندن مقاله فیلتر کربنی چیست و چه فایده ای در تصفیه آب دارد اینجا کلیک کنید

 

فیلتر کربن چیست؟

فیلتر کربن این قابلیت را دارد که کلر، طعم و بوی بد را از آب حذف کند. در این فیلتر از پوسته‌های چوب یا نارگیل برای جذب آلاینده‌ها استفاده می‌شود. درتصفیه خانه‌ های آب، از کلر و کلرامین‌ استفاده می‌شود که در آب آشامیدنی باقی مانده و به آن طعم نامطلوبی می‌دهند؛ اما فیلتر کربنی آب را از این ترکیبات آلی پاک می‌کند.

 

برای خواندن مقاله روش های تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

فیلتر کربنی چگونه کار می‌کند؟

فیلترهای کربنی، آلاینده‌ها را از طریق فرآیند جذب حذف کرده که در این فرآیند، ترکیبات آلی به سطح فیلتر کربنی می‌چسبند. فیلترهای کربنی بسیار متخلخل بوده و سطح وسیعی دارند که باعث کاهش طعم بد، بو و سایر ذرات موجود در آب می‌شود. فیلتر کربنی، دارای منافذ ریزی است که بر حسب میکرون اندازه گیری می‌شوند؛ هرچه اندازه منافذ کوچکتر باشد فیلتراسیون ریزتر است. هر چه زمان تماس آب با سطح فیلتر کربن بیشتر باشد، فیلتراسیون کارآمدتر است.

 

برای خواندن مقاله کاربرد فیلتر کربنی اینجا کلیک کنید

 

فیلترهای کربنی در مقابل زغال سنگ

فیلترهای کربنی اغلب به عنوان فیلترهای زغالی شناخته می‌شوند؛ اما چند تفاوت بین این نوع فیلترها وجود دارد:

  • فیلترهای زغال چوب فقط از چوب ساخته می‌شوند، در حالی که فیلترهای کربنی را می‌توان از مواد مختلفی مانند چوب، پوسته نارگیل، زغال سنگ و … ساخت.
  • فیلترهای زغالی معمولاً از کیفیت بدتری نسبت به فیلترهای کربنی برخوردار هستند زیرا حاوی کربن کمتری نسبت به فیلترهای کربن فعال هستند.
  • فیلترهای کربن خالص تر از فیلترهای زغالی هستند و در کل گزینه بهتری هستند.
 

فیلترهای کربن از چه موادی ساخته می‌شوند؟

فیلترهای کربن فعال معمولاً از مواد زیر ساخته می‌شوند:

  • زغال سنگ بیتومینه
  • چوب
  • پوست پسته
  • پوسته نارگیل

از بین این چهار نوع فیلتر، کربن پوسته نارگیل، تجدیدپذیرترین است. این نوع کربن، باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک یا اضافه کردن طعم، به آب نمی‌شود.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

انواع فیلترهای کربن فعال

فیلترهای کربن فعال گرانول (GAC)

این فیلترها حاوی دانه‌های آزاد کربن فعال بوده که به آب اجازه می‌دهد به راحتی از آن عبور کند. آب در یک جهت، از طریق کارتریج جریان یافته و در این فرآیند با کربن تماس می‌گیرد. از مزایای این نوع فیلتر این است که چندان محدود کننده نبوده و آب با سرعت بیشتری از کربن عبور می‌کند. آب می‌تواند مسیری را از بین دانه‌های کربن باز کرده و به آلاینده‌ها اجازه عبور دهد.

 

فیلترهای کربن بلاک

بلاک کربن، از گرانول‌های ریز ساخته شده است که با یک عامل پیوندی که تنها 15 درصد از سطح را اشغال می‌کند، در کنار هم قرار گرفته‌اند. آب ناخالص، از کناره فیلتر به داخل جریان می‌یابد و آب تصفیه شده را از قسمت بالایی به بیرون می‌فرستد.

این نوع فیلتر 7 تا 10 برابر سطح تماس بیشتری نسبت به فیلترهای GAC می‌دهد و کربن فشرده از کانال شدن، جلوگیری می‌کند. اما از معایب آن، محدودیت جریان بیشتر در مقایسه با فیلترهای گرانول است.

 

کربن فعال و کلر

حذف کلر، رایج ترین دلیل استفاده از فیلتر کربنی است. کلر طعم غذا، نوشیدنی و آب آشامیدنی را بد می‌کند. یک فیلتر کربنی از طریق جذب، کلر را حذف می‌کند. فیلتر کربنی، هر شش ماه تا یک سال باید تعویض شود. هرگز از فیلتر کربنی بیش از یک سال نباید استفاده شود.

 

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

فیلتر کربنی، بخشی از فرآیند تصفیه اسمز معکوس (RO) است. معمولاً دستگاه‌های RO حاوی دو یا سه فیلتر کربنی هستند. تماس با کلر می‌تواند به غشای RO (فیلتر ممبران) آسیب برساند؛ بنابراین از فیلترهای کربنی در داخل سیستم برای محافظت از غشا استفاده می‌شود.

 

برای خواندن مقاله سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *