فیلترهای کربن فعال

فیلترهای کربن فعال

فیلترهای کربن فعال؛ نحوه عملکرد آن در تصفیه آب

فیلترهای کربن فعال، رایج‌ترین نوع فیلتر آب هستند که برای حذف ناخالصی‌ها استفاده می‌شوند. این فیلترها، می‌توانند با حذف آلاینده‌های مضر و به دام انداختن آنها، به بهبود کیفیت آب کمک کنند. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا، نحوه عملکرد کربن فعال و اینکه چرا بخش مهمی ‌از دستگاه‌های تصفیه آب است، بحث خواهیم کرد. همچنین برخی از مزایای استفاده از فیلتر کربن فعال در دستگاه‌های تصفیه آب را بررسی خواهیم کرد.

 

کربن فعال چیست؟

کربن فعال یک ماده طبیعی است که از چوب یا سایر مواد آلی که به شدت حرارت دیده‌اند، ساخته می‌شود. گرما، مواد خام را به اتم‌های کربن تجزیه می‌کند و سپس کربن فعال را تشکیل می‌دهد که ماده ای شبیه زغال سنگ است.

این ماده می‌تواند از منابع مختلفی به دست آید، مانند:

  • زغال سنگ
  • چوب
  • مواد آلی مانند زغال سنگ نارس
  • زغال چوبی
  • بامبو
  • پوسته نارگیل

با این حال، بیشتر کربن فعال موجود در فیلترهای تصفیه آب از پوسته نارگیل به دست می‌آید، زیرا آنها تمیز، دارای استاندارد خوراکی و منبعی بسیار تجدید پذیر هستند.

کربن فعال گرانولی (GAC)، رایج ترین نوع مورد استفاده در فیلترهای تصفیه آب است. این ماده، یک جامد سیاه و متخلخل به شکل دانه‌های کوچک است. گاهی اوقات از فیلترهای کربن بلاک استفاده می‌شود که در آن کربن به یک بلوک متراکم با سطح بسیار بزرگ و ظرفیت جذب بالا فشرده می‌شود.

 

برای خواندن مقاله هر آنچه لازم است درباره فیلترهای کربنی بدانید اینجا کلیک کنید

 

کربن فعال در دستگاه تصفیه آب چگونه کار می‌کند؟

کربن فعال، دارای سطح بالایی از منافذ ریز است که می‌تواند ناخالصی‌ها را مانند آهنربا جذب کند. همچنین، دارای خواص شیمیایی به عنوان یک کاتالیزور است که ترکیب برخی از آلاینده‌ها را از طریق واکنش‌های شیمیایی با ذرات کربن فعال تغییر می‌دهد.

جذب، فرآیندی است که در آن مولکول‌ها به سطح کربن فعال می‌چسبند؛ مولکول‌ها جذب کربن فعال می‌شوند، زیرا یا آبگریز هستند (دفع آب) یا میل ترکیبی قوی با سطح فیلتر کربن فعال دارند.

این امر، کربن فعال را به گزینه ای عالی برای حذف آلاینده‌ها در فیلترهای تصفیه آب و تصفیه هوا تبدیل می‌کند.

 

برای خواندن مقاله عوامل موثر بر عملکرد کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

مزایای استفاده از فیلتر کربن فعال

استفاده از فیلترهای کربن فعال برای تصفیه آب آشامیدنی، مزایای زیادی دارد؛ فیلتر کربنی می‌تواند مواد شیمیایی، فلزات و بسیاری دیگر از ناخالصی‌ها را از آب، در هنگام عبور از کربن حذف کند.

 

برای خواندن مقاله فیلتر کربنی چیست و چه فایده ای در تصفیه آب دارد اینجا کلیک کنید

 

برخی از مزایای فیلتر کربن فعال، عبارتند از:

  • بهبود کیفیت آب
  • کاهش اثرات زیست محیطی
  • صرفه جویی در هزینه نسبت به سایر انواع فیلتر
  • نگهداری آسان

کربن، در از بین بردن آلودگی‌هایی مانند کلر (آلودگی متداول در منابع آب شهری)، طعم و بوی نامطبوع، رنگ، بنزن، آفت کش‌ها، ترکیبات آلی فرار و …، از آب، موثر است.

 

برای خواندن مقاله مشکلات آب چیست اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن مقاله کلرزنی، فرآیند مهم در تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

خرید بهترین فیلتر کربن فعال برای دستگاه تصفیه آب

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی برای از بین بردن انوع ناخالصی‌ها و آلاینده‌ها از آب، دارای یک یا چند فیلتر هستند. تقریباً در انواع این دستگاه‌ها، شامل زیر سینکی که مبتنی بر روش اسمز معکوس است یا رومیزی و یا حتی تصفیه آب ورودی ساختمان، حداقل یکی از مراحل و حتی بیشتر، از یک فیلتر کربن فعال استفاده می‌شود.

 

برای خواندن مقاله RO یا اسمز معکوس چیست اینجا کلیک کنید

 

در دستگاه‌های زیر سینکی ربن در مراحل دوم، سوم و مرحله پنجم از فیلتر کربنی استفاده می‌شود. همچنین در دستگاههای تصفیه آب رومیزی و تصفیه آب ورودی ساختمان برند ربن نیز فیلترهای کربنی به کار رفته است. با خرید این دستگاه‌ها، می‌توانید مطمئن باشید که فیلترها و قطعات، از قبل برای بهبود آب شما تنظیم شده اند.

 

برای خواندن نکات خرید دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

در محصولات ربن، از فیلترهای کربنی 100 درصد گیاهی کوکونات (پوسته نارگیل) و دارای استاندارد خوراکی استفاده شده است.

 

برای خواندن مقاله خرید فیلتر تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

به خاطر داشته باشید که کربن فعال در فیلتر آب باید دوره ای تعویض شود تا حداکثر اثربخشی آن، حفظ شود. دفعات تعویض، به مقدار آبی که تصفیه می‌شود و سطح ناخالصی‌های موجود در آب بستگی دارد؛ این زمان می‌تواند از 6 تا 12 ماه متغیر باشد.

 

برای خواندن مقاله چه زمانی باید فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *