فیلتر کربنی چیست و چه فایده ای در تصفیه آب دارد؟

فیلتر کربنی چیست و چه فایده ای در تصفیه آب دارد؟

فیلتر کربنی چیست؟

کربن یک ماده متداول در فرآیندهای تصفیه آب بوده و تقریباً هر نوع سیستم تصفیه آب مانند فیلتر یخچال، دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس یا سیستم تصفیه آب ورودی ساختمان، از فیلترهای کربنی استفاده می‌کنند. فیلترهای کربنی برای تصفیه آب با آسیاب کردن منبع کربن تولید می‌شوند. منبع کربن می‌تواند پوسته نارگیل، پوسته گردو، پوسته پسته و یا زغال سنگ باشد. از بین منابع کربنی که ذکر شد، پوسته نارگیل بیشترین استفاده را داشته و بسیار تجدید پذیر است. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا اهمیت و مزایای فیلترهای کربنی را درک کنیم.

 

برای خواندن مقاله فیلتر های کربنی اینجا کلیک کنید

 

فیلتر کربن فعال دانه ای (گرانول)

فیلتر با کربن فعال دانه‌ای یک گزینه اثبات شده برای حذف برخی از مواد شیمیایی، به ویژه مواد شیمیایی آلی از آب است. از این فیلتر برای حذف مواد شیمیایی مانند سولفید هیدروژن یا کلر که به آب، بو یا مزه نامطلوب می‌دهند، استفاده می‌شود. کربن فعال گرانولی از مواد آلی خام (مانند پوسته نارگیل یا زغال سنگ) که کربن بالایی دارند، ساخته شده است.

 

فیلتر کربن بلاک

به طور کلی فیلترهای کربنی پیش تصفیه، کلر و ترکیبات آن را از آب حذف کرده و معمولاً به صورت جفت نصب می‌شوند؛ اگرچه ممکن است در برخی شرایط به تعداد بیشتری از فیلتر کربنی نیاز باشد. این دو فیلتر، اطمینان می‌دهند که اگر ماده شیمیایی از فیلتر اول عبور کند، توسط فیلتر دوم به دام خواهد ‌افتاد.

 

فیلتر پست کربن

فیلتر پست کربن یکی از فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی است که نقش مهمی در فرآیند تصفیه دارد. این فیلتر نقش بهبود دهنده طعم را ایفا کرده و پس از ممبران قرار می‌گیرد و معمولا آخرین مراحل تصفیه آب را تشکیل می‌دهد. این مرحله، به افزایش کیفیت آب کمک کرده و به عنوان یک پولیش عمل می‌کند. با توجه به اینکه پس از این فیلتر، آب مجدد تصفیه نمی‌شود، استفاده از فیلتر پست کربن با بالاترین کیفیت ضروری است. دقت شود که در صورت استفاده برای اولین بار از این فیلتر، آب سیاه حتماً دور ریخته شود.

کربن این فیلتر مشابه با فیلترهای کربنی به کار رفته در مراحل دوم و سوم، گیاهی و در مرغوب ترین حالتش از پوسته نارگیل (کوکونات) می‌باشد.فیلتر پست کربن برخلاف فیلترهای پیش تصفیه، که معمولاً دارای هوزینگ می‌باشند، اینلاین بوده و نیازی به کارتریج ندارد.

 

برای خواندن مقاله عوامل موثر بر عملکرد کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

برای هر نوع فیلتر، تعمیر و نگهداری مداوم و تعویض دوره‌ای فیلتر برای اطمینان از اثربخشی و جلوگیری از تجمع باکتری ضروری است. عمر مفید فیلترهای کربنی معمولاً شش ماه است.

همانطور که آب از فیلتر کربن عبور می‌کند، حاوی برخی ناخالصی‌ها، سختی بالا و فلزات سنگین است که باید تصفیه شوند. آب سخت حاوی فلزات سخت و مواد معدنی مانند فلوراید، آرسنیک، کلسیم و منیزیم است. فیلترهای کربنی نمی‌توانند این آلودگی‌ها را از آب پاک کنند؛ از این رو نمی‌توانند سختی آب را کاهش دهند. برای این منظور، مراحل بیشتری از تصفیه مانند ممبران و UV اضافه می‌شود تا اطمینان حاصل شود که آب فیلتر شده کاملاً تصفیه شده و برای مصرف ایمن است.

 

برای خواندن مقاله انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

یک دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس همراه با فیلترهای کربنی برای تصفیه آب بسیار توصیه می‌شود. بنابراین، مهم است که روی دستگاه تصفیه آب مناسب سرمایه گذاری کنید که بتواند آب آشامیدنی سالم را برای شما و اعضای خانواده فراهم سازد.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید و حتما در ادامه، با بخش دوم این مقاله همراه باشید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *