کاربرد فیلتر کربنی

کاربرد فیلتر کربنی

فیلتر کربنی در دستگاه تصفیه آب، چه چیزی را حذف می‌کند؟

 

فیلتر کربنی، از کربن فعال برای حذف ناخالصی‌های آب، استفاده می‌کند. کربن فعال شکلی از کربن است که برای داشتن منافذ بسیار ریز، فرآوری شده است تا توانایی آن در به دام انداختن آلاینده‌ها افزایش یابد. فیلترهای کربن فعال با جذب عمل می‌کنند، به این معنی که آلاینده‌ها به سطح دانه‌های کربن می‌چسبند و از آب حذف می‌شوند. فیلترهای کربن می‌توانند کلر، رسوب، ترکیبات آلی فرار (VOCs)، دود، بو و سایر آلاینده‌ها را از آب و همچنین هوا حذف کنند. با این حال، در حذف مواد معدنی، نمک‌ها و مواد معدنی محلول موثر نیستند. آنها می‌توانند کیفیت آب را با کاهش مواد مضر و افزایش طعم و بو بهبود بخشند. این فیلترها، سازگار با محیط زیست هستند، زیرا از مواد طبیعی ساخته شده اند و می‌توانند بازیافت یا احیا شوند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با انواع فیلترهای کربنی و کاربرد آنها بیشتر آشنا شوید.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن آب، سلاح مخفی شما اینجا کلیک کنید

 

انواع فیلترهای کربن

دو نوع اصلی فیلتر کربنی که در تصفیه آب کاربرد دارد: کربن فعال دانه ای (GAC) و کربن بلاک. در هر دو نوع از کربن فعال برای حذف آلاینده‌ها از آب استفاده می‌شود، اما مزایا و معایب هر یک متفاوت هستند. در ادامه، جزئیات بیشتری در این باره آورده شده است:

 

کربن فعال گرانولی (GAC)

این فیلترها از دانه‌های کربن فعال ساخته شده اند. آب از داخل فیلتر جریان می‌یابد و با سطوح متخلخل دانه‌های کربن گرانول در تماس است. سپس آلاینده‌های موجود در آب توسط منافذ کوچک دانه‌ها و با جذب آنها به سطح کربن به دام می‌افتند. فیلترهای GAC در حذف کلر، رسوبات، ترکیبات آلی فرار (VOCs)، طعم و بو از آب موثر هستند.

فیلترهای کربن فعال گرانول، معمولا ارزان تر و راحت تر از فیلترهای کربن بلاک نصب می‌شوند. آنها همچنین می‌توانند نرخ جریان و فشار بالاتر را بدون گرفتگی تحمل کنند. با این حال، معایبی نیز دارند. این فیلترها در مقایسه با فیلترهای کربن بلاک سطح کمتری دارند، به این مفهوم که می‌توانند آلودگی‌های کمتری را حذف کنند و همچنین، طول عمر کمتری دارند. فیلترهای کربن گرانول در صورتی که به درستی نگهداری یا تعویض نشوند، می‌توانند رشد باکتری‌ها را تقویت کنند.

 

فیلترهای کربن بلاک

فیلترهای کربن بلاک از کربن فعال پودری ساخته شده اند که به صورت یک بلوک جامد فشرده می‌شود. آب از طریق بلوک جریان می‌یابد و با منافذ ریز ذرات کربن در تماس است. سپس آلاینده‌های موجود در آب با مکانیزمی‌ مشابه فیلترهای کربن گرانول، اما با کارایی و دقت بیشتر، به دام می‌افتند. فیلترهای کربن بلاک مزایای متعددی نسبت به فیلترهای کربن گرانول دارند. آنها دارای سطح بیشتر و اندازه منافذ کوچکتر هستند، بدین معنی که می‌توانند آلودگی‌های بیشتری را حذف کنند و عمر طولانی تری داشته باشند. آنها همچنین از رشد باکتری جلوگیری می‌کنند، زیرا ساختار یکنواخت و عامل باکتریواستاتیک دارند.

فیلترهای کربن بلاک گران تر هستند و نیاز به فشار بیشتری نسبت به فیلترهای کربن فعال گرانول دارند. همچنین اگر آب دارای رسوب یا کدورت زیاد باشد، سریعتر مسدود می‌شوند.

 

کارکرد فیلتر کربن در دستگاه تصفیه آب

عملکرد فیلتر کربن در دستگاه تصفیه آب بر اساس اصل جذب است. جذب سطحی، فرآیند به دام انداختن مولکول‌ها یا ذرات روی سطح یک ماده جامد است. در این حالت، ماده جامد، کربن فعال است، که نوعی کربن است که با منافذ بسیار ریز و سطح بزرگ پردازش شده است.

 

چه زمانی فیلتر کربنی باید تعویض شود؟

کاربرد فیلتر کربنی در دستگاه‌های تصفیه آب، برای حذف آلاینده‌ها و ناخالصی‌ها از آب مانند کلر، ترکیبات آلی و برخی فلزات سنگین طراحی شده‌اند. با گذشت زمان، این فیلترها ممکن است با آلاینده‌هایی که به دام افتاده‌اند، اشباع شده و کارایی آنها کاهش یابند. فیلترهای کربن فعال باید به طور دوره ای تعویض شوتد؛ زیرا ممکن است آلاینده‌ها اشباع شده و ظرفیت جذب خود را از دست بدهند. دفعات تعویض، بستگی به کیفیت آب و استفاده از دستگاه تصفیه دارد. اما به طور معمول هر 6 ماه بهتر است اقدام به تعویض فیلتر کنید.

 

برای خواندن مقاله کدام فیلتر تصفیه آب خانگی را خریداری کنیم اینجا کلیک کنید

 

نکات زیر در تعیین زمانی که فیلتر کربن نیاز به تعویض دارد، می‌تواند مفید باشد :

  1. سرعت جریان آب کاهش می‌یابد: جریان آب کندتر از حد معمول می‌شود که نشان دهنده مسدود شدن فیلتر است.
  2. تغییر بو یا طعم: طعم یا بوی غیرمعمول در آب تصفیه، نشان دهنده وجود فیلتر اشباع شده است.
  3. تست کیفیت آب: کیفیت آب را قبل و بعد از فیلتراسیون مقایسه کنید.
  4. زمان توصیه شده: توصیه سازنده را برای زمان تعویض فیلتر دنبال کنید.
 

در آخر، فیلتر را به موقع تعویض کنید تا آلاینده‌ها به طور موثر حذف و کیفیت کلی آب و کاربرد فیلتر کربنی حفظ شود.

 

برای خواندن مقاله تعویض فیلتر کربن فشرده اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *