محدود کننده فاضلاب چیست

محدود کننده فاضلاب چیست

محدود کننده فاضلاب دستگاه تصفیه آب RO چیست؟

 

در دستگاه تصفیه آب RO از یک محدود کننده فاضلاب استفاده می‌شود تا میزان آبی که به فاضلاب می‌رود، محدود شود. این قطعه، باید با فیلتر ممبران متناسب باشد؛ در غیر این صورت مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با جزییات بیشتری از محدود کننده فاضلاب آشنا شوید.

 

برای خواندن مقاله آب قلیایی چیست اینجا کلیک کنید

 

عملکرد محدود کننده فاضلاب

اگر آلودگی هایی که در آب وجود دارند به دلیل مسدود شدن یا هر مشکلی در خروج به فیلتر ممبران برگردند، ممکن است فیلتر دچار انسداد زود هنگام شود. برای جلوگیری از این مسئله، در دستگاه تصفیه آب از محدوده کننده فاضلاب استفاده می‌شود. محدود کننده فاضلاب، با ایجاد فشار برگشتی بر روی فیلتر ممبران، فشار بالا را در داخل غشا (پیش شرط خالص سازی و تصفیه آب در فرآیند RO) حفظ و همچنین نسبت بازیابی تصفیه کننده را کنترل می‌کند.

 

برای خواندن مقاله بک واش در دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

اگر از محدود کننده جریان فاضلاب استفاده نشود، آب پر فشاری که به وسیله بوستر پمپ وارد فیلترها می‌شود بدون محدودیت از خروجی فیلتر ممبران، جریان می‌یابد. این منجر به فشار کم در داخل فیلتر ممبران و هدر رفت بیشتر آب شده و علاوه بر این، اگر فشار داخل فیلتر ممبران زیاد نباشد، دستگاه تصفیه آب RO قادر به کار نخواهد بود.

 

برای خواندن مقاله کاهش فشار آب با دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

چگونه یک محدود کننده جریان منطبق پیدا کنیم؟

محدودکننده‌های فاضلاب عموماً در درجه‌بندی‌های مختلف موجود هستند و باید براساس ظرفیت فیلتر ممبران، محدوده کننده با ظرفیت مناسب را انتخاب نمود. محدود کننده از نظر جریان عبوری، در ظرفیتهای 300، 400، 420، 450 و …، (سی سی در دقیقه)، در بازار وجود دارد. ظرفیت غشاء RO بر حسب GPD (گالن در روز) داده می شود.

در انتخاب ظرفیت محدود کننده فاضلاب، ظرفیت فیلتر ممبران و سختی (TDS) آب را باید در نظر گرفت. منظور از سختی، کل جامدات محلول در آب است. در مواردی که سختی آب بالا است، باید از محدود کننده با ظرفیت بالاتر استفاده شود، تا عمر فیلتر ممبران کاهش نیابد. به طور معمول در ایران، در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی با فیلتر ممبران 50 گالن در روز، از محدود کننده فاضلاب با ظرفیت 300 سی سی در دقیقه استفاده می‌شود.

 

اگر از یک محدود کننده جریان، با ظرفیت بالاتر یا کمتر استفاده شود، چه تاثیری بر عملکرد دستگاه تصفیه آب می‌گذارد؟

برای حفظ تعادل بین هدر رفتن آب و کیفیت آب تصفیه، ظرفیت فیلتر ممبران و ظرفیت محدود کننده جریان باید مطابقت داشته باشند. اگر آنها با یکدیگر مطابقت نداشته باشند، باعث هدر رفت بیش از حد آب شده و یا ممکن است عمر فیلتر ممبران را کاهش دهد.

اگر ظرفیت محدود کننده جریان، کمتر از ظرفیت فیلتر ممبران باشد، افزایش مقدار سختی (TDS) آب تصفیه شده، خفگی زود هنگام فیلتر ممبران و در نتیجه کاهش عمر آن، رخ خواهد داد.

 

برای خواندن مقاله ظرفیت تصفیه اینجا کلیک کنید

 

استفاده از یک محدود کننده جریان با ظرفیت بالاتر، منجر به هدر رفت آب بیشتر و فشار کمتر در داخل فیلتر ممبران می شود. فشار کم آب در داخل فیلتر ممبران، می تواند تأثیر نامطلوبی بر کیفیت آب تصفیه داشته باشد.

 

چه زمانی محدود کننده جریان را باید تعویض نمود؟

بهتر است هر زمان که فیلتر ممبران تعویض می شود، محدود کننده جریان نیز تعویض شود. معمولاً، فیلتر ممبران هر 2-1 سال باید تعویض گردد. در صورتی که در زمان تعویض ممبران، اقدام به تعویض محدودکننده نشود، با گذشت زمان، این قطعه نیز مشابه فیلترهای دستگاه تصفیه آب RO ممکن است به دلیل تجمع رسوب، خفه شود.

 

برای خواندن مقاله پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *