تاریخ انقضای آب

تاریخ انقضای آب

آیا آب تاریخ انقضا دارد؟

 

کیفیت آب آشامیدنی بسیار حائز اهمیت است زیرا تاثیر مستقیم بر سلامت انسان می‌گذارد. علاوه بر این، مواقع اضطراری زیادی مانند کمک رسانی به بلایای طبیعی وجود دارد که ذخیره آب به صورت ایمن برای مدت طولانی را امری ضروری می‌سازد. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا، به این موضوع که آیا انواع مختلف آب تاریخ انقضا دارند یا خیر، نگاهی دقیق‌تر می‌اندازیم.

 

برای خواندن مقاله کمبود آب اینجا کلیک کنید

 

انواع آب

آب شهری، آب بطری، آب چاه و آب باران، انواع آبی هستند که معمولاً برای آشامیدن مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 

آب شهری

سازمانهای بهداشت و حفاظت از محیط زیست،  تعیین کننده استانداردها و الزامات تصفیه هستند تا آب آشامیدنی سالم از شیر دریافت ‌شود؛ همچنین بر منابع آبی که این استانداردها را اجرا می‌کنند، نظارت می‌کنند. در واقع، این سیستم‌های آب عمومی می‌توانند آب آشامیدنی سالم را برای 90 درصد مردم فراهم ‌کنند.

برای خواندن مقاله مقدار کلر در آب اینجا کلیک کنید

 

قابل توجه است که برخی از مردم، آب لوله کشی خود را از چاه‌های خصوصی دریافت می‌کنند که کیفیت آنها توسط مراجع مربوطه ارزیابی نمی‌شود.

 

آب بطری

دو نوع مختلف آب بسته بندی وجود دارد:

‌آب معدنی: آبی که از منابع آب زیرزمینی به دست می‌آید و حاوی مواد معدنی و عناصر کمیاب طبیعی است.

‌آب چشمه: آب آشامیدنی سالم تقریباً در همه جای طبیعت وجود دارد. آب چشمه‌ اغلب دارای مواد معدنی بیشتری نسبت به آب‌های سطحی هستند؛ مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم، سدیم و آهن، در طولانی مدت برای سلامتی مفید هستند.

آب چاه

چاه سازه‌ای است که برای تامین آب حفر می‌شود و به طور معمول برای انتقال آب به خانه باید یک پمپ نصب ‌شود.

 

آب باران

بهتر است از نوشیدن آب باران بدون تصفیه آن خودداری نمود زیرا می‌تواند حاوی میکروب‌ها و سایر آلاینده‌ها باشد. با این حال برای جلوگیری از هدررفت آب و کمک به حفظ منابع آن، می‌توان از آب باران جمع آوری شده برای امور دیگر مانند استحمام و آبیاری گیاهان، استفاده نمود.

 

آیا آب بطری منقضی می‌شود؟

آب به خودی خود منقضی نمی‌شود، اما ممکن است برای سلامتیتان بهتر باشد که از نوشیدن آب بطری که طولانی مدت در یک محیط گرم مانند زیر زمین یا ماشین مانده است، خودداری کنید.

 

برای خواندن مقاله از خرید بطری آب آشامیدنی خسته شده اید اینجا کلیک کنید

 

از نظر متخصصان تغذیه، ظروف نگهدارنده بر روی آب تاثیر می‌گذارند. مواد بسته بندی می‌توانند در آب تجزیه شده و آلاینده‌ها را به داخل آن نفوذ دهند. در واقع، علیرغم این که آب منقضی نمی‌شود اما عناصری که آن را احاطه کرده‌اند می‌توانند مواد شیمیایی موجود در آب را تغییر دهند.

 

برای خواندن مقاله جوشاندن آب قلیایی اینجا کلیک کنید

 

با در نظر گرفتن این نکته که آب بطری‌شده از نظر فنی منقضی نمی‌شود، برندهای آب را ملزم نیستند که تاریخ انقضا را روی محصولات خود اضافه کنند. با این حال، بسیاری از شرکت‌ها تاریخ انقضا را روی آب بطری چاپ می‌کنند تا به مصرف کنندگان خود اطمینان دهند که تازه ترین آب ممکن را دریافت می‌کنند.

برخی از مواد مورد استفاده در بطری آب عبارتند از:

 

PET

معمولاً از پلی اتیلن ترفتالات (PET) که نوعی پلاستیک شفاف، قوی، سبک و قابل بازیافت است، برای بطری آب استفاده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که PET به عنوان یک مختل کننده غدد درون ریز عمل کند که عملکرد هورمونها را ممکن است مختل سازد.

 

برای خواندن مقاله مواد شیمیایی موجود در بطری آب پلاستیکی اینجا کلیک کنید

 

مواد شیمیایی زمانی که در معرض دمای بالا قرار می‌گیرند یا برای مدت طولانی ذخیره می‌شوند، ممکن است از بطری وارد آب شوند. علاوه بر این، پلاستیک بطری آب کمی ‌نفوذپذیر است که ممکن است به گازهای موجود در هوا اجازه ورود به بطری را داده و در نتیجه طعم و بوی آب را تغییر دهد، به خصوص اگر در نزدیکی آن موادی مانند رقیق کننده‌های رنگ یا پاک کننده‌های خانگی نگهداری شود.

 

BPA

بیسفنول A یا BPA ماده شیمیایی مورد استفاده در تولید پلاستیک پلی کربنات است که معمولاً برای ساخت بطری‌های پلاستیکی، ظروف غذا و … استفاده می‌شود. BPA همچنین در تولید رزین‌های اپوکسی کاربرد دارد که به عنوان پوشش در بسیاری از قوطی‌های غذا و نوشیدنی استفاده می‌شود.

قرار گرفتن در معرض BPA می‌تواند منجر به عدم تعادل هورمونی و برخی از مشکلات سلامتی مانند چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، مشکلات تولید مثل و حتی سرطان شود.

 

آیا آب لوله کشی منقضی می‌شود؟

بر خلاف آب بطری‌های تجاری که خریداری می‌کنید، آب لوله کشی را می‌توان تا 6 ماه با حداقل خطر عوارض جانبی نامطلوب نگهداری کرد با این شرط که به درستی ذخیره شده باشد.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن آب لوله کشی ساختمان اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *