نوشیدن آب لوله‌ کشی ساختمان

نوشیدن آب لوله‌ کشی ساختمان

آیا آب لوله کشی ساختمان مسکونی برای نوشیدن بی خطر است؟

 

امکانات رفاهی آپارتمان، یکی از عوامل کلیدی تصمیم‌گیری برای اجاره یا خرید است. یکی از این موارد، نوشیدن آب سالم لوله‌ کشی ساختمان می‌باشد؛ در دسترس قرار دادن آب تمیز، نقطه شروع توسعه آپارتمان‌های پایدار است. پاسخ به این سوال که آیا آب آپارتمان برای آشامیدن بی خطر است، بستگی به این دارد که از کجا تامین می‌شود. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با ابعاد مختلفی از این موضوع آشنا شوید.

 

بررسی کیفیت آب لوله‌ کشی در آپارتمان‌ها

برای بررسی کیفیت آب لوله‌ کشی ساختمان توسط خودتان، باید بر روی حس بینایی و بویایی خود تکیه کنید. بدین منظور، در ابتدا پس از باز شدن شیر آب، به رنگ آبی که خارج می‌شود، دقت کنید. حتی کوچکترین تغییر رنگ می‌تواند نشانه‌ای از وجود فلزات سنگین و سایر آلاینده‌ها باشد. آب زنگ زده، زرد یا قهوه‌ای می‌تواند نشانه‌ای از لوله‌های قدیمی (دارای کروم، مس و …) ‌باشد که مواد شیمیایی و سایر مواد مضر را وارد منبع آب می‌کند. یکی دیگر از شاخص‌های آب لوله کشی بی کیفیت، بوی آن است. اگر هنگام باز کردن شیر، بوی قابل تشخیصی وجود داشته باشد، احتمالاً آب آلوده است و بنابراین گزینه‌ای سالم برای نوشیدن نیست. مقدار بیش از حد سولفید هیدروژن، کلر و سایر مواد شیمیایی باعث می‌شود که آب، بوی تخم مرغ فاسد، آب استخر یا حتی بدتر بدهد.

 

استانداردهای کیفیت آب

در برخی موارد، با یک تست سریع بینایی و بویایی می‌توانید تشخیص دهید که آیا آب آپارتمان برای نوشیدن بی خطر است یا خیر. اما، آب آشامیدنی ایمن و سالم، دارای استانداردهایی است که باید رعایت شود. این مقررات شامل تعیین حداکثر سطح بیش از 90 آلاینده مختلف موجود در آب آشامیدنی می‌شود.

برخی از منابع آب شهری، از مواد ضدعفونی کننده مانند کلرامین و کلر در آب استفاده می‌کنند که هر دو از آلاینده‌هایی هستند که می‌توانند باعث ناراحتی معده و سوزش چشم و بینی شوند.

 

برای خواندن مقاله مشکلات معده اینجا کلیک کنید

 

نحوه ورود آلاینده‌ها به آب لوله‌ کشی

آب یا در منبع آلوده است یا مواد شیمیایی و آلاینده‌ها را از لوله‌هایی که از آن عبور می‌کند، با خود جمع می‌کند. منابع آب واقع در نزدیکی کارخانه‌های صنعتی، زمین‌های کشاورزی و مناطق پرتردد کلان‌شهری، همگی به دلیل رواناب ناشی از مواد شیمیایی، آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها، باکتری‌ها و سایر آلاینده‌هایی که به خاک و در نهایت آب راه می‌یابند، بسیار مستعد ابتلا به انواع آلاینده‌ها هستند.

علاوه بر این، سیستم‌ لوله‌ کشی بسیاری از شهرها هنوز از لوله‌های قدیمی‌ ساخته شده است، که دارای سرب می‌باشد. لوله‌ها همچنین می‌توانند کثیفی، گرد و غبار، زنگ و سایر ناخالصی‌هایی را که بر کیفیت آب تأثیر می‌گذارند را به آب وارد کنند.

 

برای خواندن مقاله آلاینده های آب لوله کشی اینجا کلیک کنید

 

انواع فیلتراسیون آب

چندین روش تصفیه آب وجود دارد که باید برای کاهش سطح آلاینده‌ها انجام شود. در ادامه، برخی از آنها به اختصار بیان می‌شود:

 

فیلتر UV (فرابنفش)

با تابیدن اشعه‌های فرابنفش به آب، میکروب و ویروس‌ها و باکتری‌ها از آب، حذف می‌شود. تمامی ‌میکرو ارگانیسم‌ها و موجودات زنده آب، با وجود این فیلتر از بین می‌روند و آب ضدعفونی خواهد شد.

 

اسمز معکوس

این فناوری تصفیه آب از یک غشای نیمه تراوا برای عبور آب و حذف ناخالصی‌ها استفاده می‌کند. در ادامه، دستگاه تصفیه آب خانگی ربن که مبتنی بر روش اسمز معکوس (RO) است، به تفصیل بیان خواهد شد.

 

برای خواندن مقاله سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس اینجا کلیک کنید

 

تقطیر

در طی فرآیند تقطیر، آب به بخار تبدیل شده و باکتری‌ها، ناخالصی‌ها و سایر آلاینده‌ها از آب حذف می‌شود. بخار پس از خنک شدن، دوباره به شکل مایع متراکم می‌شود.

 

دستگاه تصفیه آب ربن

با استفاده از دستگاه تصفیه آب 7 مرحله ای RO ربن، اطمینان حاصل می‌شود که آب در دسترس ساکنان برای آشامیدن بی خطر است. فیلترهای مورد استفاده در این دستگاه، عبارتند از:

فیلتر الیافی: به عنوان اولین مرحله در فرآیند تصفیه، مواد جامد معلق مانند خاک، گرد و غبار و زنگ را حذف می‌کند.

فیلتر کربن فعال گرانول: فیلترهای کربنی مورد استفاده در دستگاه‌های تصفیه آب ربن، صد درصد گیاهی و از نارگیل (کوکونات) ساخته شده است. این فیلتر، ذرات ریز آلاینده و هرگونه بو و مزه ناخوشایند مانند کلر را جذب می‌کند. گاهی اوقات آب لوله کشی می‌تواند طعم فلزی یا شیمیایی داشته باشد. این فیلتر، عناصر مذکور را حذف می‌کند تا آب خالص با طعم عالی تولید کند.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

فیلتر کربن بلاک: این فیلتر کربنی هم از پوسته نارگیل ساخته شده است و در واقع تکمیل‌کننده کار فیلتر کربن گرانول می‌باشد.

 

برای خواندن مقاله تعویض فیلتر کربن فشرده اینجا کلیک کنید

 

فیلتر ممبران: فاز بعدی آلاینده‌ها از جمله باکتری‌ها، ویروس‌ها، سرب، آفت کش‌ها و سایر جامدات محلول، از طریق یک غشای نیمه تراوا، فیلتر می‌شود. فیلتر ممبران، تمام ناخالصی‌های باقیمانده را از آب حذف می‌کند.

فیلتر پست کربن: این فیلتر ساخته شده از کربن فعال گیاهی کوکونات، پنجمین مرحله تصفیه آب است. این فیلتر، بعد از مخزن ذخیره قرار می‌گیرد و بو و طعم آب مانده در مخزن را از بین برده و دستگاه شما را به بهترین آب شیرین کن خانگی تبدیل می‌کند.

فیلتر مینرال: این فیلتر،املاح معدنی مفید آب را که ممکن است توسط ممبران حذف شده باشد، به آب اضافه می‌کند.

فیلتر آلکالاین: به آب خاصیت قلیایی می‌دهد. تجمع اسید در بدن، به دلیل عوامل مختلفی از جمله رژیم غذایی نامتعادل، استرس و ناخالصی‌های محیطی رخ می‌دهد.

 

ربن، یک تجربه آب تصفیه شده و گوارا را ارائه می‌دهد که همه می‌توانند به آن اطمینان کنند.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *