مقدار کلر در آب

مقدار کلر در آب

چه مقدار کلر در آب لوله کشی وجود دارد؟

 

استفاده از آب کلردار، در استخرهای شنا، کاملاً طبیعی است. اما وجود مقداری کلر در آب نوشیدنی خوشایند نیست. روش اصلی ضدعفونی برای منابع آب شهری، کلرزنی است، بنابراین، آب لوله کشی حاوی کلر است، البته نه به اندازه‌ای که در استخرهای عمومی وجود دارد. همه شهرها از سطح کلر یکسانی در تامین آب خود استفاده نمی‌کنند و همچنین از پروتکل‌های آزمایش و تصفیه یکسانی نیز پیروی نمی‌کنند. برای به دست آوردن درک بیشتر از چگونگی و چرایی استفاده از کلر، با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید.

 

برای خواندن مقاله اثرات آب لوله‌کشی اینجا کلیک کنید

 

چرا از کلر برای تصفیه آب استفاده می‌شود و آیا مضر است؟

منابع آب عمومی از منابع مختلفی سرچشمه می‌گیرند. آلاینده‌هایی که به طور طبیعی در آب‌های زیرزمینی یافت می‌شوند، از طریق لوله‌ها می‌توانند وارد سیستم آب شهری شوند. به همین دلیل، اکثر سیستم‌های آب شهری از کلر و کلرامین به عنوان ضدعفونی‌کننده برای از بین بردن میکروب‌های بیماری‌زا استفاده می‌کنند.

 

چه مقدار کلر در آب لوله کشی وجود دارد؟

مواد شیمیایی مانند کلر ممکن است برای کودکان، زنان باردار، بزرگسالان دارای نقص ایمنی و حیوانات خانگی مضر باشد. کلر، اغلب باکتری های مفید روده را از بین می‌برد، در نتیجه، سیستم ایمنی بدن به خطر می‌افتد. سطح ایمن کلر، چهار میلی گرم در لیتر، توصیه شده است؛ این مقدار، به احتمال زیاد اثرات مضر برای سلامتی نخواهد گذاشت.

 

برای خواندن مقاله آب تصفیه شده برای نوزاد اینجا کیلک کنید

 

تصفیه منبع آب با محصولات جانبی ضدعفونی

دو نوع ماده ضدعفونی کننده وجود دارد که امروزه بیشتر در آب آشامیدنی، مورد استفاده قرار می گیرد: کلر و کلرآمین.

 

کلر

کلرزنی، فرآیند افزودن کلر به آب آشامیدنی است. استفاده از مقادیر کم کلر، برای محافظت در برابر بیماری‌های منتقله از آب طراحی شده است و برای مصرف بی خطر است. کلرزنی، باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌های بیماری‌زا را از بین می‌برد.

 

کلرآمین

کلرامیناسیون فرآیند افزودن کلرامین به آب آشامیدنی، به عنوان یک ضد عفونی کننده است. کلرامین، یک معجون شیمیایی است که هم کلر و هم آمونیاک دارد. در سطوح ایمن، با آب آشامیدنی مخلوط می‌شود و برای از بین بردن آلاینده‌های موجود در آب که باعث ایجاد  بیماری می‌شود، به اندازه کافی قوی است. ضدعفونی با کلرامین، طعم و بوی کمتری در مقایسه با کلر دارد.

 

اثرات کلر بر سلامتی

قرار گرفتن در معرض کلر می‌تواند خطرات مختلفی برای سلامتی، از جمله تحریک چشم، دستگاه تنفسی و ریه ها ایجاد کند. با توجه به میزان کلر موجود در آب آشامیدنی، ممکن است علائمی مانند خارش، خشکی، درد و سوزش در بینی یا گلو پدید آید. علائم دیگر شامل تنگی نفس، سردرد و سرفه‌های مکرر می‌باشد. استفاده مداوم  از آب حاوی کلر بالا، می‌تواند این اثرات را تشدید کند. علاوه بر این، نوشیدن آب با طعم و بوی کلر لذت بخش نیست و می‌تواند باعث اکراه از نوشیدن آب شود، در نتیجه، منجر به کم آبی بدن و متعاقب آن اثرات نامطلوب بر سلامتی گردد.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن آب لوله کشی ساختمان اینجا کلیک کنید

 

آب شیر در مقابل آب بطری شده: کدامیک کلر بیشتری دارد؟

به طور معمول، آب بطری نسبت به آب لوله کشی، کلر کمتری دارد، زیرا تولیدکنندگان از روش اسمز معکوس یا تقطیر برای حذف ذرات ناخالصی از آب استفاده می کنند. البته، اگر چه آب بطری کلر کمتری دارد، اما در نظر گرفتن  آن، به عنوان یک گزینه آب آشامیدنی سالم، کاملاً دقیق و صحیح نیست، زیرا آب بطری شده به دلیل میکروپلاستیک‌های مورد استفاده، خطرات سلامتی را با خود به همراه دارد. آلودگی میکروپلاستیک، در واقع همان مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز هستند که بر متابولیسم، تولید مثل و استرس تأثیرگذار هستند. علاوه بر این، بطری‌های پلاستیکی، فشار فزاینده‌ای بر محیط زیست می‌گذارند و اکوسیستم را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 

برای خواندن مقاله فرآیند تصفیه آب از گذشته تا به امروز اینجا کلیک کنید

 

با ربن، آبی عاری از هر نوع آلودگی بنوشید

اگرچه منابع آب شهری، به طور منظم کنترل می‌شوند، اما مطلوب است به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی و هم به جهت داشتن طعم بهتر آب برای نوشیدن، از دستگاه تصفیه آب استفاده شود.

به جای ریسک با سطوح مختلف آلاینده‌ها از جمله کلر، که در آب لوله کشی یافت می شود، گزینه سالم تر استفاده از دستگاه تصفیه آب ربن است. در این صورت، همیشه به آب تمیز، تازه و تصفیه شده در خانه خود دسترسی دارید.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *