کمبود آب

کمبود آب

چه مدت می‌توان بدون آب زندگی کرد؟

 

آب برای بقای حیات ضروری است. هر موجود زنده روی زمین به آن وابسته است و ما انسان‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستیم. در حالی که می‌توان زمان زیادی را بدون غذا تحمل نمود، اما بدون آب نمی‌توان خیلی طولانی زندگی کرد. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا، اهمیت آب، مدت زمانی که می‌توان بدون آب زندگی کرد و اهمیت هیدراتاسیون، بررسی خواهد شد.

 

اهمیت هیدراتاسیون

آب، درصد قابل توجهی از وزن بدن را تشکیل می‌دهد (حدود 60 درصد). همچنین، نقش مهمی ‌در تنظیم دمای بدن، هضم غذا، فشار خون، سلامت پوست و دفع مواد زائد از طریق عرق و ادرار ایفا می‌کند. بدون آب، بدن، قادر به انجام این وظایف ضروری نیست و کم آبی بدن رخ می‌دهد؛ که می‌تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی مانند خستگی، سردرد، سرگیجه شود و در موارد کم آبی شدید می‌تواند حتی منجر به مرگ شود.

 

برای خواندن مقاله هیدراتاسیون بدن اینجا کلیک کنید

 

چه مدت می‌توان بدون آب زندگی کرد؟

مدت زمان دقیقی که یک فرد می‌تواند بدون آب زنده بماند به دلایل مختلفی از فردی به فرد دیگر متفاوت است:

  • سطح هیدراتاسیون

سطح اولیه هیدراتاسیون، نقش مهمی را ‌ایفا می‌کند. فردی که به خوبی هیدراته شده است، بهتر دوام می‌آورد. فرد مبتلا به تب، استفراغ یا اسهال، آب بدنش را با سرعت بیشتری از دست خواهد داد و در صورت کم آبی، زمان کوتاه تری را می‌تواند دوام بیاورد.

 
  • شرایط محیطی

گرمای شدید، آب و هوای گرم یا شرایط خشک می‌تواند کم آبی بدن را تسریع کند و زمان زنده ماندن بدون آب را کوتاه کند. در هنگام ورزش، به دلیل تعریق، بدن، آب بیشتری را از دست می‌دهد.

 
  • فعالیت بدنی

فعالیت بدنی شدید، نیاز به آب را افزایش می‌دهد، بنابراین فردی که درگیر فعالیت‌های شدید است ممکن است با سرعت بیشتری آب بدنش را از دست بدهد.

 

برای خواندن مقاله هیدراتاسیون در بدنسازی اینجا کلیک کنید

 
  • سن و سلامت

نوزادان، کودکان و سالمندان در برابر کم آبی آسیب پذیرتر هستند. علاوه بر این، افراد با شرایط پزشکی خاص ممکن است با خطرات بیشتری روبرو شوند.

 

برای خواندن مقاله آب تصفیه شده برای نوزاد اینجا کلیک کنید

 
  • مصرف غذا

غذا، سطحی از هیدراتاسیون را برای بدن فراهم می‌کند. به عنوان مثال، سوپ، میوه‌ها و سبزیجات دارای میزان زیادی آب هستند.

 

مراحل کم آبی بدن

درک مراحل کم آبی می‌تواند در تشخیص علائم هشدار دهنده کمک کند:

کم آبی خفیف: تشنگی، خشکی دهان، ادرار تیره و خستگی خفیف از علائم شایع هستند.

کم آبی متوسط: در این وضعیت، علائم بدتر می‌شود، مانند کاهش ادرار، افزایش ضربان قلب، گودی چشم و سرگیجه به دلیل کاهش حجم خون.

کم آبی شدید: در این مرحله ممکن است تشنگی شدید، گیجی، افزایش دمای بدن، تنفس سریع و نبض ضعیف شود. این یک وضعیت اورژانسی است و می‌تواند منجر به مرگ شود.

 

برای خواندن مقاله آب سخت چیست و چه تاثیری بر سلامت انسان دارد اینجا کلیک کنید

 

وقتی آب نمی‌نوشید چه اتفاقی برای بدن شما می‌افتد؟

همانطور که بیان شد، بدون آب، سیستم بدن، دچار اختلال می‌شود. کلیه‌ها برای عملکرد صحیح به آب کافی نیاز دارند، این امر منجر به کاهش دفع مواد زائد می‌شود. از زمانی که کلیه‌ها، شروع به از کار افتادن می‌کنند، محصولات جانبی سمی‌ در خون انباشته می‌شوند.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن بیش از حد آب اینجا کلیک کنید

 

نه تنها این، بلکه دمای بدن، افزایش می‌یابد، الکترولیت‌ها نامتعادل می‌شوند، فشار خون احتمالاً کاهش یا افزایش می‌یابد و مغز می‌تواند متورم شود. در نهایت نارسایی گسترده‌ای در بدن رخ می‌دهد و این منجر به مرگ می‌شود.

 

جلوگیری از کم آبی بدن

بهترین راهکار‌ها برای پیشگیری از عواقب ناگوار کم آبی عبارتند از:

هیدراتاسیون منظم: عادت کنید در طول روز به طور منظم آب بنوشید، حتی زمانی که تشنه نیستید.

 

برای خواندن مقاله فواید نوشیدن آب قلیایی اینجا کلیک کنید

 

کنترل از دست دادن مایعات: به از دست دادن مایعات از طریق تعریق و ادرار، به خصوص در حین ورزش یا در هوای گرم توجه کنید.

رژیم غذایی متعادل: از غذاهایی با محتوای آب بالا، میوه‌ها، سبزیجات و نوشیدنی‌هایی مانند شیر استفاده کنید.

 

برای خواندن مقاله میوه و سبزیجاتی که در تابستان به آن ها نیاز دارید اینجا کلیک کنید

 

مواد کم‌آبی را محدود کنید: الکل و کافئین را کاهش دهید یا از آن اجتناب کنید، زیرا می‌توانند از دست دادن آب از طریق ادرار را افزایش دهند.

 

در آخر

آب گرانبهاترین منبع زندگی است و وابستگی بدن به آب قابل کتمان نیست. عواقب کم آبی، در برخی مواقع کشنده است. بنابراین برای اطمینان از سلامت و تندرستی خود، هیدراته ماندن را باید در اولویت قرار داد. در موارد کم آبی شدید، باید فوراً به پزشک مراجعه نمود. به طور متوسط، یک فرد سالم فقط می‌تواند حدود 3 تا 5 روز بدون آب زنده بماند. این بازه زمانی در شرایط سخت مانند گرمای شدید می‌تواند به طور قابل توجهی کوتاهتر باشد.

 

برای خواندن مقاله چقدر به آب اهمیت می‌دهیم اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *