نوشیدن آب سرد

نوشیدن آب سرد

آیا نوشیدن آب سرد مضر است؟

 

آب برای بقا ماده‌ای حیاتی است و هیچ تردید و بحثی در مورد اهمیت نوشیدن آب کافی وجود ندارد، اما اختلاف نظرهایی درباره دمایی که برای نوشیدن مناسب است، وجود دارد. برخی معتقدند، نوشیدن آب سرد مضر است. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا قصد داریم باورهای اشتباه و حقایق پیرامون این موضوع را بررسی کنیم تا درک بهتری از تأثیر آب سرد بر بدن را ارائه دهیم.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن بیش از حد آب اینجا کلیک کنید

 

باورهای غلط درباره نوشیدن آب سرد

 

آب سرد باعث مشکلات گوارشی می‌شود

یکی از باورهای رایج به ویژه در طب سنتی این است که نوشیدن آب سرد می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی، مانند گرفتگی عضلات و نفخ شود. اعتقاد بر این است که نوشیدن آب سرد منجر به انقباض رگ‌های خونی می‌شود و توانایی بدن برای هضم غذا را مختل می‌سازد. اما این تصور تا حد زیادی اشتباه است. در حقیقت، بعید است که آب سرد در اکثر افراد باعث ایجاد مشکلات گوارشی قابل توجهی شود. بدن، دارای قابلیت تنظیم دمای مایعات خورده شده است، بنابراین آنها در دمایی نزدیک به دمای مطلوب بدن، به معده می‌رسند.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن آب در محل کار اینجا کلیک کنید

 

نوشیدن آب یخ ممکن است به طور موقت روند هضم غذا را کمی ‌کند، سازد، اما بعید است که باعث ناراحتی یا آسیب پایدار شود. اگر بعد از نوشیدن آب سرد، دچار مشکلات گوارشی می‌شوید، به احتمال زیاد ناشی از عوامل دیگری مانند نوشیدن آب بیش ازحد، پرخوری و یا سریع غذا خوردن است.

 

برای خواندن مقاله مشکلات معده اینجا کلیک کنید

 

آب سرد، متابولیسم را کند می‌سازد

باور رایج دیگر حاکی از آن است که نوشیدن آب سرد، متابولیسم را کند و سوزاندن کالری را سخت تر و به طور بالقوه به افزایش وزن کمک می‌کند.

 

برای خواندن مقاله هیدراتاسیون در بدنسازی اینجا کلیک کنید

 

اما در واقعیت، نوشیدن آب یخ ممکن است تأثیر موقتی کوچکی در افزایش متابولیسم داشته باشد، زیرا بدن انرژی صرف می‌کند تا آب را تا دمای اصلی خود گرم کند. بدن فقط برای گرم کردن یک لیوان آب سرد حدود 8 کالری می‌سوزاند. مهم است که بدانید این اثر، جزئی است و نباید به عنوان یک استراتژی کاهش وزن به آن اعتماد کرد.

 

حقایق پیرامون نوشیدن آب سرد

 

آب سرد ممکن است به شما کمک کند هیدراته بمانید

یکی از مزایای نوشیدن آب سرد این است که می‌تواند طراوت بیشتری داشته باشد و شما را تشویق کند که در طول روز آب بیشتری بنوشید. هیدراته ماندن مناسب برای عملکردهای مختلف بدن، از جمله تنظیم دمای بدن، کمک به هضم و روان کردن مفاصل بسیار مهم است. اگر آب سرد را مطلوبتر می‌دانید، می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف هیدراتاسیون روزانه‌تان کمک کند.

 

برای خواندن مقاله هیدراتاسیون بدن اینجا کلیک کنید

 

نوشیدن آب (صرف نظر از دما) می‌تواند به کاهش وزن کمک کند

نوشیدن آب (صرف نظر از دما)، می‌تواند مصرف کلی کالری را کاهش داده و به کاهش وزن کمک کند. این می‌تواند به چند دلیل مختلف باشد. یکی از دلایل این است که وقتی آب بدن کم می‌شود، بدن به مغزمان، سیگنال می‌دهد که به آب نیاز دارد، اما گاهی اوقات مغز، آن را به عنوان گرسنگی تعبیر می‌کند که منجر به پرخوری می‌شود.

 

برای خواندن مقاله کاهش وزن اینجا کلیک کنید

 

در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که تقریباً بیشتر افراد ممکن است تشنگی را با گرسنگی اشتباه بگیرند و در نهایت، در زمانی که باید هیدراته باشند، غذا می‌خورند. بنابراین اگر به اندازه کافی هیدراته بمانید، می‌توانید از پرخوری جلوگیری کنید. همچنین، اگر آب (که یک نوشیدنی با کالری صفر است) را جایگزین نوشیدنی‌های پر کالری یا شیرین شده با شکر کنید، این، می‌تواند به کاهش کلی کالری دریافتی کمک کند و به طور بالقوه منجر به کاهش وزن شود.

 

ترجیحات و حساسیت‌های شخصی خود را در نظر بگیرید

در حالی که آب یخ به طور کلی برای اکثر مردم بی خطر است، ترجیحات و حساسیت‌های فردی باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است به دلیل حساسیت دندان‌ها، نوشیدن آب یخ را دوست نداشته باشند. در چنین مواردی، نوشیدن آب با دمای اتاق ممکن است راحت تر باشد.

 

برای خواندن مقاله مقدار کلر در آب اینجا کلیک کنید

 
نتیجه گیری

به طور خلاصه، نوشیدن آب یخ ذاتا برای بدن مضر نیست و منجر به نگرانی‌های عمده سلامتی نمی‌شود. در حالی که برخی تصورات غلط پیرامون این موضوع وجود دارد، واقعیت این است که مصرف آب سرد بی خطر است و در واقع، می‌تواند یک راه با طراوت برای هیدراته ماندن در طول روز باشد. با این حال، ترجیحات و حساسیت‌های شخصی همیشه باید در نظر گرفته شود. اگر نوشیدن آب سرد برایتان قابل تحمل نیست، آب با دمایی که برایتان راحتتر است را انتخاب کنید. در پایان، مهم این است که هیدراته ماندن را در اولویت خود قرار دهید، حفظ هیدراتاسیون کافی برای سلامتی و رفاه کلی، حائز اهمیت است.

 

برای خواندن مقاله چرا مردم آبمیوه دوست دارند اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *