نوشیدن بیش از حد آب!

نوشیدن بیش از حد آب!

آیا نوشیدن بیش از حد آب مفید است؟

بیش از 60 درصد بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد و مصرف روزانه آن، نقش حیاتی در عملکرد و بقای بدن ایفا می‌کند. هیدراته ماندن به معنای دریافت آب کافی می‌باشد که معمولاً از طریق خوردن یا نوشیدن رخ می‌دهد. اما چقدر آب برای بدن کافی است؟ با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابید.

 

برای خواندن مقاله هیدراتاسیون بدن اینجا کلیک کنید

 

هیدراتاسیون بدن

ما می‌دانیم که نوشیدن آب برای سلامتی دارای اهمیت است، اما آیا می‌دانستید نوشیدن بیش از حد آن می‌تواند منجر به هیدراتاسیون بیش از حد یا مسمومیت با آب شود! توصیه می‌شود هشت لیوان آب در روز مصرف کنیم و این مقدار به راحتی توسط کلیه‌ها کنترل می‌شود، البته اگر یکجا ننوشید. اما در واقعیت، هیدراته ماندن کمی پیچیده بوده و عوامل زیادی در آن نقش دارند.

 

برای خواندن مقاله در روز چند لیوان آب بنوشیم اینجا کلیک کنید

 

کلیه‌های یک فرد سالم قادرند حدود شش گالن آب (71/22 لیتر ) در روز و بیش از یک لیتر در ساعت دفع کنند؛ این بدان معناست که اگر در یک ساعت، بیش از یک لیتر بنوشید، ممکن است بیش از حد هیدراته شوید. شما می‌توانید سطح هیدراتاسیون بدن خود را با استفاده از نمودارهای رنگ ادرار، کنترل کنید.

شایع ترین عارضه جانبی هیدراته بیش از حد، تکرر ادرار است، اما عوارض جانبی جدی تری نیز وجود دارد که می‌تواند ایجاد شود:

  • تاثیر منفی بر مغز داشته باشد.
  • میزان آب موجود در خون را افزایش دهد.
  • الکترولیت‌هایی مانند سدیم را رقیق کند. و زمانی که این سطوح پایین بیاید، هیپوناترمی ایجاد می‌شود. در آن نقطه، مایعات به داخل سلول‌ها منتقل شده و باعث متورم شدن آن‌ها می‌شوند که در برخی موارد می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد و منجر به مرگ فرد شود. هنگامی که هیپوناترمی رخ می دهد، سطح آب در بدن شما افزایش می یابد و سلول های شما شروع به تورم می کنند. علائم هیپوناترمی از حالت تهوع، استفراغ، سردرد، خستگی و گیجی تا علائم جدی‌تر مانند تشنج، کما و حتی مرگ متغیر است.
 

چه میزان آب زیاد است؟

کلیه ها می توانند 20 تا 28 لیتر آب را در روز دفع کنند. نوشیدن آب بیش از مقداری که کلیه می‌تواند از بین ببرد، منجر به هیپوناترمی در برخی افراد شده که برای بدن خطرناک است. ورزش و هوای گرم می‌تواند باعث شود افراد در مصرف آب زیاده روی کنند.

 

چقدر آب در روز نیاز دارید؟

برای بزرگسالان سالم که در آب و هوای معتدل زندگی می‌کنند، حدود 15.5 فنجان آب (55/3 لیتر) برای مردان و 11.5 فنجان آب (58/2 لیتر) برای زنان ضروری است. اینها دریافت‌هایی هستند که توسط آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی به عنوان کافی تعیین شده‌اند.

هنگام ارزیابی نیاز آبی خود، توجه داشته باشید که علاوه بر آب، از منابعی دیگر، نیز آب دریافت می‌کنید. به خاطر داشته باشید که مایعات را از غذاهایی که می‌خورید و همچنین نوشیدنی‌هایی مانند آبمیوه، چای و قهوه ممکن است دریافت کنید.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که نیاز شما به آب می‌تواند بر اساس فعالیت، سبک زندگی، مرحله زندگی (مانند بارداری یا بزرگسالی) و وضعیت سلامتی شما تغییر کند. کاملا واضح است که یک فرد ورزشکار یا قد بلند و یا بزرگ جثه نسبت به یک فرد کم تحرک یا قد کوتاه و یا ریز اندام، به آب بیشتری برای هیدراته ماندن احتیاج دارد. یک متخصص تغذیه می‌تواند به شما در تعیین میزان آب موردنیاز بدنتان کمک کند.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *