هیدراتاسیون در بدنسازی

هیدراتاسیون در بدنسازی

نوشیدن آب برای عضله سازی و کاهش چربی

هیدراتاسیون و بدنسازی مثل نخ و سوزن با هم پیش می‌روند. اگر می‌خواهید عضله بسازید و یا چربی را در سریع ترین زمان ممکن از دست بدهید، باید مقدار زیادی آب بنوشید. این یکی از ساده‌ترین و موثرترین اصول تناسب اندام است. با این حال اغلب نادیده گرفته می‌شود. با وجود اهمیت آب، اکثریت قریب به اتفاق مردم تقریباً به اندازه کافی از آن نمی‌نوشند. بدیهی است که این مورد برای افراد عادی، صادق است. اما بسیاری از بدنسازان، وزنه‌برداران، ورزشکاران و سایر افرادی که به تناسب اندام فکر می‌کنند، نیز (ناآگاهانه) از هیدراتاسیون کمتر رنج می‌برند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با اهمیت هیدراتاسیون در بدنسازی بیشتر آشنا شوید. از آنجایی که این مقاله در مورد هیدراتاسیون و بدنسازی است، دستورالعمل های آن برای افراد عادی توصیه نمی‌شود.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن آب، سلاح مخفی شما اینجا کلیک کنید

 

چگونه و چرا هیدراتاسیون و بدنسازی با هم هستند؟

آب بنوشید تا عضله بسازید. هیدراتاسیون مناسب، کلید هر رژیم بدنسازی است. نوشیدن آب کافی به شما این امکان را می‌دهد که عضله بسازید و چربی را به طور موثرتری از دست بدهید. زیرا بدن شما در سطح سلولی، عملکرد بهینه‌ای دارد.

 

برای خواندن مقاله هیدراتاسیون بدن اینجا کلیک کنید

 

برای اینکه دقیقاً درک کنید که چرا نوشیدن آب مهم است، اثرات و مزایای خاص هیدراته بودن در مقابل کم آبی، در ادامه بیان می شود:

افزایش انرژی و تمرکز

اثرات کم آبی خفیف (فقط 1-2 درصد از دست دادن آب) شامل کاهش تمرکز و انرژی، افزایش ادراک فعالیت، خستگی بیشتر و تغییرات خلقی منفی است. این شبیه یک تمرین ورزشی است. آن را با هیدراته بودن، بازیابی انرژی و شفافیت، شاد بودن و احساس اینکه وزنه‌ها را به وزن خود تبدیل می‌کنید، مقایسه کنید.

کم آبی متوسط (حدود 3٪ از دست دادن آب) باعث کاهش قابل توجه استقامت عضلانی و توان خروجی در تمرینات وزنه برداری می‌شود. این بدان معنی است که شما می‌توانید حرکات ورزشی را با 1-2 تکرار کمتر انجام دهید، یا حدود 10-20٪ وزن کمتری را بلند کنید، که تأثیرات آن در لیفت پایین تنه بسیار عمیق است.

اگر در حالت کم ‌آبی ورزش می‌کنید، فقط شاید با 80 درصد از پتانسیلتان تمرین می‌کنید. اما، تمرین در حالت کاملاً هیدراته، باعث می‌شود بتوانید با وزنه‌های سنگین‌تر تمرین کنید. افزایش قدرت، منجر به پتانسیل بیشتر برای افزایش عضلات می‌شود.

 

افزایش متابولیسم چربی

نوشیدن مقدار مناسب آب تضمین می‌کند که بدن شما قابلیت انجام عملکردهای مهم را دارد. به عبارت دیگر فرآیند متابولیسم (سوزاندن) چربی را قادر است انجام دهد. این فرآیند، شامل کبد و کلیه ها می‌شود. کبد، چربی بدن را متابولیزه می کند، در حالی که کلیه‌ها به عنوان سیستم اصلی تصفیه بدن برای مواد زائد و سموم عمل می‌کنند. با این حال، کلیه‌ها برای کار موثر به هیدراتاسیون مناسب نیاز دارند (آب به کاهش غلظت سموم و پردازش آسان‌تر کمک می‌کند). اگر بدن دچار کم آبی شود، کلیه‌ها باید بخشی از عملکرد خود را به کبد، برون سپاری کنند. بنابراین، کبد نمی‌تواند با ظرفیت کامل چربی سوزی کار کند زیرا به کلیه‌ها کمک می‌کند تا مواد زائد را فیلتر کنند.

 

سموم اضافی شسته می‌شوند

وقتی رژیم می‌گیرید و با سرعت بیشتری چربی می‌سوزانید، به دلیل افزایش حجم مواد جانبی زائد، سموم بیشتری نسبت به حالت معمول وجود دارد. بنابراین مصرف آب مناسب هنگام نوشیدن آب برای کاهش وزن، اهمیت مضاعف دارد زیرا برای فرآیند چربی سوزی اولیه و همچنین پاکسازی پس از آن به میزان کافی نیاز دارید.

 

کاهش میل به غذا

 آب، مانند هر چیزی که می‌توانید مصرف کنید، فضای خالی معده شما را پر می کند. بنابراین، احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند تا ذهن شما را از غذا دور نگه دارید، هرچند به طور موقت باشد. این به ویژه برای کاهش چربی (یا عضله سازی در حالی که افزایش چربی را به حداقل می‌رساند)، مفید است. با داشتن رژیم های کم کالری، می‌توان ثابت کرد که آب یک نجات دهنده واقعی برای جلوگیری از گرسنگی است.

اکنون می‌دانید که چرا هیدراتاسیون مناسب برای به حداکثر رساندن افزایش توده یا کاهش چربی ضروری است. اما احتمالاً از خود می‌پرسید: «چقدر آب بنوشم؟» در ادامه به این سوال پاسخ داده می‌شود.

 

چه مقدار آب باید بنوشید

مصرف آب به طور سنتی، هشت لیوان توصیه شده است. اما، کارشناسانی که 8 لیوان را توصیه می کنند، احتمالاً هدف نوشیدن آب برای عضله‌سازی و کاهش چربی را در نظر نمی‌گرفتند. و قطعاً اضافه کردن وزنه برداری به معادله را در نظر نگرفتند.

 

برای خواندن مقاله در روز چند لیوان آب بنوشیم اینجا کلیک کنید

 

مقدار آبی که باید بنوشید، بر اساس ملاحظات شخصی زیر متفاوت می‌باشد:

وزن بدن

هر چه وزن شما بیشتر باشد، به آب بیشتری نیاز خواهید داشت.

 

آنچه را که از دست می‌‎دهید جایگزین کنید.

شما باید مایعاتی را که از طریق تعریق از دست می‌دهید (عرق و رطوبت ناشی از تنفس) جایگزین کنید تا به خوبی هیدراته شوید.

 

سطح فعالیت

بدن شما تقریباً به 3 فنجان آب نیاز دارد تا جایگزین هر کیلو وزن از دست رفته در اثر فعالیت‌های شدید (مانند وزنه زدن، دویدن، کار کردن و غیره) شود. می‌توانید قبل و بعد از یک جلسه تمرین یا فعالیت معمولی، وزن خود را اندازه بگیرید. یا از یک روش ساده‌تر استفاده کنید: هر چه بیشتر عرق کنید، بیشتر باید بنوشید.

 

آب و هوا/محیط فیزیکی

اگر در روزهای گرم برای مدت طولانی بیرون هستید، باید آب بیشتری بنوشید. زیرا، مایعات بیشتری از دست خواهید داد. به همین ترتیب، اگر داخل خانه هستید و هوا گرم است، باید میزان مصرف خود را افزایش دهید.

 

از گرفتگی عضلات خودداری کنید

گرفتگی عضلات، علامت دیگری است که نشان می‌دهد باید مصرف آب خود را افزایش دهید. متداول‌ترین زمانی که این حالت ممکن است رخ دهد، در طول یک جلسه تمرینی است و احتمالاً ناشی از کمبود آب است.

 

قبل از افزایش مصرف آب، این را بدانید…

با سرعت کنترل شده بنوشید. مقدار واقعی آب مصرفی شما هر چه باشد، بهتر است آن را با سرعت نسبتاً ثابتی بنوشید، نه اینکه یکباره مقدار زیادی آب مصرف کنید. شما باید سرعت و همچنین مقدار آب مصرفی را قبل، در حین و بعد از فعالیت‌های شدید و در محیط‌های گرم‌تر افزایش دهید.

تنها چیزی که نیاز دارید یک برآورد است. در مورد دقیق بودن به خودتان فشار نیاورید؛ این موضوع، غیرممکن است، و فقط لازم است که یک تخمین به اندازه کافی نزدیک داشته باشید.

هیدراتاسیون بدن برای بدنسازی ضروری است. اما، مصرف بیش از حد آب ممکن است وضعیتی به نام هیپوناترمی (مسمومیت با آب) را باعث شود. شنیدن در مورد این اتفاق برای افراد بسیار نادر است زیرا نیاز به نوشیدن مقدار زیادی مایعات در مدت زمان کوتاهی دارد. با این حال، ممکن است رخ دهد و کشنده باشد.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن بیش از حد آب اینجا کلیک کنید

 

این نکات، دستیابی به اهداف مصرف روزانه آب را آسان‌تر می کند و عادت هیدراته ماندن را ایجاد می کند. همیشه یک بطری آب همراهتان باشد تا هر زمان که مجبور شدید، مقداری آب بنوشید.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *