ریزش مو

ریزش مو

آیا آب سخت منجر به ریزش مو می‌شود؟

یکی از عوامل مهم و موثر بر سلامت مو که بسیاری از افراد ممکن است به آن توجهی نکنند، کیفیت آب است. آب سخت که در بسیاری از مناطق رایج است، یکی از دلایل اصلی ریزش مو به شمار می‌رود. آب سخت، موها را زبر و همچنین پوست سر را خشک کرده که در نتیجه شوره سر ایجاد می‌شود. متأسفانه بسیاری از افراد از اثرات نامطلوب آب سخت آگاه نیستند. بنابراین در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا به تاثیر آب سخت بر مو پرداخته می‌شود.

 

برای خواندن مقاله آب سخت چیست و چه تاثیری بر سلامت انسان دارد اینجا کیلک کنید

 

آب سخت چگونه باعث ریزش مو می‌شود؟

آب سخت حاوی مقدار زیادی کلسیم و منیزیم است که با شامپو مخلوط شده و نمک تشکیل می‌دهد. نمک روی مو و پوست سر باقی می‌ماند و مانع از جذب مرطوب‌کننده و نرم‌کننده می‌شود. در نتیجه موها خشک و شکننده می‌شوند؛ اگر شکستگی مو کنترل نشود، می‌تواند منجر به نازک شدن مو و در نهایت ریزش مو گردد.

 

اثرات منفی آب سخت بر مو

برخی از تاثیرات آب سخت بر مو عبارتند از:

  • تجمع کلسیم به پوست سر اجازه نمی‌دهد، مرطوب کننده را جذب کند.
  • مواد معدنی روی پوست سر متبلور شده و موها را شکننده می‌کنند.
  • مواد معدنی موجود در آب سخت، صابون و شامپو را بی اثر می‌سازند.
  • مواد معدنی اضافی منافذ روی پوست سر را مسدود می‌سازند.
  • حجم مو را کاهش می‌دهد.
  • تجمع مواد معدنی احتمال رشد باکتری‌ها و عفونت را افزایش می‌دهد.
  • پوست سر را خشک می‌کند که منجر به شوره سر می‌شود.
 

روش های موثر برای جلوگیری از آسیب مو توسط آب سخت

با توجه به اثرات منفی آب سخت بر مو، باید اقدامات درستی انجام شود تا به مو آسیب نرسد. نکات زیر می‌تواند در حفظ سلامت مو از اثرات آب سخت مفید باشد:

 

از دستگاه تصفیه آب ورودی ساختمان استفاده کنید

اگرچه راه حل‌های خانگی زیادی برای مقابله با آب سخت وجود دارد، اما هیچ کدام از آنها در از بین بردن سختی آب مؤثر نیستند. درجه منیزیم و کلسیم در آب سخت بسیار زیاد است که باعث ایجاد مشکلات متعددی مانند شکنندگی و ریزش مو، مشکلات پوستی، تشکیل کف کمتر، رسوب نمک روی لوازم حمام و کفپوش سنگ یا سرامیک و پوسته پوسته شدن دوش می‌شود. به همین دلیل است که استفاده از روشهای نرم کننده آب ضروری است.

 

برای خواندن مقاله اثرات آب لوله‌کشی اینجا کلیک کنید

 

با استفاده از دستگاه تصفیه آب ورودی آب ساختمان، می‌توان آب ساختمان را مورد تصفیه نسبی قرار خواهد گرفت. این دستگاه ممکن است یک مرحله‌ای و یا چند مرحله‌ای باشد. تعویض فیلتر و نصب این دستگاه‌ها آسان است. تصفیه آب ورودی ساختمان قادر به حذف گل و لای و ذرات معلق در آب است. برای حذف کلر و بهبود طعم و بو، از فیلترهای کربنی استفاده می‌شود. با استفاده از سختی گیر رزینی یا فیلتر پلی فسفات، یونهای کلسیم و منیزیم که از عوامل اصلی ایجاد رسوب هستند توسط یونهای سدیم جایگزین می‌شوند؛ این آب هیچ رسوبی از خود بجای نخواهد گذاشت. قابل توجه است که بزرگترین عیب استفاده از سیستم رزینی این است که رزینها هر چند وقت یکبار نیاز به احیا دارند. دستگاه تصفیه آب ورودی ساختمان علاوه بر اینکه از مو و پوست شما حفاظت می‌کند، لوازم خانگی را نیز از اثرات نامطلوب آب سخت حفظ می‌کند.

 

برای خواندن مقاله حذف فلوراید از آب اینجا کلیک کنید 

 

فیلتر دوش نصب کنید

فیلترهای دوش به راحتی قابل دسترس هستند و نصب آنها نسبتا آسان است. این فیلترها با کاهش مواد معدنی و کلر موجود در آب، آسیب‌های ناشی از آب سخت را کاهش می‌دهند. این فیلترها تا حدی کمک کننده هستند، اما به اندازه تصفیه آب ورودی ساختمان موثر نیستند.

 

برای خواندن مقاله فیلتر دوش حمام اینجا کلیک کنید

 

مواد مغذی مفید برای مو

ریزش مو ممکن است ناشی از کمبود مواد مغذی لازم در بدن باشد که برای حفظ سلامت مو ضروری هستند. برای اطمینان از این موضوع باید آهن، پروتئین و ویتامین D به رژیم غذایی اضافه شود.

 

برای خواندن مقاله نحوه شستن مو با آب سخت اینجا کلیک کنید

 

استراحت

استرس، یکی دیگر از عوامل اصلی ریزش مو در بسیاری از مردان و زنان است. بسیاری از افراد در دوران پر استرس زندگیشان متوجه ریزش ناگهانی موهای خود می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، مهم است که مدیتیشن کنید و به طور منظم یوگا انجام دهید تا ذهن خود را در آرامش نگه داشته و از ریزش موی ناشی از استرس جلوگیری کنید.

 

در آخر

آب سخت، یکی از عوامل ریزش مو، می‌تواند آسیب زیادی به موهای شما وارد کند. بهترین روش برای در امان ماندن از مضرات آن استفاده از دستگاه تصفیه آب ورودی ساختمان است. برای کاهش و یا حذف سختی آب استفاده از فیلتر پلی فسفات و سختی گیر رزینی در این دستگاه، موثر واقع می‌شود.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *