تعویض فیلتر RO

تعویض فیلتر RO

اگر فیلترهای دستگاه تصفیه آب RO را به موقع تعویض نکنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

 

دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس (RO) یک انتخاب محبوب برای سیستم‌های تصفیه آب خانگی هستند زیرا می‌توانند به طور موثر طیف گسترده‌ای از آلاینده‌ها را از آب آشامیدنی حذف کنند. با این حال، مانند اکثر دستگاه‌های تصفیه آب، فیلترها و غشاهای یک دستگاه تصفیه RO باید به طور دوره‌ای تعویض شوند تا کارایی آنها حفظ شود. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا در مورد اینکه اگر فیلترهای دستگاه تصفیه آب را تعویض نکنید، چه اتفاقی می‌افتد و چرا پیروی از برنامه تعویض توصیه شده توسط سازنده ضروری است، بحث خواهیم کرد.

 

برای خواندن مقاله اسمز معکوس چیست و چگونه عمل می کند اینجا کلیک کنید

 

چرا فیلترهای دستگاه تصفیه آب را باید تعویض کنیم؟

فیلترها و غشاها باید به طور دوره‌ای تعویض شوند زیرا آلاینده‌های آب روی سطح فیلتر رسوب می‌کنند. در طی یک دوره زمانی، رسوبات در نهایت فیلترها را مسدود می‌کنند. این باعث کاهش ظرفیت فیلتراسیون و کاهش کیفیت آب می‌شود.

 

برای خواندن مقاله هزینه نگهداری دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

اگر دستگاه تصفیه آب شما مدت زیادی طول می‌کشد تا مخزن ذخیره را پر کند، باید فیلترها و غشا را بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید؛ اگر فیلترها را به موقع تعویض نکنید، ناخالصی‌های رسوب شده روی سطح فیلتر ممکن است در نهایت به آب تصفیه شده منتقل شود.

فیلترها و غشاهای خفه شده منجر به هدر رفتن غیرضروری برق می‌شوند زیرا ظرفیت تصفیه را کاهش می‌دهند، یعنی تصفیه‌کننده باید زمان بیشتری را برای تصفیه کردن همان مقدار آب کار کند.

علاوه بر اتلاف الکتریسیته، یک فیلتر ممبران خفه شده، منجر به افزایش هدررفت آب و تولید فاضلاب بیشتر می‌شود.

 

چرا باید فیلترها را به موقع تعویض کنیم؟

بی توجهی به تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب، می‌تواند منجر به مشکلات زیادی از جمله کاهش جریان آب، کاهش راندمان فیلتراسیون و حتی خطرات سلامتی شود. با گذشت زمان، فیلترها می‌توانند با خاک و سایر آلاینده‌ها مسدود شوند.

 

برای خواندن مقاله آب آشامیدنی سالم، یک ضرورت برای حفظ حیات اینجا کلیک کنید

 

در صورت عدم تعویض فیلتر RO، تصفیه کننده به خوبی کار نمی‌کند و ممکن است نتواند آلاینده‌ها و ناخالصی‌ها را به خوبی از آب پاک کند. تعویض نکردن فیلترها علاوه بر کاهش کارایی سیستم RO، مشکلات دیگری مانند کاهش جریان آب و افزایش خطر نشتی را نیز به دنبال دارد.

اگر فیلترها عوض نشوند، دستگاه تصفیه آب RO ممکن است نتواند آب آشامیدنی تمیز و سالم را ارائه دهد. آب تصفیه شده ممکن است طعم و بوی نامطبوع داشته باشد و حاوی سطوح بالاتری از آلاینده‌ها و ناخالصی‌ها باشد.

 

برای خواندن مقاله آلودگی های آب لوله کشی که بهتر است بشناسید اینجا کلیک کنید

 

در نتیجه، مهم است که به طور دوره‌ای فیلترهای دستگاه تصفیه آب را تعویض کنید تا از کیفیت و ایمنی آب آشامیدنی خود اطمینان حاصل کنید و ضروری است که شما درک اولیه ای از برنامه دوره‌ای تعویض فیلترها داشته باشید؛ زیرا فیلترها و غشاها، بخش‌های اصلی هر دستگاه تصفیه آب را تشکیل می‌دهند. هزینه تعویض فیلترها و غشا، حدود 80 درصد کل هزینه‌های تعمیر و نگهداری یک دستگاه تصفیه‌کننده RO می‌باشد.

 

عوامل موثر بر زمان تعویض فیلتر

عوامل زیر همیشه باید قبل از تخمین زمان مناسب برای تعویض غشا یا فیلترهای RO در نظر گرفته شوند:

  • سطح ناخالصی در آب ورودی
  • سطح TDS یا سختی آب ورودی.

اگر آب دارای ناخالصی و سطح TDS بالا باشد، یا اگر از دستگاه تصفیه خود برای تصفیه مقادیر زیادی آب استفاده می‌کنید، فیلترها و غشای RO باید مرتباً تعویض شوند.

 

برای خواندن مقاله تنظیم سختی آب در دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

برنامه زمانبندی تعویض فیلتر

برنامه زمانبندی تعویض غشا و فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی RO که در ادامه آورده شده است، برای یک خانواده متوسط با حدود 4-6 عضو مناسب است.

فیلترهای پیش تصفیه RO، که قبل از فیلتر ممبران قرار می‌گیرند، در حالت ایده آل باید هر 3 تا 4 ماه یکبار تعویض شوند. بسته به کیفیت و کمیت آب تصفیه شده، فاصله تعویض می‌تواند کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

فیلترهای بعدی که شامل فیلترهای پست کربن، مینرال و آلکالاین هستند، باید هر 6 تا 12 ماه بسته به مقدار آب تصفیه شده و کیفیت آب ورودی، تعویض شوند. با این حال، این فقط یک زمان تقریبی است و برای بدست آوردن زمان دقیق برای تغییر آنها باید فیلترها را جداگانه بررسی کنیم.

فیلتر ممبران، حیاتی ترین بخش هر دستگاه تصفیه آب RO است، فیلتر ممبران، حدود 99 درصد آلاینده‌ها را حذف می‌کند.

اگر از فیلترهای الیافی و کربنی به خوبی مراقبت کنید و آنها را در فواصل زمانی مورد نیاز تعویض کنید، فیلتر ممبران تنها پس از تصفیه 4000 تا 6000 لیتر آب نیاز به تعویض دارد.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربنی اینجا کلیک کنید

 

فیلتر ممبران ممکن است بسته به TDS آب ورودی زودتر از بین برود یا عمر بیشتری داشته باشد. زمان تعویض فیلتر ممبران به مصرف آب، کیفیت آب ورودی و کارایی فیلترهای الیافی و کربنی بستگی دارد. به طور معمول، فیلتر ممبران حدود 1سال عمر می‌کنند، با این حال، اگر آب خیلی سخت باشد، ممکن است فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب شما، زودتر نیاز به تعویض داشته باشد.

 

برای خواندن مقاله آب سخت چیست و چه تاثیری بر سلامتی انسان دارد اینجا کلیک کنید

 

بهترین راه برای فهمیدن زمان تعویض فیلتر RO، بررسی سطح TDS آب تصفیه شده است.

هنگامی‌که TDS شروع به بالا رفتن می‌کند، زمان تعویض فیلتر ممبران فرا رسیده است؛ این اغلب ممکن است به طور ناگهانی اتفاق بیفتد.

 

برای خواندن مقاله چه زمانی باید فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم اینجا کلیک کنید

 

در آخر، با پیروی از برنامه زمانی تعویض فیلتر توصیه شده سازنده یا هشدارهای خودکار و حفظ صحیح دستگاه تصفیه آب RO خود، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که شما و خانواده تان به آب آشامیدنی تمیز و سالم دسترسی دارید.

 

برای خواندن مقاله ظرفیت تصفیه اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *