انواع مختلف فیلتر تصفیه آب

انواع مختلف فیلتر تصفیه آب

فیلترهای مختلف مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب خانگی و اهمیت آنها

 

آب آشامیدنی سالم و تمیز باید برای همه در دسترس باشد. اگر فکر می‌کنید آب لوله‌کشی شما مضر است، برای حفظ سلامتیتان، باید از یک دستگاه تصفیه آب بهره بگیرید. فرآیند فیلتراسیون مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO)، می‌تواند اکثر آلاینده‌ها را حذف کند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با انواع مختلف فیلتر تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب خانگی و اهمیت آنها آشنا شوید.

 

پیش تصفیه

در دستگاه تصفیه آب، از انواع مختلف فیلتر تصفیه آب از جمله فیلترهایی با عنوان پیش تصفیه برای حذف گرد و غبار، الیاف و سایر آلاینده‌های فیزیکی قابل مشاهده استفاده می‌شود. این فیلترها، از گرفتگی دستگاه تصفیه با آلودگی‌های فیزیکی جلوگیری می‌کند و طول عمر دستگاه را افزایش می‌دهد.

 

برای خواندن مقاله جامدات محلول در آب اینجا کلیک کنید

 

حفاظت از فیلترهای اصلی در برابر فرسودگی و آسیب، اولین و اغلب، مهم ترین دلیل استفاده از فیلترهای پیش تصفیه است. انواع خاصی از آلاینده‌ها، مانند کلر یا باکتری، می‌توانند به برخی از انواع فیلترها به خصوص ممبران آسیب برسانند. بنابراین بهتر است از فیلترهای پیش تصفیه برای  حذف این ذرات مضر استفاده نمود تا عمر فیلترهای اصلی افزایش یابد.

 

انواع فیلتر پیش تصفیه

 فیلتر الیافی

این فیلتر برای حذف ذرات درشت و بسیار ریز موجود در آب استفاده می‌شود. فیلترهای الیافی می‌توانند مواد نامحلول را از آب حذف کنند و اغلب از پلی پروپیلن تشکیل شده‌اند. این فیلترها ممکن است ذرات میکروسکوپی کوچکتر از 5 میکرون و همچنین رسوباتی را که باعث کدر شدن آب می‌شوند، جذب کنند.

 

فیلتر کربنی

این فیلترها بر پایه ذغال هستند و ناخالصی‌ها را با فرآیندی به نام جذب، حذف می‌کنند. این فیلترها با ذرات کربن فعال می‌توانند مولکول‌های آلی و سایر آلاینده‌های شیمیایی را از بین ببرند. همچنین ممکن است آفت کش‌ها و کلر را از آب جذب کند که به از بین بردن طعم شیمیایی و بوی بد آب کمک می‌کند.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربنی اینجا کلیک کنید

 

فیلتر ممبران (غشاء اسمز معکوس)

این غشای پلیمری با منافذ کوچک، آلاینده‌هایی مانند آب سخت، نمک و نیترات‌ها را حذف می‌کند. آلاینده‌های محبوس شده در غشا از طریق یک خروجی تخلیه می‌شوند.

 

برای خواندن مقاله تعویض فیلتر RO اینجا کلیک کنید

 

کلر اغلب در منابع شهری برای تصفیه آب قبل از توزیع استفاده می‌شود. واکنش کلر با مواد آلی موجود در آب، گاهی اوقات می‌تواند منجر به تشکیل ترکیباتی مانند تری‌هالومتان شود. خطرات سلامتی ناشی از این ترکیبات می‌تواند در غلظت‌های بالا رخ دهد. سرب، نیترات‌ها، ذرات گرد و غبار، فلوراید و سایر ترکیبات خطرناک را می‌توان از طریق غشاهای اسمز معکوس (RO) حذف کرد. با از بین بردن باکتری‌ها، تک یاخته‌ها و ویروس‌های موجود در آب، فیلتر ممبران، می‌تواند از گسترش بیماری‌های مرتبط با آب آلوده، جلوگیری کند.

 

فیلتر پست کربن

دستگاه تصفیه آب دارای فیلتر کربنی دیگری است که مانند پولیش، عمل کرده و کیفیت آب و به خصوص طعم آن را بهبود می‌بخشد.

 

چه زمانی باید فیلترهای دستگاه تصفیه آب را تعویض نمود؟

دستگاه تصفیه آب، نیاز به سرویس و نگهداری منظم دارد تا بتواند در راندمان حداکثر کار کند. این دستگاه، دارای قطعات قابل تغییر است که باید در زمان مقرر تعویض شوند تا قادر به تامین آب آشامیدنی سالم باشد.

 

برای خواندن مقاله اهمیت نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

به طور معمول، 80٪ از هزینه‌های کلی تعمیر و نگهداری یک دستگاه تصفیه آب، صرف تعویض ممبران و سایر فیلترها می‌شود. به این نکته توجه شود که کیفیت آبی که دستگاه تصفیه آب شما فیلتر می‌کند، تعیین کننده مدت زمان ماندگاری فیلترهای آن است. در نتیجه، بهتر است قبل از خرید دستگاه تصفیه آب، آزمایش کیفیت آب آشامیدنی انجام شود و فاکتورهای اساسی مانند سطح سختی (TDS) آب آشامیدنی و کلر ارزیابی شوند. همچنین براساس تعداد اعضای خانواده، متوسط میزان آب مصرفی تعیین گردد. به این ترتیب، می‌توانید بر اساس نوع آب و میزان مصرف خود، اقدام به خرید بهترین و مناسبترین دستگاه تصفیه آب نمایید. با این کار، از هزینه‌های اضافی و غیر ضروری جلوگیری می‌شود.

 

برای خواندن مقاله بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

با این حال، انقضای فیلترهای دستگاه تصفیه آب، به فشار آب ورودی و سایر ناخالصی‌های موجود در آب بستگی دارد. از طریق بازرسی‌های معمول فیلترها، می‌توان طول عمر آنها را تخمین زد. اگر آب دارای حجم زیادی از آلاینده‌ها و TDS بالایی باشد و یا اگر از تصفیه کننده RO برای فیلتر کردن مقدار زیادی آب استفاده می‌کنید، فیلترها و غشاء نیاز به تعویض بیشتری دارند. به عنوان مثال، اگر فیلتر ممبرانی که برای  TDS تا 1500 ppm مناسب است، در آب با TDS بالاتر، استفاده شود، طول عمر ممبران کوتاه می‌شود و باید در زمان کمتری تعویض گردد.

 

برای خواندن مقاله TDS مناسب برای آب آشامیدنی اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن مقاله تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب زیرسینکی اینجا کلیک کنید

 

به طور معمول، فیلترهای پیش تصفیه، بین 4 تا 6 ماه، ممبران بین 6 ماه تا یک سال و سایر فیلترها هر 12 ماه باید تعویض گردند.

 

برای خواندن مقاله چه زمانی باید فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *