جامدات محلول در آب

جامدات محلول در آب

انواع جامدات محلول در آب

مجموع کل جامدات محلول (TDS) معمولاً شامل نمک‌های معدنی، فلزات و مواد آلی می‌باشد. همچنین به عنوان مجموع کاتیون‌ها و یون‌های موجود در مولکول‌های آب نیز شناخته می‌شود. در حالی که همه مواد احتمالی، خطرناک تلقی نمی‌شوند، وجود این مواد نشان‌‎دهنده سطح بالاتر آلودگی نسبت به زمانی است که هیچ ماده جامد محلول در آن وجود نداشته باشد. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا درباره انواع جامدات محلول در آب و روش کاهش آنها، اطلاعات بیشتری به دست آورید.

 

برای خواندن مقاله TDS مناسب برای آب آشامیدنی اینجا کلیک کنید

 

نمک‌های معدنی

نمک‌ها و فلزات معدنی رایجی که در آب وجود دارند، اغلب از منابع طبیعی مانند سنگ‌های محلول به دست می‌آیند؛ اما ترکیبات مضر، می‌توانند منجر به آلودگی شوند. صرف‌نظر از این، وجود یون‌های محلول و سایر مواد در آنها، بر سطح TDS تأثیر می‌گذارد.

 

برای خواندن مقاله سختی آب چیست و چگونه می توان آن را حذف کرد اینجا کلیک کنید

 

کلسیم

کلسیم یک ماده معدنی مهم برای برای استخوان‌ها و دندان‌ها است. کلسیم از سنگ‌های محلول مانند سنگ آهک، مرمر، فلوریت و بسیاری دیگر به دست می‌آید که آن را به یکی از اجزای اصلی TDS در آب تبدیل می‌کند. کلسیم همچنین به قلیایی شدن آب کمک می‌کند؛ آب قلیایی در حد اعتدال را می‌توان سالم در نظر گرفت.

 

برای خواندن مقاله فواید نوشیدن آب قلیایی اینجا کلیک کنید

 

پتاسیم

هنگامی که مواد معدنی از طریق فرآیند هوازدگی حل می‌شوند، پتاسیم تولید می‌شود. پتاسیم، اثرات زیادی بر عملکرد عصب و عضله دارد؛ همچنین به فعالیت‌های انسان مانند هضم، ساخت پروتئین در خون و تولید انرژی برای استفاده سلول‌ها کمک می‌کند. با این حال، تماس مستقیم پوست با این فلز، می‌تواند منجر به خوردگی پتاس شود که مضرتر از خوردگی اسیدی است.

 

سدیم

سدیم در صنایع مختلفی از جمله کشاورزی، متالورژی، نساجی، مواد غذایی و صابون استفاده می‌شود. با این حال، اگر بیماری قلبی یا کلیوی دارید، باید از مصرف زیاد آن خودداری کنید.

 

کلریدها

کلریدهای معمولی مانند NaCl و KCl از رسوبات نمک طبیعی به وجود می‌آیند و جزء رایج در جامدات محلول هستند. کلریدها طعم شور دارند و برای لوله‌های آب خورنده هستند. نوشیدن آب با حداقل میزان کلرید برای بدن مفید است؛ اما اگر میزان نمک آن به سطوح بالاتر برسد، مضر می‌شود.

 

سولفات‌ها

سولفات‌ها می‌توانند منجر به تجمع رسوب در لوله‌ها و در مقادیر بالا، موجب طعم تلخ در آب آشامیدنی شوند. هنگامی که در دوزهای بالا مصرف شود، اثر ملین بر روی انسان و حیوانات ایجاد می‌کند، بنابراین عنصر مطلوبی نیست.

 

برای خواندن مقاله آب سخت چیست و چه تاثیری بر سلامت انسان دارد اینجا کلیک کنید

 

ماده آلی

آبی که می‌نوشید، می‌تواند حاوی مواد آلی باشد. مواد آلی می‌تواند شامل گیاهان، حیوانات، باکتری‌ها و قارچ‌های میکروسکوپی و تجزیه شده باشد که ممکن است با چشم غیرمسلح، نامرئی باشند. مقدار مواد آلی با توجه به اینکه از کجا نشات گرفته‌اند و چه مقدار آلودگی در طول مسیر جذب کرده‌اند، می‌تواند در آب مناطق مختلف، بسیار متفاوت باشد.

 

برای خواندن مقاله مشکلات آب چیست اینجا کلیک کنید

 

منابع آب طبیعی

اندازه کل مواد جامد محلول، به منبع آب نیز بستگی دارد. منبع می‌تواند یک دریاچه، رودخانه، مخزن و یا آب شهری باشد. تمام منابع طبیعی آب، دارای مواد جامد محلول هستند.

 

برای خواندن مقاله آیا آب شهری نیاز به تصفیه دارد اینجا کلیک کنید

 

چشمه‌های معدنی

آب چشمه در زیر زمین ذخیره می‌شود، این، بدان معنی است که آب با سنگ‌ها و مواد معدنی مختلف تماس پیدا می‌کند و در نتیجه منجر به مخلوط شدن جامدات محلول در آب چشمه به عنوان بخشی از TDS آب می‌شود. بسیاری از مواد معدنی موجود در آب چشمه تمیز، مفید می‌باشند، به همین دلیل است که آب معدنی بطری شده بسیار متداول است.

 

برای خواندن مقاله تفاوت طعم آب معدنی و آب معمولی اینجا کلیک کنید

 

آب باران

آب باران در مناطق شهری با مواد جامد سطحی مختلف، مواد شیمیایی و مواد معدنی مخلوط می‌شود. این امر، TDS را قبل از جمع شدن در حجم‌های بزرگتر آب افزایش می‌دهد.

 

برای خواندن مقاله آب باران اینجا کلیک کنید

 

مواد شیمیایی کشاورزی

مواد شیمیایی مانند فسفات‌ها، که به وفور در کشاورزی استفاده می‌شوند، می‌توانند به منبع آب رفته و بر کیفیت آبی از شیر دریافت می‌کنید، تأثیر بگذارند.

 

برای خواندن مقاله حذف فسفات از آب اینجا کلیک کنید

 

فاضلاب صنعتی

پساب صنعتی با مواد شیمیایی مختلفی که در طول تولید استفاده می‌شود، مخلوط می‌شود. پساب‌ها اغلب در دریا یا رودخانه‌ها رها می‌شوند و مواد جامدات محلول بیشتری را وارد آب می‌کنند.

 

برای خواندن مقاله پساب چیست اینجا کلیک کنید

 

مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه خانه‌های آب

تصفیه آب، نیازمند استفاده از مواد شیمیایی مانند کلر برای تصفیه آلاینده‌ها و بهبود کیفیت آب آشامیدنی است. متأسفانه این موضوع، منجر به TDS بالاتر در آب پس از تصفیه و مشکلات جدید احتمالی در آب مصرفی می‌شود.

 

سیستم لوله‌کشی

ممکن است تعجب کنید که سیستم لوله‌کشی نیز در افزایش سختی آب موثر است. لوله‌ها می‌توانند مواد معدنی مختلف را جمع آوری کرده و به دلیل خوردگی، مواد شیمیایی را آزاد کنند که به افزایش TDS در آب کمک می‌کند.

 

خرید دستگاه تصفیه آب خانگی RO

تا این بخش از مقاله با انواع جامدات محلول در آب آشنا شدید. همانطور که بیان شد، سطح بالای TDS باعث اثرات مضری بر سلامتی می‌شود. بهترین راه حل برای کاهش TDS، خرید دستگاه تصفیه آب مبتنی بر اسمز معکوس (RO) است.

 

برای خواندن مقاله تنظیم سختی آب در دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

دستگاه تصفیه آب خانگی RO در حالت ایده‌آل باید حدود 95 درصد، TDS را کاهش دهد.

 

برای خواندن سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن مقاله چه دستگاه تصفیه آب خانگی خریداری کنم (قسمت دوم) اینجا کلیک کنید

 

اگر به دنبال خرید دستگاه تصفیه آب خانگی با فیلترهای باکیفیت و عملکرد عالی هستید، ما به شما پیشنهاد می کنیم که دستگاه تصفیه آب خانگی ربن را خریداری نمایید.

 

برای خواندن مقاله تصفیه آب خانگی ربن اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *