تعویض فیلتر تصفیه آب

تعویض فیلتر تصفیه آب

هر چند وقت یکبار باید فیلترها را در دستگاه های تصفیه آب تعویض کنید؟

 

در مناطق مختلف، کیفیت آب می‌تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد، داشتن یک دستگاه تصفیه آب برای بسیاری از خانواده‌ها، به یک ضرورت تبدیل شده است. این دستگاه‌های قابل اعتماد تضمین می‌کنند آبی که مصرف می‌کنید عاری از هر گونه ناخالصی‌ بوده و آرامش خاطر و سلامت را برای شما به ارمغان می‌آورد. اما یک سوال وجود دارد، فیلترهای دستگاه تصفیه آب هر چند وقت یکبار باید تعویض شوند؟ در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا، به این جنبه ضروری از تعمیر و نگهداری دستگاه تصفیه آب پرداخته می‌شود.

 

برای خواندن مقاله چه زمانی باید فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم اینجا کلیک کنید

 

اصول عملکرد فیلترهای تصفیه آب

قبل از اینکه به تعداد دفعات تعویض فیلتر بپردازیم، بهتر است نقش فیلترها در دستگاه تصفیه آب را درک کنیم. فیلترها، قهرمانان گمنام فرآیند تصفیه هستند که آلاینده‌ها، رسوبات و میکروارگانیسم‌ها را به دام می‌اندازند تا آب آشامیدنی تمیز و سالم را ارائه دهند. با گذشت زمان، این فیلترها، ناخالصی‌هایی را جمع می‌کنند که می‌تواند بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد. به همین دلیل، تعویض منظم فیلترها در دستگاه تصفیه آب، ضروری است.

 

برای خواندن مقاله اهمیت نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

عوامل موثر بر عمر فیلتر

تعداد دفعات تعویض فیلتر تصفیه آب به عوامل مختلفی بستگی دارد که آن را به یک فرآیند تا حدودی پویا تبدیل می‌کند. این فاکتورهای کلیدی عبارتند از:

کیفیت آب

کیفیت آب، یک عامل مهم و تعیین کننده است. کیفیت آب می‌تواند از یک منطقه به منطقه دیگر بسیار متفاوت باشد. نواحی با سطوح بالای TDS (کل مواد جامد محلول) یا رسوبات سنگین ممکن است نیاز به تعویض مکرر فیلترها را داشته باشند.

 

میزان استفاده

مقدار آبی که یک خانواده، روزانه مصرف می‌کند در این امر نقش دارد. یک خانواده بزرگتر با مصرف آب بیشتر، ممکن است لازم باشد، فیلترهای دستگاه تصفیه آب خود را دفعات بیشتری تعویض کند.

 

انواع فیلتر

معمولاً، در دستگاه‌های تصفیه آب، از انواع فیلترها مانند فیلترهای رسوبی، فیلترهای کربنی، غشاهای RO و غیره استفاده می‌شود. هر یک از این فیلترها، برنامه تعویض مختص خود را دارند، بنابراین پیروی از دستورالعمل‌های سازنده ضروری است. سازندگان، دستورالعمل‌های خاصی را در مورد زمان تعویض فیلترها ارائه می‌دهند. برای تعیین فواصل زمانی تعویض فیلتر، این توصیه‌ها باید مبنا قرار گیرند.

 

برای خواندن مقاله انواع مختلف فیلتر تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

راهنمای کلی برای تعویض فیلترهای دستگاه های تصفیه آب

در این بخش، یک دستورالعمل کلی برای جایگزینی فیلتر، ارائه شده است. البته، با توجه به میزان استفاده و کیفیت آب می‌تواند این زمان، متغیر باشد.

 

فیلتر رسوبی

این فیلتر که ذرات بزرگتر را به دام می‌اندازد، به طور کلی باید هر 3 تا 6 ماه یکبار تعویض شود. با این حال، در مناطقی با محتوای رسوب بالا، ممکن است در فواصل کوتاهتری لازم باشد، اقدام به تعویض فیلتر کنید.

 

فیلترهای کربنی

فیلترهای کربنی پیش تصفیه که وظیفه حذف بو و طعم را بر عهده دارند، معمولاً هر 6 ماه یکبار نیاز به تعویض دارند.

 

فیلتر غشایی RO

اگر دستگاه تصفیه آب شما دارای غشاء RO باشد، معمولاً سالی یکبار، باید تعویض شود،

 

برای خواندن مقاله تعویض فیلتر RO اینجا کلیک کنید

 

فیلتر پست کربن

این فیلتر وظیفه افزایش طعم را بر عهده دارد و باید هر 6 تا 12 ماه یکبار تعویض شود.

 

لامپ UV

اگر دستگاه تصفیه دارای لامپ UV است، برای حفظ اثربخشی، لامپ UV باید سالانه تعویض شود.

 

اهمیت نگهداری منظم

تعویض منظم فیلترهای دستگاه تصفیه آب فقط حفظ عملکرد آن نیست. بلکه باعث می‌شود در مورد ایمنی آبی که مصرف می‌کنید، اطمینان کسب کنید. بی توجهی به تعویض فیلترها می‌تواند منجر به کاهش راندمان تصفیه و در برخی موارد به خطر افتادن کیفیت آب شود. در نتیجه، تعمیر و نگهداری دستگاه تصفیه آب، برای اطمینان از خلوص مداوم آب آشامیدنی، حیاتی است. در حالت کلی، هنگامی که فرآیند فیلتراسیون کند می شود، سه تا چهار برابر زمان معمول برای تصفیه آب طول بکشد. در این مرحله، فیلترها نیاز به تغییر دارند. علاوه بر این، تغییر طعم آب نیز نشانه‌ای از نیاز به تعویض فیلتر است.

 

برای خواندن مقاله هزینه نگهداری دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *