حذف رادون

حذف رادون

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی RO، رادون را حذف می‌کند؟

اسمز معکوس یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای حذف اکثر آلودگی‌های آب آشامیدنی است. اما آیا اسمز معکوس رادون را حذف می‌کند؟ ما در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا به این سوال پاسخ داده‌ایم.

 

رادون چیست؟

رادون، یک گاز طبیعی بی رنگ و بی بو است، به این معنی که تشخیص آن در آب آشامیدنی یا هوای داخل خانه شما، غیرممکن است. این گاز، اثرات خطرناک متعددی برای سلامتی دارد و ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه، سرطان معده و سایر بیماری‌های تهدید کننده زندگی را افزایش دهد.

رادون به ندرت در آب‌های سطحی یافت می‌شود و معمولاً در منابع آب شهری مشکلی ایجاد نمی‌کند. افرادی که از آب چاه استفاده می‌کنند بسیار بیشتر در معرض این گاز، قرار می‌گیرند.

آب حاوی رادون، شبیه آب معمولی است، بنابراین فقط با انجام آزمایش آب، می‌توان ذرات رادیواکتیو آن را شناسایی نمود. از آنجایی که این گاز یک آلاینده خطرناک است، توصیه می‌کنیم آب خود را توسط یک آزمایشگاه حرفه ای آزمایش کنید که دقیق ترین نتایج را به شما می‌دهد و به شما در انجام اقدامات مناسب کمک می‌کند.

 

برای خواندن مقاله مشکلات آب چیست اینجا کلیک کنید

 

آیا دستگاه تصفیه آب مبتنی بر اسمز معکوس رادون را حذف می‌کند؟

خیر، دستگاه تصفیه آب مبتنی براسمز معکوس (RO)، رادون را به طور کامل حذف نمی‌کند. مرحله فیلتراسیون کربن یک سیستم RO ممکن است سطح این گاز را در آب کاهش دهد، اما ذرات رادون از غشای RO عبور می‌کنند. به احتمال زیاد، آب آلوده که با اسمز معکوس تصفیه شده است، همچنان حاوی این ناخالصی باشد. بنابراین، ما توصیه نمی‌کنیم برای از بین بردن این گاز رادیواکتیو، به دستگاه تصفیه آب RO اعتماد کنید.

 

برای خواندن مقاله سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس اینجا کلیک کنید

 

چرا یک سیستم اسمز معکوس نمی‌تواند رادون را حذف کند؟

برای درک اینکه چرا یک سیستم اسمز معکوس نمی‌تواند گاز رادون را حذف کند، ابتدا عملکرد فرآیند RO بررسی می‌شود.

 

برای خواندن مقاله نکات خرید دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

یک سیستم اسمز معکوس دارای چندین مرحله فیلتراسیون آب از جمله یک فیلتر الیافی یا رسوبی، فیلترهای کربنی، یک غشای نیمه تراوا و فیلترهای پس از تصفیه مانند پست کربن، مینرال و آلکالاین است.

آب به سرعت از هر یک از این مراحل فیلتر عبور می‌کند؛ هر فیلتر مجموعه‌های مختلفی از آلاینده‌ها را حذف می‌کند و فیلتر ممبران یا غشای RO – مهمترین مرحله دستگاه تصفیه آب- تا 99٪ از کل جامدات محلول را کاهش می‌دهد. غشاء RO از منافذ ریز تشکیل شده است (با توجه به طراحی و پیچیدگی غشا از 0.1 تا 5000 نانومتر). با این حال، ذرات گاز رادون بسیار کوچک هستند – حدود 0.5 تا 3 نانومتر. بنابراین، در یک غشای RO حتی با منافذی بزرگتر از 3 نانومتر، ذرات گاز رادون به اندازه‌ای کوچک هستند که بتوانند از آن عبور کنند. به همین دلیل، RO نمی‌تواند به طور موثر برای حذف رادون استفاده شود.

فیلترهای کربن فعال ممکن است مقداری رادون در آب را کاهش دهد، اما مشکل این است که آب، آنقدر سریع از فیلتر عبور می‌کند که زمان تماس کافی برای رادون وجود ندارد تا به طور موثر حذف شود. علاوه بر این، هدف اصلی فیلتر کربنی، حذف کلر است تا از آسیب رساندن این ماده شیمیایی به غشای نیمه تراوا جلوگیری کند؛ همچنین این فیلتر، برای کاهش رادون آب آشامیدنی طراحی نشده است.

 

برای خواندن مقاله کلرزنی، فرآیند مهم در تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن مقاله اسمز معکوس در مقابل فیلتر کربن اینجا کلیک کنید

 

فیلترهای کربن فعال گرانولی

فیلترهای کربن فعال گرانولی (GAC) از فرآیندی به نام جذب برای بیرون کشیدن ذرات گاز رادون از آب استفاده می‌کنند. این فیلتر، حاوی ذرات کربن فعال است که گازهای رادون را به دام می‌اندازد و از ورود مجدد آنها به منبع آب جلوگیری می‌کند.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

اگر می‌خواهید از قرار گرفتن در معرض رادون در آبی که حمام می‌کنید، لباس‌ها و ظروف خود را با آن می‌شویید و یا برای سایر اهداف در خانه خود استفاده کنید، جلوگیری کنید، بهتر است از دستگاه تصفیه آب ورودی ساختمان که دارای فیلتر کربن فعال گرانولی است، استفاده کنید.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای تصفیه آب ورودی ساختمان اینجا کلیک کنید

 

سیستم‌های هوادهی

روش پیشنهادی دیگر، برای کاهش رادون در آب آشامیدنی، سیستم هوادهی است. واحدهای هوادهی، حباب‌های هوا را از طریق آب می‌فرستند، که باعث شکسته شدن ذرات گاز رادون می‌شود. سپس دستگاه، این ذرات را از آب خارج کرده و با استفاده از یک فن آنها را آزاد می‌کند.

در حالت ایده آل، یک سیستم هوادهی می‌تواند تا 99 درصد رادون را کاهش دهد و آن را به موثرترین فناوری برای این منظور تبدیل کند.

 

برای خواندن مقاله چرا باید از دستگاه تصفیه هوا مناسب استفاده کنیم اینجا کلیک کنید

 

عللاوه بر این، سیستم هوادهی دارای فیلتر کربنی است تا از تجمع رادون در داخل سیستم جلوگیری کند، بنابراین لازم نیست نگران دفع ایمن آن باشید. اگر در مورد خطرات تنفسی گاز رادون برای سلامتی نگران هستید، یک سیستم هوادهی می‌تواند هوای داخل خانه را بسیار ایمن تر کند.

 

برای خواندن مقاله، هر آنچه لازم است درباره فیلترهای کربنی بدانید اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *