هر آنچه لازم است درباره فیلترهای کربنی بدانید!

هر آنچه لازم است درباره فیلترهای کربنی بدانید!

فیلتر های کربنی

زغال چوب نوعی کربن است که در گذشته مورد استفاده قرار ‌می‌گرفت، اما اکنون به ندرت استفاده ‌می‌شود. به طور معمول تمام فیلترهای کربنی در حال حاضر از نارگیل ساخته ‌می‌شوند. معمولاً وقتی کسی به فیلترهای زغالی اشاره ‌می‌کند، در واقع منظور فیلترهای کربنی است و فیلترهای کربنی در حذف آلاینده‌ها از آب بسیار مؤثر هستند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با جزئیات بیشتری از فیلترهای کربنی آشنا شوید.

 

برای خواندن مقاله فیلتر کربنی چیست و چه فایده ای در تصفیه آب دارد اینجا کلیک کنید

 

نحوه ساخت

متداول‌ترین ماده برای ساخت فیلتر کربنی، پوسته نارگیل (کوکونات) ‌می‌باشد. ابتدا مواد در غیاب اکسیژن تا 1000 درجه حرارت داده ‌می‌شود تا ناخالصی‌ها از بین بروند. سپس این ماده در معرض بخار 1600 درجه قرار ‌می‌گیرد تا کربن را فعال کند. بخار، گرانول‌های کربن را پر از شکاف‌ها و منافذ ‌می‌کند و آنها را قادر ‌می‌سازد مقادیر زیادی از مواد شیمیایی و آلاینده‌ها را جذب کنند.

 

برای خواندن مقاله فیلتر های کربنی اینجا کلیک کنید

 

فیلترهای کربن چگونه کار ‌می‌کنند؟

فیلترهای کربنی، آلاینده‌ها را از طریق جذب، حذف ‌می‌کنند. جذب به این معنی است که آلاینده‌ها روی سطح کربن فعال نگه داشته می‌شوند، تقریباً به همان روشی که آهنربا، براده‌های آهن را جذب کرده و نگه می‌دارد. در واقع، فیلترهای کربن، به عنوان یک کاتالیزور برای تغییر ترکیب شیمیایی برخی از آلاینده‌ها عمل ‌می‌کنند. کربن فعال برای حذف کلر، مواد شیمیایی آلی مانند آفت کش‌ها، THM‌ها مانند کلروفرم و بسیاری از VOCs که اجزای بنزین، حلال‌ها و پاک کننده‌های صنعتی هستند، ایده‌آل می‌باشد.

 

برای خواندن مقاله 5 آلودگی مهم آب شهری اینجا کلیک کنید

 

فیلتر کربن فعال گرانول (GAC) چیست؟

فیلتر کربن فعال گرانول یا کربن فعال دانه ای از دانه‌های ریز کربن ساخته شده است. فیلترهای کربن فعال معمولاً به عنوان یک فیلتر پولیش، در فرآیند تصفیه آب استفاده ‌می‌شوند و در بهبود طعم و بوی آب آشامیدنی بسیار موثر هستند.

 

فیلترهای کربن فعال چه چیزی را حذف ‌می‌کنند؟

این فیلترها، قابلیت جذب بسیار بالایی دارند و ‌می‌توانند طیف گسترده‌ای از آلاینده‌ها را حذف کنند. و اغلب برای حذف آفتکش‌ها، نیترات‌ها، سولفید هیدروژن و موارد دیگر استفاده ‌می‌شوند.

 

برای خواندن مقاله عوامل موثر بر عملکرد کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

تصفیه خانه‌های شهری از مواد ضدعفونی کننده مانند کلر و کلرامین استفاده ‌می‌کنند که ‌می‌تواند طعم و بوی نامطلوبی در آب آشامیدنی ایجاد کند. فیلترهای کربنی، ‌می‌توانند طعم و بو را بهبود ببخشند و بنابراین معمولاً به عنوان یک یا دو مرحله در سیستم اسمز معکوس استفاده ‌می‌شوند.

 

فیلتر کربن بلاک

در فیلتر کربن بلاک، قطعات سست کربن به یکدیگر فشرده ‌می‌شوند تا یک فیلتر را تشکیل دهند. به دلیل ماهیت فشرده فیلتر کربن بلاک، نرخ جریان آب کمتر از فیلتر کربن فعال است. فیلترهای کربن بلوک بر اساس اندازه آلاینده‌هایی که ‌می‌توانند در سطح میکرون حذف شوند رتبه بندی ‌می‌شوند. به طور کلی، محدوده از 50 میکرون تا 0.5 میکرون است. هرچه رتبه بالاتر باشد، اندازه آلاینده بزرگتری را می ‌توانند حذف کنند. آلاینده‌های بسیار کوچک باید با یک فیلتر با اندازه میکرون کوچک مانند درجه بندی 0.5 میکرون فیلتر شوند.

 

فیلترهای آب کربنی هر چند وقت یکبار باید تعویض شوند؟

برنامه تعویض فیلتر بر اساس شرایط آب محلی و مصرف خانگی متفاوت خواهد بود. اما به طور معمول، برای فیلترهای کربنی که در سیستم‌های آب آشامیدنی اسمز معکوس استفاده می‌شوند، هم فیلتر کربن و هم فیلتر پولیش (فیلتر کربن فعال دانه‌ای) باید هر ۶ تا ۱۲ ماه تعویض شوند. در نهایت، طول عمر فیلتر کربن ‌می‌تواند بر اساس میزان کثیف یا آلوده بودن آب متفاوت باشد. کیفیت کربن، رطوبت و استفاده نیز ‌می‌تواند در مدت زمان ماندگاری فیلتر کربن موثر باشد.

 

برای خواندن مقاله اسمز معکوس در مقابل فیلتر کربن اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید و حتما در ادامه، با بخش دوم این مقاله همراه باشید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *