میکروپلاستیک‌

میکروپلاستیک‌

میکروپلاستیک‌ها؛ مشکلی که باید حل شود!

 

همه ما در حال حاضر از آلودگی پلاستیکی جهان که به طور مداوم در حال رشد است و به شدت بر زندگی دریایی تأثیر می‌گذارد، آگاه هستیم. اما، بدترین بخش در مورد بحران پلاستیک این است که نه تنها حیات دریایی را تحت تاثیر قرار داده است، بلکه این ذرات آلوده وارد بدن انسان نیز می‌شوند. اگرچه هنوز کشف نشده است که آیا ذرات میکروپلاستیک واقعاً بر سلامت انسان تأثیر می‌گذارند یا خیر؛ اما، انجام اقدامات پیشگیرانه برای محافظت در برابر میکروپلاستیک‌ها‌ ضرری ندارد. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا بدانید چگونه می‌توانید راه حل های مناسب برای حذف این ذرات بیابید.

 

برای خواندن مقاله 5 آلودگی مهم آب شهری اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن مقاله کیفیت آب تهران اینجا کلیک کنید

 

میکروپلاستیک چیست؟

میکروپلاستیک‌ها ذرات کوچکی از جنس پلاستیک هستند که در اثر تخریب ذرات بزرگ ایجاد، و در محیط باقی می‌مانند. میکروپلاستیک‌ها ‌دارای مصارف صنعتی می‌باشند و به صورت عمدی توسط سازندگان تولید می‌شوند. در حالی که برخی از مردم نگران این هستند که چگونه زباله های میکروپلاستیک دور ریخته شده یا ایجاد شده توسط انسان، بر زندگی آبزیان تأثیر می‌گذارد، بسیاری هنوز از اثرات مضر میکروپلاستیک‌ها ‌بر سلامتی انسان، آگاه نیستند.

محققان و دانشمندان کشف کرده‌اند که میکروپلاستیک‌ها به حیات دریایی محدود نیستند و وارد بدن انسان نیز می‌شوند. با این حال، هنوز ثابت نشده است که این ذرات آلوده واقعاً می‌توانند بر سلامت انسان تأثیر بگذارند یا خیر. اما بهتر است که اقدامات سختگیرانه‌ای برای جلوگیری و محافظت در برابر اثرات مضر میکروپلاستیک‌ها ‌در بدن انجام شود.

 

چرا میکروپلاستیک‌ها‌ نگران کننده هستند؟

ذرات میکروپلاستیک در طبیعت به اندازه کافی ریز هستند که به راحتی توسط باد حمل می‌شوند و بر روی آب هایی مانند اقیانوس‌ها‌ و رودخانه‌ها ‌ریخته می‌شوند. این واقعیتی است که همه ما از آن آگاه هستیم که ناخالصی‌ها‌ و آلاینده‌های خاصی در آب وجود دارد. به همین دلیل، قبل از نوشیدن، آب را تصفیه می‌کنیم. در حالی که سیستم‌های پیشرفته متنوعی برای تصفیه آب وجود دارد، اما تعداد کمی‌ از آنها قادر به از بین بردن میکروپلاستیک‌ها از آب می‌باشند. متأسفانه، این ذرات ریز گاهی اوقات از طریق فرآیندهای فیلتراسیون و همچنین آب لوله کشی عبور می‌کنند.

 

خطرات سلامتی برای انسان

یکی از مهم‌ترین خطرات مرتبط با میکروپلاستیک‌ها، از این واقعیت ناشی می‌شود که آنها از سیستم فاضلاب عبور و باکتری‌های مضری را همراه خود حمل می‌کنند. خوردن پلاستیک‌ها، ‌ممکن است به مفهوم بلعیدن باکتری باشد که منجر به عفونت باکتریایی و در نتیجه اختلال در عملکرد طبیعی بدن و ایجاد انواع بیماری‌ها می‌‌شود. علاوه بر باکتری، پلاستیک‌ها ‌مواد شیمیایی زیادی در خود دارند و احتمال انتشار این مواد شیمیایی در بدن وجود دارد. در غلظت‌های بالاتر، این مواد شیمیایی سمی ‌می‌توانند شما را در معرض خطر هر گونه مشکلات سلامتی قرار دهند.

 

اثرات میکروپلاستیک‌ها‌ بر محیط زیست

همان گونه که بیان شد، هنگامی ‌که میکروپلاستیک‌ها ‌توسط باد حمل می‌شوند، از مکان‌های مختلفی عبور می‌کنند. به همین دلیل، این ذرات کوچک به منبع مواد شیمیایی سمی ‌تبدیل می‌شوند و اثرات مضری بر انسان، جانوران دریایی و به طور گسترده بر محیط زیست می‌گذارند.

کوچکترین میکروپلاستیک در آب لوله کشی که اندازه گیری شده است، حدود 2.5 میکرومتر بوده است. دانستن اندازه میکروپلاستیک های موجود در آب برای تعیین نوع صحیح سیستم فیلتراسیون برای تصفیه آب، مهم است.

رایج‌ترین فیلترهایی که می‌توانند به حذف میکروپلاستیک‌ها ‌در اندازه فوق کمک کنند، عبارتند از:

فیلترهای کربن فعال گرانول: این فیلترها ذرات خطرناک تا اندازه 5 میکرومتر را از بین می‌برند، بنابراین می‌توانند اکثر میکروپلاستیک‌ها ‌را از آب آشامیدنی حذف ‌کنند.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

فیلترهای کربن بلاک: این فیلترها، کارآمدترین فیلترها برای از بین بردن طعم بد، کلر و سرب هستند. علاوه بر این، قادر به حذف ناخالصی‌ها‌ تا ابعاد 2 میکرومتر هستند.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربنی اینجا کلیک کنید

 

فیلترهای اسمز معکوس: گران هستند و نیاز به نگهداری زیادی دارند. آنها می‌توانند آلاینده‌ها ‌را تا 0.001 میکرومتر از بین ببرند و تمام میکروپلاستیک‌ها ‌را حذف کنند.

 

برای خواندن مقاله اسمز معکوس چیست و چگونه عمل می کند اینجا کلیک کنید

 

در بین این گزینه‌ها، فیلترهای کربن بلاک، یک انتخاب رایج برای کسانی است که به دنبال فیلتری مقرون به صرفه و در عین حال کارآمد برای حذف میکروپلاستیک‌ها ‌هستند.

 

برای خواندن مقاله هر آنچه لازم است درباره فیلترهای کربنی بدانید اینجا کلیک کنید

 
در آخر

درباره این موضوع، که آیا میکروپلاستیک‌ها ‌واقعا می‌توانند بر سلامت انسان تاثیر بگذارند؟، تحقیقات همچنان ادامه دارد. با این حال، اگر دانشمندان ثابت کنند که میکروپلاستیک‌ها تأثیر نامطلوبی بر سلامت انسان دارند، بیشتر آنها به دنبال راه‌حلی مؤثر برای تصفیه آب خواهند بود. ولی در هر حال به شما توصیه می‌کنیم، یک دستگاه تصفیه آب با کیفیت مناسب برای خانه خود نصب کنید تا شما را از خطرات آب آلوده به میکروپلاستیک محافظت کند.

 

برای خواندن مقاله چرا باید آب تصفیه شده بنوشیم اینجا کلیک کنید

 

ما در ایوا، با افتخار دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، دستگاه تصفیه آب ورودی ساختمان و نیمه صنعتی را تولید می‌کنیم و در ارائه فیلتر های آب با کیفیت تخصص داریم. اگر به دنبال خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب رومیزی، زیرسینکی یا هر نوع دیگری هستید، با تیم ما تماس بگیرید تا نیازهای شما را به تفصیل بررسی کنیم و بهترین فیلتر آب را متناسب با بودجه و نیاز شما پیشنهاد دهیم.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای تصفیه آب ورودی ساختمان اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *