5 آلودگی مهم آب شهری

5 آلودگی مهم آب شهری

5 مورد از مهم‌ترین آلودگی آب شهری که باید بشناسید

آب یکی از بزرگترین نعمت‌های خداوند به انسان و سایر موجودات زنده بر روی کره زمین است که از پیدایش سیاره سبز تا به امروز بر روی آن حضوری امیدبخش داشته است. امیدی که زندگی را موجودات کره خاکی هدیه کرده است و باعث ایجاد چرخه حیات و تعادل بر روی آن شده است. اما ما چقدر به آب اهمیت می‌دهیم؟ تا به حال این سوال را از خود پرسیده‌اید که روزانه چند لیتر آب را برای کارهای مختلف هدر می‌دهید؟ بیایید این سوال را کمی با چاشنی چالش همراه کنیم؛ می‌دانید روزانه چندین لیتر آب در سراسر جهان طی فرآیند ما انسان ها آلوده می‌شود؟ می‌دانید سهم کارخانه‌ها و صنایع مختلف از این آلودگی‌ها چقدر است؟ باوجود محدود بودن و همینطور ایرادات فراوان انسانی به منابع آب موجود روی زمین، آلودگی آب شهری آب یکی از اساسی مشکلاتی است که در چند دهه گذشته شکل جدی‌تر و متاسفانه سرعتی بیشتری به خود گرفته است و به مهم‌ترین چالش این روزهای بشر تبدیل شده است. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا به بررسی این آلودگی های آب سطحی و زیرزمینی و همینطور آلودگی آب شهری که علاوه بر آلودگی‌های آب باعث خشکی زمین نیز می شود بپردازیم.

 

آلودگی آب شهری چیست؟

آلودگی آب هنگامی اتفاق می‌افتد که مواد مضری نیازی به حضور آنان در آب نیست، در منابع آب آشامیدنی، آب‌های زیرزمینی، آب‌های سطحی و رودخانه‌ها جاری شده، کیفیت آب را کاهش داده و آن را برای انسان یا محیط زیست سمی کند. این آلاینده‌ها که اغلب مواد شیمیایی یا میکروارگانیسم‌ها هستند، بسیار برای سلامت انسان و سایر جانداران کره زمین مضر می‌باشند. اما این آلاینده‌ها و آلودگی‌ها را چه موادی تشکیل می‌دهند؛ به طور کلی تعداد آلاینده‌هایی که باعث آلودگی منابع آب می‌شوند زیاد است اما ما در ادامه به بررسی 5 دسته اصلی از این آلودگی‌های آب و آلودگی آب شهری می‌پردازیم.

برای مطالعه مقاله آلودگی های آب لوله کشی اینجا کلیک کنید

 

آلاینده‌‌های آلی آب

آلاینده‌های آلی موجود در آب که باعث آلودگی منابع آب می‌شوند، اغلب فاضلاب‌ها ، کودها و پساب‌ها حاوی سطوح بالایی از مواد مغذی هستند که اگر این مواد به مدت زیادی در آب وجود داشته باشند ممکن است باعث رشد جلبک‌ها شده و روند تصفیه آب را با مشکل روبه رو کنند. ار طرفی رشد زیاد جلبک‌ها در آب باعث کاهش میزان اکسیژن درون آب نیز خواهد شد.

از دیگر موارد آلاینده‌های آلی در آب می‌توان به آلاینده‌های نفتی اشاره کرد که اغلب توسط نفتکش‌ها و دیگر منابع نفتی وارد چرخه آب می‌شوند. این دسته از آلاینده‌ها علاوه بر آلودگی آب شرب، منابع آبی را هم آلوده کرده و باعث مرگ بسیاری از آبزیان می شوند.

 

آلاینده‌های غیر آلی

دسته دیگر از آلودگی‌های آب را آلاینده‌های غیر آلی تشکیل می‌دهند که به همراه آلاینده‌های غیرآلی وارد چرخه آب شده و باعث آلودگی منابع آب خواهند شد. این آلودگی‌ها اغلب شامل انواع اسیدهای معدنی، نمک‌های غیرآلی، عناصر کم یاب، فلزات، ترکیبات فلزی، ترکیبات مرکب فلزات و مواد آلی، سیانیدها، سولفات‌ها می باشند. این دسته از آلاینده‌ها برای بسیاری از آبزیان سمی بوده و رشد آن‌ها را با مشکل روبه رو خواهد کرد.

انواع فلزات سنگین که در زباله‌های مراکز صنعتی موجود می‌باشند از مهمترین عوامل شناخته شده بروز مسمومیت‌های حاد و مزمن، کاهش باروری و سرکوب سیستم ایمنی بدن انسان و جزو دسته اصلی آلاینده‌های غیرآلی هستند.

 

آلودگی های حرارتی

آلودگی حرارتی که از طریق تغییر دمای وارد چرخه آب می‌شوند عبارت است از کاهش کیفیت آب از طریق هر فرایندی که منجر به تغییر دمای محیطی آب گردد. از مهم‌ترین مراکزی که باعث ایجاد آلودگی‌های حرارتی می‌شود می‌توان به نیروگاه‌های تولید برق، صنایع و کارخانجات اشاره کرد.

چرا آلودگی حرارتی باعث آلودگی آب شهری می‌شود؟ زیرا افزایش دمای آب، میزان اکسیژن محلول در آن را کاهش داده و از این طریق بر کل اکوسیستم منطقه تاثیر می‌گذارد. البته تخلیه روان آب‌ها و فاضلاب‌های شهری به منابع سطحی نیز می‌تواند منجر به افزایش دمای آب و تغییر کیفیت آن گردد.

 

برای خواندن مقاله مزایا استفاده از دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

پاتوژن‌ها

عوامل بیماری‌زا یا پاتوژن‌ها، میکروارگانیسم‌هایی می باشند که از طریق رهاسازی فاضلاب‌های آلوده ای مانند فاضلاب صنایع، وارد چرخه آب می شوند. . ویروس‌ها و باکتری‌های موجود در آب که از طریق تخلیه فاضلاب ها وارد چرخه آب می شوند را می توان عامل بسیاری از بیماری ها دانست. به دلیل وجود پاتوژن ها در چرخه آب همیشه پیشنهاد می شود که قبل از مصرف آب شهری، آن را یکبار دیگر در منزل تصفیه کنید.

 

موارد رادیو اکتیو

آلاینده‌های رادیو اکتیو یکی از خطرناک‌ترین مواد آلوده کننده آب هستند که طریق فاضلاب‌های بیمارستانی و همینطور نیروگاه ها وارد چرخه آب می‌شوند. دلیل خطرناک بودن آلودگی‌هایی که از طریق مواد رادیو اکتیو ایجاد می‌شود نیز این است که علاوه بر تهدید سلامت انسان و سایر جانداران، اثرات مخرب آن نیز مانند برخی از گونه‌های سرطان تا سالیان سال باقی مانده و نسل به نسل منتقل خواهد شد.

ممنون از اینکه مقاله آلودگی های آب را تا انتها مطالعه کردید. در پایان می توان باز به این نکته اشاره کرد که آلودگی‌های آب را مواد بیشماری تشکیل می‌دهد و ما در این مقاله فقط به بخش مهم آن اشاره کردیم و در مقالات بعدی گروه بازرگانی ایوا موارد مختلف آن را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگاه می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *