رزین نرم کننده آب

رزین نرم کننده آب

رزین نرم کننده آب چیست و چه کاربردی در تصفیه آب دارد؟

تاثیرات مطلوب رزین بر حذف کلسیم و منیزیم و سختی آب، یکی از کاربردهای آن در تصفیه آب است. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا به این می‌پردازیم که رزین چیست و به چه منظور در تصفیه آب استفاده می‌شود. همچنین نکاتی در مورد نحوه مراقبت از رزین و اطمینان از ماندگاری آن تا حد امکان ارائه خواهد شد.

 

برای خواندن مقاله آب سخت چیست و چه تاثیری بر سلامت انسان دارد اینجا کلیک کنید

 

رزین نرم کننده آب چیست؟

رزین نوعی فیلتر است که  برای حذف مواد معدنی و سختی از آب استفاده می‌شود. این فیلتر، مواد معدنی سخت را به دام می‌اندازد و از ورود آنها به سیستم لوله کشی خانه جلوگیری می‌کند.

 

برای خواندن مقاله سختی آب چیست و چگونه می توان آن را حذف کرد اینجا کلیک کنید

 

این فیلتر جزء اصلی نرم کننده‌های آب است که معمولا از مواد مصنوعی مانند پلی استایرن ساخته می‌شود. می‌توان آن را به صورت مهره، گلوله یا ورق خریداری کرد و اغلب در ترکیب با نمک، برای ایجاد یک سیستم نرم کننده آب استفاده می‌شود.

 

برای خواندن مقاله مواد شیمیایی تصفیه کننده آب اینجا کلیک کنید

 

انواع مختلف

  • رزین مهره‌ای یکی از متداولترین انواع آن است؛ این رزین، بادوام است و می‌تواند فشارهای بالا را بدون شکستگی تحمل کند.
  • رزین نوع پلت نیز به دلیل مقاوم بودن در برابر خوردگی و قابل استفاده در هر دو سیستم نمکی و غیر نمکی، رایج است.
  • رزین ورقه‌ای کمتر متداول است، اما می‌توان از آن در نرم کننده‌های آب کوچکتر یا برای کاربردهای ویژه استفاده نمود.

انتخاب نوع مناسب رزین برای اطمینان از عملکرد صحیح نرم کننده آب، ضروری است.

 

چگونه از رزین در تصفیه آب استفاده می‌شود؟

همه مواد معدنی موجود در آب بد نیستند؛ بسیاری از افراد، آب معدنی را سالم می‌دانند. با این حال، وجود بیش از حد مواد معدنی، بر سیستم لوله کشی و لوازم خانگی تأثیر منفی می‌گذارد.

 

برای خواندن مقاله تفاوت آب معدنی با آب معمولی اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن کاربرد پلی فسفات در تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

رزین معمولاً با نمک ترکیب می‌شود تا یک سیستم نرم کننده آب ایجاد شود. نمک اضافه شده، در آب حل شده و محلول آب نمک ایجاد می‌کند. این محلول آب نمک، از طریق رزین جریان می‌یابد. سپس، مواد معدنی از سیستم شسته شده و در فاضلاب تخلیه می‌شوند.

 

برای خواندن مقاله پساب چیست اینجا کلیک کنید

 

توجه به این نکته ضروری است که همه نرم کننده‌ها از نمک استفاده نمی‌کنند. برخی از سیستم‌های تصفیه آب، از روش غیر نمکی یا الکترولیتی برای نرم کردن آب استفاده می‌کنند. در این سیستم‌ها، از رزین برای حذف مواد معدنی سخت کننده آب، بدون استفاده از نمک استفاده می‌شود.

 

برای خواندن مقاله مشکلات آب چیست اینجا کلیک کنید

 

در واقع، رزین نوعی فیلتر است که فقط برای فیلتر کردن عناصر خاصی از آب استفاده می‌شود. یک آزمایش جامع آب می‌تواند نشان دهد که مواد شیمیایی ناخواسته دیگری وجود دارد که به نوع دیگری از فیلتراسیون مانند اسمز معکوس نیاز دارد.

 

برای خواندن مقاله سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس اینجا کلیک کنید

 

نحوه نگهداری

برای اطمینان از عملکرد بهینه، مهم است که به درستی از آن نگهداری شود؛ باید به طور مرتب تمیز شود تا اطمینان حاصل شود که به درستی کار می‌کند. تجمع نمک می‌تواند باعث مسدود شدن و در نتیجه، کاهش توانایی آن در نرم کردن آب شود.

 

چند نکته

بستر رزین باید با شستشوی معکوس (بکواش) مرتباً تمیز نگه داشته شود. این کار، به حذف هرگونه مواد معدنی یا رسوبات انباشته شده کمک می‌کند.

 

برای خواندن مقاله بکواش در دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

از مواد شیمیایی خشن یا پاک کننده در اطراف دستگاه استفاده نشود، زیرا می‌تواند به دانه‌های رزین آسیب برساند. با توجه به تعداد دفعات استفاده و توصیه‌های سازنده، بستر رزین باید هر چند سال یکبار تعویض شود. با پیروی از این نکات، می‌توان به افزایش عمر رزین کمک نمود و اطمینان حاصل نمود که لوله کشی خانه و سایر تجهیزات بدون رسوب باقی می‌ماند.

 

دفع صحیح

هنگام تعویض، رزین قدیمی ‌باید به روشی ایمن و سازگار با محیط زیست دفع شود. برخی از سازندگان، ممکن است یک برنامه بازیافت برای رزین استفاده شده، ارائه دهند؛ یا ممکن است لازم باشد آن را به یک مرکز دفع زباله‌های خطرناک ببرید.

حتما نمک‌های استفاده نشده را نیز بازیافت کنید. بسیاری از شهرداری‌ها برنامه‌های بازیافت نمک بلا استفاده را دارند.

نمک و رزین دو مورد از مهم ترین اجزای یک سیستم نرم کننده در تصفیه آب هستند. با درک عملکرد آنها، می‌توان اطمینان حاصل نمود که سیستم به درستی کار می‌کند و مواد معدنی، سیستم لوله کشی و تجهیزات را مسدود نمی‌کند.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *