تاثیر سختی آب

تاثیر سختی آب

تاثیر سختی بر عملکرد دستگاه تصفیه آب

 

غلظت کل اجزای معدنی و آلی محلول در آب با عبارت “کل جامدات محلول”  یا سختی (TDS) بیان می‌شود. TDS در آب، مواد معدنی، نمک‌ها، فلزات، کاتیون‌ها، آنیون‌ها و ترکیبات آلی مانند آفت کش‌ها و داروها را شامل می‌شود. تاثیر سختی آب، یک شاخص مهم کیفیت آب است و اغلب در تصفیه و نظارت بر منابع آب استفاده می‌شود. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا بدانید سختی بر عملکرد دستگاه تصفیه آب، چه اثراتی می‌گذارد.

 

برای خواندن مقاله بهترین TDS برای آب اینجا کلیک کنید

 

مفهوم TDS

TDS می‌تواند از منابع مختلف مانند سنگ‌ها و خاک، فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی و تصفیه فاضلاب ناشی شود. براساس نظر سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سطح کل مواد جامد محلول در آب آشامیدنی باید کمتر از 500 میلی گرم در لیتر باشد. در مقابل، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) حداکثر سطح 1000 میلی گرم در لیتر را توصیه می‌کند.

سطوح بالای TDS در آب آشامیدنی می‌تواند بر طعم، بو و رنگ آب تأثیر بگذارد و همچنین اثرات نامطلوبی بر سلامتی داشته باشد. همچنین، در آب کشاورزی و صنعتی می‌تواند بر بهره‌وری محصولات و تجهیزات تأثیرگذار باشد.

 

خطرات بالقوه سطوح بالای TDS در آب آشامیدنی

طعم و ظاهر

سطوح بالای TDS می‌تواند بر طعم و ظاهر آب آشامیدنی تأثیر بگذارد. آب با سطوح TDS بالا دارای طعم تلخ یا فلزی  می‌باشد. همچنین می‌تواند ظاهری کدر داشته باشد که نوشیدن آن مناسب نیست. علاوه بر این، آب با سطوح TDS بالا می‌تواند رسوبات معدنی را روی ظروف، به خصوص ظروف شیشه‌ای و وسایل لوله‌کشی باقی بگذارد که حذف آن‌ها می‌تواند چالش برانگیز باشد.

 

خطرات سلامتی

سطوح بالای TDS می‌تواند خطراتی برای سلامتی افراد ایجاد کند. آب با سطوح TDS بالا، حاوی مواد مضر مانند سرب و آرسنیک می‌باشد. این مواد می‌توانند باعث مشکلات سلامتی مانند مشکلات گوارشی، مشکلات عصبی و حتی سرطان شوند. علاوه بر این، سطوح بالای TDS می‌تواند بر اثربخشی برخی داروها، مانند داروهایی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شوند، تأثیر بگذارد.

 

برای خواندن مقاله آلاینده های آب لوله‌کشی اینجا کلیک کنید

 

تاثیر بر لوازم خانگی

آب با سطوح TDS بالا می‌تواند بر طول عمر وسایلی مانند آبگرمکن، قهوه ساز، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی تأثیر بگذارد. مواد معدنی و املاح موجود در آب، باعث تجمع و خوردگی و در نتیجه، کاهش کارایی و حتی آسیب به دستگاه می‌شود.

 

برای خواندن مقاله کاربرد پلی فسفات در تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

چرا نظارت بر سطوح TDS در دستگاه‌های تصفیه آب RO بسیار مهم است؟

دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس (RO) به طور گسترده برای تصفیه آب در کاربردهای مختلف از جمله آب آشامیدنی، فرآیندهای صنعتی و کشاورزی استفاده می‌شوند. اثربخشی این دستگاه‌ها، اغلب با سطح کل مواد جامد محلول (TDS) در آب اندازه‌گیری می‌شود.

 

برای خواندن مقاله سیستم تصفیه آب برای کشاورزی اینجا کلیک کنید

 

سطوح TDS، میزان نمک‌های محلول، مواد معدنی و سایر مواد را نشان می‌دهد که می‌تواند بر طعم، بو و کیفیت کلی آب تأثیر بگذارد. نظارت بر سطوح TDS در دستگاه‌های تصفیه آب RO به دلایل مختلفی مهم است، از جمله:

 

اطمینان از اثربخشی سیستم RO

سیستم RO با فشار دادن آب به یک غشای نیمه تراوا کار می‌کند که مواد جامد و ناخالصی‌های محلول را حذف می‌کند. غشا ممکن است در طول زمان مسدود یا تخریب شود و کارایی آن محدود شود. نظارت بر سطوح TDS می‌تواند به شناسایی علائم اولیه خرابی فیلتر ممبران کمک کند و امکان تعمیر یا تعویض به موقع را قبل از به خطر افتادن عملکرد سیستم فراهم سازد.

 

برای خواندن مقاله تعویض فیلتر RO اینجا کلیک کنید

 

حفظ کیفیت آب

با بررسی سطح سختی، می‌توان اطمینان حاصل نمود که آب به طور مداوم با کیفیت مطلوب تصفیه می‌شود و طعم ثابت و منبع قابل اعتمادی از آب تمیز توسط دستگاه تصفیه آب، فراهم می‌گردد.

 

حفاظت از تجهیزات

سطوح بالای TDS منجر به رسوب گذاری و تجمع مواد معدنی روی تجهیزات مانند لوله‌ها، شیرها و پمپ‌ها می‌شود. این می‌تواند باعث آسیب به تجهیزات، کاهش طول عمر و افزایش هزینه‌های نگهداری شود.

 

برای خواندن مقاله پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

انطباق با مقررات

برخی از صنایع، مانند تولید مواد غذایی و آشامیدنی، نیاز به رعایت سطوح خاصی از TDS دارند. نظارت بر سطوح TDS در سیستم‌های RO می‌تواند به اطمینان از انطباق با این مقررات و اجتناب از مشکلات احتمالی کمک کند.

 

اندازه‌گیری سختی

سختی یک شاخص مهم کیفیت آب است که اغلب در تصفیه و نظارت آب استفاده می‌شود. TDS را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مختلف از جمله رسانایی، وزن سنجی و اسپکتروفتومتری اندازه‌گیری کرد. رسانایی رایج ترین روش مورد استفاده برای اندازه‌گیری TDS است، زیرا ساده، سریع و ارزان است. در این روش جریان الکتریکی کمی ، از آب عبور داده می‌شود و مقاومت در برابر جریان اندازه‌گیری می‌شود. هر چه غلظت مواد جامد محلول بیشتر باشد، رسانایی آب بیشتر است.

 برای نظارت مؤثر بر کل جامدات محلول، بهتر است از یک TDSمتر (سختی سنج) استفاده شود که رسانایی الکتریکی آب را برای تعیین غلظت جامدات محلول اندازه‌گیری می‌کند. جامدات محلول کل (TDS)، غلظت کل مواد معدنی و آلی محلول در آب را اندازه‌گیری می‌کند. این اندازه‌گیری معمولاً بر حسب میلی گرم در لیتر (mg/L) یا قسمت در میلیون (ppm) بیان می‌شود. کل جامدات محلول در آب شامل مواد معدنی، نمک‌ها، فلزات، کاتیون‌ها، آنیون‌ها و ترکیبات آلی مانند آفت کش‌ها و مواد دارویی است.

 

برای خواندن مقاله سختی آب چیست و چگونه می توان آن را حذف کرد اینجا کلیک کنید

 

کاهش سطح TDS

سختی می‌تواند از منابع مختلف، از جمله منابع طبیعی مانند سنگ‌‌ها و خاک، فعالیت‌های انسانی مانند فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی، و تصفیه فاضلاب ناشی شود. سطح TDS در آب می‌تواند به طور قابل توجهی بر مناسب بودن آن برای اهداف مختلف مانند مصارف شرب، کشاورزی و صنعتی تأثیر بگذارد.

سطح TDS را می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف تصفیه مانند اسمز معکوس، تقطیر و تبادل یونی، از آب کاهش داد. این روش‌ها می‌توانند اکثر مواد جامد محلول را از آب حذف کنند و سطح TDS پایینی برای آن باقی بگذارند. اما، توجه به این نکته ضروری است که حذف مواد جامد محلول از آب می‌تواند مواد معدنی مفید مانند کلسیم و منیزیم را نیز حذف کند، بنابراین ممکن است پس از تصفیه، نیاز به افزودن مجدد به آب داشته باشد.

 

برای خواندن مقاله RO یا اسمز معکوس چیست اینجا کلیک کنید

 

نتیجه

تعمیر و نگهداری دستگاه‌های تصفیه آب به منظور اطمینان از عملکرد مطلوب و افزایش عمر دستگاه، ضروری است. این، شامل نظارت بر سطوح TDS، تعویض فیلترها در صورت نیاز، و تمیز کردن و ضدعفونی صحیح سیستم است. به طور کلی، درک تأثیر سطوح TDS بر سیستم‌های تصفیه آب برای اطمینان از آب آشامیدنی سالم و با کیفیت بسیار حائز اهمیت است.

 

برای خواندن مقاله هزینه نگهداری دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *