سختی آب چیست و چگونه می توان آن را حذف کرد!؟

سختی آب چیست و چگونه می توان آن را حذف کرد!؟

سختی آب چیست!؟

آب ارزشمندترین هدیه خداوند به ساکنان کره زمین است که به صورت کاملا رایگان در تمام سطح آن پراکنده شده است. شاید ما خیلی وقت‌ها ارزش آب و تاثیر مهم آن در زندگیمان را کم اهمیت جلوه بدهیم، اما این یک حقیقت انکارناپذیر است که ما بدون مصرف آب سالم، شاید در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن تا چند روز بیشتر زنده نمانیم! با این وجود و بحث بحران کم آبی که در چند سال گذشته حسابی داغ بوده است، باز آب را بد مصرف کرده و آلوده می‌کنیم تا میراث فاجعه باری را برای نسل بعدی خود بر جای بگذاریم. یکی از آلاینده‌هایی که در آب آشامیدنی وجود دارد و باعث عوارض متعددی برای انسان خواهد شد، وجود یون‌هایی مثل کلسیم و منیزیم در آب است که به آن سختی آب می‌گویند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا به بررسی این آلاینده‌ها و روش حدف آن بپردازیم.

 

تعریف علمی

سختی آب یک اصطلاح برای نشان دادن محتوای مینرال‌های موجود در آب است که در منابع علمی از آن استفاده می‌شود. کلسیم و منیزیم عمده‌ترین عناصر موجود در آب سخت هستند که برای حفظ سلامتی مهم ولی وجودشان در آب ضروری نیست. عبور آب از مناطق مختلف و حل شدن این مواد در آب باعث بروز سختی در آب خواهد شد.

خارج شدن آب از سفره‌های زیرزمینی و عبور آن‌ها از روی سنگ‌های مختلف در نهایت باعث خواهد شد حجم زیادی از کربنات و بی‌کربنات‌هایی مثل: آهن کلسیم، منیزیم و روی به آب اضافه شده و باعث سخت شدن آب خواهد شد. مقدار این مواد با واحد ppm یا میلی گرم بر لیتر تعیین خواهد شد. حجم زیادی از املاح افزایش دهنده درجه سختی بر اثر حرارت رسوب خواهد شد و روی لوله و دیواره‌های تجهیزات صنعتی و لوازم خانگی انباشته و باعث ایجاد مشکلات متعدد می‌شود.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن آب سخت چه تاثیری بر سلامت انسان دارد اینجا کلیک کنید

 

اثرات متعدد

از اثرات ترکیب منیزیم و کلسیم این است که شامپو و شوینده‌ها روی سطح باقی می مانند و به اصلاح می ماسند. دوش گرفتن با آب سخت نیز باعث چین و چروک در پوست و زبر شدن مو می‌شود. اگر سختی آب زیاد باشد هنگام شستشوی دست، املاح موجود در آب با صابون و مایع ترکیب شده و قدرت پاک‌کنندگی آن را از بین خواهد برد. علت رسوب‌گذاری آب نیز وجود کلسیم و منیزیم است. این دو عنصر وقتی به هم می‌چسبند باعث رسوب در لوله ها خواهند شد. وجود لکه در لباس‌ها و همینطور ظروف پس از شست و شو نیز می‌تواند از اثرات سختی آب باشد.

 

چند نوع آب سخت داریم!؟

یکی از مهم ترین نکاتی که باید درباره سختی آب به آن توجه کنیم، تفاوت زیاد در نوع مواد معدنی و نمک‌های حل شده در آب‌ها می‌باشد. به همین دلیل است که ما سه نوع سختی موقت، سختی دائم و سختی کل خواهیم داشت.

   

برای مشاهده کاتالوگ فیلترهای گروه بازرگانی ایوا اینجا کلیک کنید

 

سختی موقت

سختی موقت نوعی سختی است که مقدار بی‌کربنات کلسیم و منیزیم و آهن در آن بیش از حد مجاز می‌باشد. از مهم‌ترین ویژگی‌های سختی موقت می‌شود به قابلیت حذف با حرارت دهی و جوشاندن اشاره کرد.

 

سختی دائم

سختی دائم نیز از وجود بیش از حد نمک سولفات، نیترات و کلرید کلسیم، منیزیم و آهن به وجود خواهد آمد. دلیل این نام گذاری را می‌توان عدم استفاده از روش‌هایی مثل جوشاندن آب برای حذف آن دانست.

 

سختی کل

به مجموع سختی موقت و دائم اصطلاحا سختی کل گفته می‌شود و مقدار کربنات کلسیم آن بیش از یک میلی والان خواهد بود. روش‌های متعددی برای حذف سختی موجود در آب آشامیدنی وجود دارد اما با استفاده از دستگاه‌های مناسب تصفیه آب به سادگی می‌توان انواع آن را از بین برد.

 

برای مشاهده انواع دستگاه های تصفیه آب زیرسینکی اینجا کلیک کنید

    امیدواریم خواندن این مقاله برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگاه می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.  

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *