کاربرد پلی‌ فسفات در تصفیه آب

کاربرد پلی‌ فسفات در تصفیه آب

پلی فسفات چیست؟

پلی فسفات‌ها، مواد شیمیایی تصفیه آب هستند که برای حل مشکلات خاص کیفیت آب نظیر آلاینده‌های معدنی (آهن، منگنز، کلسیم و غیره) در منابع آب زیرزمینی و همچنین برای حفظ کیفیت آب (ممانعت از خوردگی، رسوب، بیوفیلم، کاهش سطح سرب و مس) استفاده ‌می‌شوند. پلی‌فسفات کیفیت آب را تثبیت می‌کند و رنگ، مقیاس، رسوبات، خوردگی و تقاضای کلر را در سیستم‌های آب آشامیدنی به حداقل ‌می‌رساند. منظور از رسوب، تجمع مواد معدنی، ‌می‌باشد.فسفات برای انسان یا حیوانات سمی ‌نیستند و به خودی خود اثرات نامطلوب قابل توجهی بر سلامتی ندارد. مگر اینکه در مقادیر بالا وجود داشته باشند. مشکلات گوارشی ممکن است ناشی از سطوح بسیار بالای فسفات باشد.با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با کاربرد پلی فسفات در تصفیه آب بیشتر آشنا شوید.

 

مشکلاتی که پلی فسفات به حل آنها کمک ‌می‌کند

پلی‌فسفات‌ها در سیستم‌های آب خانگی برای انجام سه عملکرد گسترده زیر استفاده ‌می‌شوند: جلوگیری از خوردگی لوله‌ها، جدا کردن فلزات مزاحم در منبع آب ( آهن، منگنز، کلسیم و منیزیم ) و در سیستم‌هایی نظیر آبگرمکن و ماشین لباسشویی. آنها می‌توانند کیفیت آب در خانه را با از بین بردن رسوبات، جلوگیری از تشکیل یا رشد مجدد فیلم میکروبی و تثبیت باقیمانده‌ های ضدعفونی‌کننده تصفیه آب شهری با کلر، بهبود ببخشند.

 

برای خواندن مقاله کلرزنی فرآیند مهم در تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

عملکرد پلی فسفات در یک سیستم آبی

کریستال های پلی‌فسفات داخل  هوزینگ‌های نشکن، در مسیر عبور آب قرار ‌می‌گیرند. با عبور آب، این کریستال ها به تدريج حل شده و وارد آب ‌می‌شوند. در واقع، يون‌های کلسيم و منيزيم، محلول را احاطه و تمايل آنها را برای ته نشين شدن و تشکيل رسوب، کاهش ‌می‌دهد.  بنابراین، رسوبات، به دیواره لوله نمی‌چسبد. و رسوباتی که هم تشکیل می‌شود، نرم خواهد بود. فرآیند جداسازی پلی فسفات، تغییر رنگ، لکه، پوسته پوسته شدن، طعم، بو و سایر مشکلات کیفیت آب را به حداقل ‌می‌رساند. مهار و حذف رسوب در سیستم‌های آب آشامیدنی به دلیل تبلور کربنات‌ها یا سولفات‌های منیزیم یا کلسیم از محلول است. مهار آستانه تشکیل کربنات کلسیم و منیزیم توسط پلی‌فسفات‌ها به ویژه در محدوده pH، 8 تا 10 که در آن کربنات در آب آشامیدنی یک مشکل عمده است، موثر می‌باشد. ولی سولفات کلسیم اغلب در محدوده‌های pH پایین مشکل ساز است. پلی فسفات با کربنات کلسیم یا منیزیم ترکیب ‌می‌شود و تشکیل رسوب را مهار ‌می‌کند و حتی ‌می‌تواند به حذف رسوبات کربنات یا سولفات سخت موجود نیز کمک کند. فسفات، یون‌های آهن را خنثی ‌می‌کند و با ایجاد یک لایه نازک روی سطح فلزات، مانع از زنگ زدن و خوردگی می‌شود.

 

برای خواندن مقاله زنگ آهن چه مضراتی برای سلامتی انسان دارد اینجا کلیک کنید

 

کاربرد پلی فسفات

کاربرد پلی فسفات در سیستم لوله‌کشی، ماشین لباسشویی، ظرفشویی، پکیج و آبگرمکن، دیگ بخار، ماشین آلات صنعتی و سیستم تصفیه آب ورودی ساختمان است. عمر مفید فیلتر پلی فسفات براساس کارکردی که دارد، متفاوت است. به عنوان مثال در ماشین لباسشویی و ظرفشویی، حدود یک تا دو سال اما در پکیج و آبگرمکن، حدود 6 ماه تا 1 سال است.

 

برای خواندن مقاله فیلتر پلی‌ فسفات برای ماشین لباسشویی اینجا کلیک کنید

 

برای تعویض این فیلترها، نیازی به تعویض هوزینگ نیست. و فقط کریستال های پلی فسفات باید شارژ ‌شوند. در صورت استفاده از هوزینگ شفاف، تغییرات کریستال ها و کاهش حجم آنها، به وضوح با چشم قابل مشاهده می‌باشد. البته اگر از فیلتر بی کیفیتی استفاده کرده باشید، ممکن است با گذشت زمان تغییری در حالت و اندازه کریستال ها مشاهده نکنید.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید و حتما در ادامه، با بخش دوم این مقاله همراه باشید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *