بک واش در دستگاه تصفیه آب خانگی

بک واش در دستگاه تصفیه آب خانگی

کاربرد شیر بک واش در دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟

شیر بک واش یا شیر شستشوی ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی، با شستشوی مرتب فیلتر ممبران، باعث افزایش عمر ممبران  و سایر قطعات دستگاه تصفیه آب می‌شود. زیرا از جمع شدن رسوبات در لایه‌های ممبران جلوگیری می‌کند. بک واش در دو نوع شیر دستی و شیر برقی قابل وجود دارد. ولی برای سهولت و دقت کار، بهتر است از شیر برقی، استفاده شود. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با جزییات بیشتری از شیر بک واش آشنا شوید.

شیر بک واش، براساس ظرفیت فشار شکن فاضلاب انتخاب می‌شود. این قطعه، وظیفه کنترل جریان خروجی به فاضلاب را بر عهده دارد. اگر در دستگاه تصفیه آبی به عنوان مثال از فشار شکن فاضلاب 300 سی سی استفاده ‌شود، شیر برقی بک واش هم باید 300 سی سی در دقیقه باشد.

 

برای خواندن مقاله شیر برداشت دستگاه تصفیه آب چیست اینجا کلیک کنید

 

عملکرد شیر بک واش

با شروع به کار کردن دستگاه تصفیه آب، فشار در ورودی فیلتر ممبران بسیار بالا است و آب با فشار بالا به لایه‌های مختلف فیلتر ممبران وارد می‌شود. در لایه‌های فیلتر ممبران، بیشترین میزان آلودگی وجود دارد. این آب آلوده از طریق خروجی پساب ممبران، خارج می‌شود.

 

برای خواندن مقاله پساب چیست اینجا کلیک کنید

 

به دلیل وجود فشارشکن فاضلاب، مسیر خروجی محدود شده است، در نتیجه فشار افزایش می‌یابد. با توجه به اینکه در لایه‌های فیلتر ممبران، بیشترین میزان آلودگی  وجود دارد. احتمال رسوب کردن این آلودگی‌ها روی فیلتر ممبران و رسوب کردن آن بسیار بالا است. این مشکل به تدریج، به عاملی برای تجمع بیشتر آلاینده‌ها شده و در نتیجه عملکرد دستگاه تصفیه آب افت می‌کند. برای رفع این مشکل، استفاده از شیر بک واش تصفیه آب، کمک کننده می‌باشد. در حالت نرمال، شیر بک واش، یک محدودکننده محسوب می شود. هنگامی که شروع به کار می‌کند، مسیر خروجی آب را کاملاً باز می نماید و این باعث تخلیه  آب غلیظ باقیمانده و در نتیجه خارج شدن ذرات آلاینده های محبوس شده در لایه‌های و پاکسازی فیلتر ممبران، می‌شود.

به بیان خلاصه، بک واش یک روش تمیز کردن فیزیکی مبتنی بر جریان برگشتی آب است که توسط اختلاف فشار اسمزی در سراسر غشای اسمز معکوس (RO) هدایت می‌شود و تمام رسوبات روی سطح ممبران، حذف می‌شود.

 

برای خواندن سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس اینجا کلیک کنید

 

ضرورت استفاده از شیر بک واش در دستگاه تصفیه آب خانگی

یکی از اجزای اصلی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس  و در واقع گران قیمت‌ترین فیلتر آن، ممبران می‌باشد. فیلتر ممبران از چندین لایه یا غشای نیمه تراوا تشکیل شده است تا انواع نمک‌های محلول و غیر محلول در آب، فلزات سنگین، قارچ‌ها و باکتری‌ها و سایر آلاینده‌های شیمیایی و فیزیکی را از آب حذف کند و آب خالص را تحویل دهد.  بر اساس شرایط آب، عمر فیلتر ممبران بین 1 تا 2 سال می‌تواند تغییر کند.

 

برای خواندن مقاله چه زمانی فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم اینجا کلیک کنید

 

برای مراقبت از فیلتر ممبران، از فیلترهای پیش تصفیه (شامل فیلترهای الیافی، کربن فعال گرانول و کربن فعال فشرده) و شیر بک واش، استفاده می‌شود.

 

برای خواندن مقاله ساختار فیلتر تصفیه آب الیافی چگونه است اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن مقاله فیلتر کربنی چیست و چه فایده‌ای برای تصفیه آب دارد اینجا کلیک کنید

 

در صورت عدم استفاده از شیر بک واش، رسوبات و آلودگی‌های موجود در ممبران باعث خرابی و کاهش عمر فیلتر ممبران و در نتیجه کاهش کیفیت آب می‌شود.

 

برای خواندن مقاله تاثیر فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *