حذف فسفات از آب

حذف فسفات از آب

فسفات

فسفات‌ ها ترکیبات شیمیایی حاوی فسفر و یک عنصر غیرفلزی است که برای زندگی ضروری و به صورت فسفات‌های معدنی در سنگ یافت ‌می‌شود. همانطور که آب از روی سنگ‌ها عبور‌ می‌کند، مقادیر کمی از مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و فسفات‌ها را با خود‌ می‌برد. فسفات‌های معدنی، ماده مغذی گیاهی هستند و توسط گیاهان با آب جذب‌ می‌شوند. حیوانات، فسفر ضروری خود را از فسفات‌های موجود در آب و مواد گیاهی به دست‌ می‌آورند. آب های طبیعی دارای غلظت فسفر تقریباً 0.02 میلی گرم در لیتر هستند که یک عامل محدود کننده برای رشد گیاه می‌باشد. از طرفی غلظت زیاد این ماده غذایی ‌می‌تواند رشد گیاه را تسریع کند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با حذف فسفات از آب، بیشتر آشنا شوید.

 

شکل‌های مختلف فسفر در آب

فسفر در سیستم‌های آب شیرین و دریایی در فاز ذرات یا فاز محلول وجود دارد. ذرات معلق شامل پلانکتون‌های زنده و مرده، رسوبات فسفر، فسفر جذب شده به ذرات و فسفر بی شکل می‌باشد. فاز محلول شامل فسفر معدنی، فسفر آلی دفع شده توسط ارگانیسم‌ها و فسفر کلوئیدی ماکرومولکولی است. شکل اول – ارتوفسفات – توسط فرآیندهای طبیعی مانند پوسیدگی تولید ‌و در فاضلاب یافت ‌می‌شود. این فرم مفید فسفر، همانی است که گیاهان و حیوانات برای رشد از آن استفاده‌ می‌کنند. شکل دوم فسفات – پلی فسفات – برای تصفیه آب استفاده‌ می‌شود و در بسیاری از مواد شوینده و صابون‌های خانگی نیز یافت‌ می‌شود.

 

حذف فسفات از آب آشامیدنی

اسمز معکوس یکی از رایج‌ترین و موثرترین روش‌هایی است که در تصفیه آب خانگی استفاده ‌می‌شود. یک سیستم اسمز معکوس، آب را از میان ممبران با منافذ ریز عبور‌ می‌دهد. این فیلتر، آلاینده‌های زیادی از جمله فسفات را از آب حذف‌ می‌کند. اسمز معکوس معمولا بین 93 تا 99 درصد از فسفات آب آشامیدنی را حذف ‌می‌کند.

 

برای خواندن اسمز معکوس چیست و چگونه عمل می کند اینجا کلیک کنید

 

حذف فسفات از آب استخر

صاحبان استخر،‌ ترکیبات شیمیایی آب نظیر ضدعفونی کننده‌ها (کلر و برم)، pH، سختی کلسیم و اسید سیانروئیک، مس، آهن، نمک، TDS، نیترات و فسفات را آزمایش می‌کنند.

 
اما چرا فسفات آزمایش می‌شود؟

فسفات‌ها عمدتاً مواد معدنی هستند که افزایش رشد جلبک‌ها در استخر و همچنین کدر شدن آب را باعث می‌‌شوند. جلبک‌ها برای رشد، به آفتاب، آب، هوا و منابع غذایی مانند نیترات‌ها و فسفات‌ها نیاز دارند. به همین دلیل، استخر محیط مناسبی برای رشد جلبک‌ها است.

 
فسفات چگونه وارد استخر‌می‌شوند؟

اگر استخر در محیطی باز واقع باشد، در معرض آفتاب، باران، هوا و مواد غذایی جلبکی قرار دارد. این فسفات‌ها در محوطه سازی و کودها وجود دارند که‌ می‌توانند از طریق باد و جریان آب وارد استخر شوند. همچنین، از زباله‌های محیطی که به شکل برگ و فضولات درخت وارد استخر‌ می‌شود، رسوب می‌کند. اگر از مواد شیمیایی حاوی اسید فسفریک یا سایر‌ترکیبات فسفر استفاده می‌کنید، یا اگر آب دارای فسفات است (همان گونه که در بسیاری از شهرها، در آب شهری وجود دارد)، در واقع با این کار، ناخودآگاه به آب خود فسفات اضافه می‌کنید. در حالت ایده آل، هیچ فسفاتی در آب نباید باشد. اما سطح بین 100 تا 125 ppm قابل قبول است. زمانی که میزان فسفات شروع به بالا رفتن از 500 کرد، زمان شروع درمان است. برای از بین بردن فسفات‌ از آب استخر، باید از یک ماده شیمیایی برای حذف استفاده شود. بهترین راه برای جلوگیری از رشد جلبک و فسفات، انجام تعمیر و نگهداری منظم استخر است. نظافت منظم استخر، راه حل کلیدی برای جلوگیری از جلبک است.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید و حتما در ادامه، با بخش دوم این مقاله همراه باشید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *