دستگاه تصفیه آب برای آکواریوم

دستگاه تصفیه آب برای آکواریوم

چرا باید از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس برای آکواریوم استفاده شود؟

 

آب اسمز معکوس یک نقطه شروع باورنکردنی برای هر فردی است که به دنبال ایجاد شرایط آب ایده آل برای ماهی‌ها و مرجان‌های خود در آکواریوم است. آب دستگاه تصفیه RO کاملاً عاری از مواد شیمیایی سمی برای ماهی‌ها مانند کلر و کلرامین است. بسیاری از ماهی‌های گرمسیری برای رشد به محیط‌های آبی خاصی نیاز دارند. دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس این امکان را برای آکواریوم فراهم می‌سازد که پارامترهای شیمیایی آب را کنترل کنید. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا اطلاعاتی بیشتری راجع به این موضوع به دست آورید.

 

برای خواندن مقاله سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس اینجا کلیک کنید

 

چرا باید از آب اسمز معکوس برای آکواریوم خود استفاده کنید؟

دستگاه تصفیه مبتنی بر اسمز معکوس(که RO نیز نامیده می‌شود)، آب با خلوص بالا بدون مواد شیمیایی مانند کلر، سموم تولید می‌کند و تا 99 درصد مواد جامد محلول در آب را حذف می‌کند. این یک محیط خنثی را فراهم می‌کند تا شرایط ایده آلی را برای رشد ماهی ایجاد کند. اسمز معکوس فلزات سنگین، نیترات‌ها، نمک‌ها و مواد معدنی محلول را از آب حذف می‌کند و خلوصی بی‌نظیر را از خود به جای می‌گذارد. همچنین با استفاده از این نوع دستگاه تصفیه، امکان کنترل کامل بر سطوح pH آب، محتوای نمک و مواد معدنی موجود در آبزیان فراهم می‌شود.

 

برای خواندن مقاله pH مناسب آب اینجا کلیک کنید

 

هرکسی که از آکواریوم نگهداری می‌کند، از نزدیک با اهمیت کیفیت آب پایدار آشنا است. هر ماهی به ترکیبی منحصر به فرد از pH و مواد معدنی برای تسهیل حیات خود نیاز دارد.

 

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس چگونه کار می‌کند؟

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس، آب را از طریق یک غشای نیمه تراوا که با منافذ ریز پوشانده شده است، تصفیه می‌کند. این غشاء به مولکول‌های آب اجازه می‌دهد که از منافذ ریز فیلتر عبور کنند. تمام نمک‌ها، نیترات‌ها، فسفات‌ها و مواد معدنی قادر به عبور از غشا نیستند و از سیستم تخلیه می‌شوند. این مواد، از سیستم اسمز معکوس به محل فاضلاب جریان می‌یابد و آب تصفیه شده، به مخزن ذخیره آب می‌ریزد.

 

برای خواندن مقاله تفاوت طعم آب معدنی با آب معمولی اینجا کلیک کنید

 

دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس، از نظر تعداد مراحلی که برای پردازش آب استفاده می‌کنند، متفاوت هستند. تمام سیستم‌های اسمز معکوس از یک فیلتر ممبران استفاده می‌کنند. قبل از ممبران، از پیش فیلتر رسوبی برای از بین بردن هرگونه آلودگی، زباله یا ذرات زنگ از آب و فیلترهای کربنی برای حذف موادی مانند کلر، استفاده می‌شود. این یک مرحله حیاتی است، زیرا نه تنها، کلر برای ماهی‌ها بسیار سمی ‌است، بلکه به محافظت از فیلتر ممبران نیز کمک می‌کند. غشای کامپوزیتی فیلتر ممبران، تحمل بسیار کمی ‌برای کلر دارد، این پیش فیلترها طول عمر غشا را افزایش داده و کارایی سیستم را افزایش می‌دهند. اکثر سیستم‌های اسمز معکوس همچنین مجهز به فیلتر پست کربن، مینرال و آلکالاین هستند. این می‌تواند یک راه‌حل ایده‌آل برای کسانی باشد که به PH قلیایی بیشتری برای آکواریوم خود نیاز دارند.

 

سیستم اسمز معکوس چه چیزی را حذف می‌کند؟

ترکیبات خاصی وجود دارد که RO قادر به حذف آن است که برای آبزیان بسیار مفید است. سیستم‌های اسمز معکوس فلوراید، آرسنیک، بنزن، کلسیم، منیزیم، فلزات سنگین مانند سرب و مس و آفت‌کش‌ها را به اضافه بسیاری از مواد جامد آلی و معدنی محلول دیگر حذف می‌کنند.

 

نیترات‌

ماهی‌ها به ترکیبات نیتروژن بسیار حساس هستند. با بالا رفتن سطح نیترات، جلبک‌ها در سراسر مخزن پخش می‌شود. نیترات‌ها همچنین سطح اکسیژن آب را سرکوب می‌کنند که می‌تواند بر سلامت همه ماهی‌ها تأثیر منفی بگذارد.

آکواریوم‌های آب شیرین می‌توانند تا 40ppm نیترات را تحمل کنند، اما در آکواریوم‌های صخره‌ای، حتی سطوح ناچیز نیترات می‌تواند به مرجان‌ها و بی مهرگان آسیب برساند. اسمز معکوس تضمین می‌کند که سطح اولیه نیترات حداقل است.

 

برای خواندن مقاله افزودن مواد معدنی به آب اینجا کلیک کنید

 

فسفات‌

فسفات‌ باعث رشد سریع جلبک‌ها در مخازن می‌شوند. اگر کنترل نشود، می‌تواند منجر به کدر شدن آب سبز و کاهش اکسیژن در آب شود. اگرچه فسفات‌ به طور مستقیم برای ماهی‌ها مضر نیستند، اما آکواریومی ‌که دارای جلبک است، به مرور زمان مشکلاتی را برای سلامتی ماهی‌ها ایجاد می‌کند.

استفاده از آب تصفیه نشده تقریباً به طور قطع، سطح فسفات را افزایش می‌دهد. معمول است که آب لوله کشی حدود ppm 1 فسفات داشته باشد، هرچند ممکن است در برخی موارد به 5 تا ppm 10 نیز برسد. دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس، قادر است فسفات را از آب حذف کند.

 

سختی آب

آب سخت، آبی با سطوح بالای کلسیم و منیزیم است. آب سخت به دلیل ایجاد پوسته‌های سفید رنگ روی شیرها و سردوش، لکه دار کردن ظروف و به جای گذاشتن لکه‌های صابون رگه دار معروف است.

ماهی‌های استوایی، دیسکس و فرشته ماهی، فقط در آب نرم امکان رشد دارند. با استفاده از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس،می‌توان درجه سختی آب را کنترل نمود و آب نرم برای آکواریوم داشت.

البته ماهی‌های زیادی وجود دارند که در محیط‌های آب سخت رشد می‌کنند، مانند دم شمشیری، گوپی و ماهی‌های شور مانند آرچرز.

 

چرا pH در آکواریوم مهم است؟

به طور کلی، pH، اسیدی یا قلیایی بودن آب آکواریوم را نشان می‌دهد. pH در مقیاسی از 1 تا 14 اندازه گیری می‌شود که عدد 7 نشان دهنده یک مقدار خنثی است. مقدار کمتر از 7 حالت اسیدی و هر مقدار بالاتر از 7 حالت بازی (یا قلیایی) در نظر گرفته می‌شود.

در واقع، pH مهمترین پارامتر شیمیایی آب آکواریوم، است. به طور کلی، ماهی‌هایی که آب نرم تر را ترجیح می‌دهند، آب اسیدی تر را ترجیح می‌دهند و ماهی‌هایی که آب‌های سخت تر را دوست دارند، آب قلیایی را ترجیح می‌دهند.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *