تصفیه آب در رستوران

تصفیه آب در رستوران

ضرورت تصفیه آب در رستوران ها

رستوران‌ها برای پخت و پز، نظافت و سایر عملیات ضروری به آب تمیز نیاز دارند. آب تصفیه شده می‌تواند تفاوت زیادی در بهداشت و کیفیت آب آشامیدنی رستوران ایجاد کند. همچنین، می‌تواند رضایت مشتری را از آب آشامیدنی تازه حفظ و آب عاری از آلاینده‌ها را برای شستشوی تجهیزات فراهم کند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با اهمیت تصفیه آب و انواع روشهای تصفیه آب در رستوران بیشتر آشنا شوید.

 

چرا تصفیه آب در رستوران مهم است؟

آب در رستوران، برای بسیاری از عملکردهای آشپزخانه ضروری است. آب آشامیدنی تمیز و یخ می‌تواند تفاوت قابل توجهی برای مشتریان ایجاد کند، بنابراین اطمینان از تمیز بودن آب رستوران، ضروری است.

بیشتر منابع آب شامل ناخالصی‌های طبیعی مانند مواد معدنی، مواد شیمیایی و رسوبات هستند. برخی از این آلودگی‌ها، با چشم غیرمسلح قابل رویت هستند و حتی آلاینده‌های نامحسوس نیز می‌توانند طعم یا بوی نامطبوعی ایجاد کنند. این آلاینده‌ها ممکن است روی ماشین‌های ظرفشویی، بخارپز، دستگاه‌های یخ‌ساز و قهوه‌ساز‌ها رسوب بر جای بگذارند و رشد باکتری‌ها را در آشپزخانه و بخش‌های غذاخوری تقویت کنند.

 

برای خواندن مقاله کاربرد پلی فسفات در تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

تصفیه آب در رستوران می‌تواند این آلاینده‌ها را قبل از آلوده کردن غذا، نوشیدنی و تجهیزات از بین ببرد. همچنین می‌تواند منجر به بهبود عملکرد، جلوگیری از آسیب و به حداکثر رساندن کارایی در بسیاری از تجهیزات رستوران شود.

 

مقررات بهداشتی رستوران‌ها

مقررات بهداشتی متعددی برای رستوران‌ها وجود دارد، نظیر دمای آب، فیلتراسیون و تصفیه. پیروی از قوانین بهداشتی و خلوص مناسب آب، می‌تواند به داشتن محیطی عاری از باکتری و عملکرد موثر تجهیزات کمک کند. با پیروی از فرآیندهای صحیح تصفیه آب و رعایت اصول بهداشتی کارکنان، می‌توانید از سلامت کارکنان و مشتریان خود محافظت نمود.

 

مصرف آب در رستوران‌ها

آب تمیز در صنعت خدمات غذایی ضروری است. بیشتر تجهیزات رستوران، برای عملکرد صحیح به آب تمیز متکی است. برخی از کاربردهای مهم آب در رستوران عبارتند از:

شستن دست‌ها: کارکنان رستوران باید از روش‌های بهداشتی مناسب برای سرو و نگهداری غذا پیروی کنند. کارمندان باید قبل از تهیه و دست زدن به غذا یا هر زمان که باید بین کارها جابه‌جا شوند، دست‌های خود را بشویند تا از آلودگی متقابل جلوگیری کنند.

شستشوی ظروف: تمیز بودن ظروف هنگام سرو غذا برای مهمانان بسیار مهم است. برای تمیز کردن صحیح ظروف، باید از آب تصفیه شده و عاری از آلودگی استفاده شود و آن را تا دمای کافی گرم نمود تا همه میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین ببرد. تنها راه برای اطمینان از تمیز بودن ظروف، استفاده از ماشین ظرفشویی ضدعفونی کننده یا ماشین ظرفشویی صنعتی است که به آب گرم تصفیه شده و مواد شیمیایی ضدعفونی کننده نیاز دارد.

تمیز کردن تجهیزات: شیوه‌های بهداشتی خوب، ستون فقرات یک فضای خدمات غذایی کارآمد و ایمن است. بهترین کار، این است که تمام سطوح، تجهیزات و محل کار رستوران، با محلول ضدعفونی پاک شود. پارچه‌های تمیز خیس شده در آب گرم تصفیه نیز در تمیز کردن و ضد عفونی کردن بسیار مؤثرتر هستند.

تولید یخ: دستگاه‌های یخ ساز باید از فیلتر استفاده کنند که مزه‌های بد ناشی از تجمع مواد معدنی در منبع آب را از بین ببرد. جلوگیری از ورود رسوبات و مواد شیمیایی به دستگاه یخ ساز همچنین تضمین می‌کند که یخ تمیز برای مصرف تولید می‌شود.

 

برای خواندن مقاله انواع فیلترهای آب یخچال اینجا کلیک کنید

 

تهیه قهوه: سیستم تصفیه آب برای دم کردن قهوه با طعم تازه حیاتی است. تصفیه آب برای قهوه جوش، آلاینده‌ها را مسدود می‌کند تا قهوه بهداشتی و خوشمزه برای مشتریان فراهم شود. آب تصفیه می‌تواند از مسدود شدن رسوبات و مواد معدنی در اجزای داخلی قهوه ساز جلوگیری کند و با افزایش کارایی و طول عمر دستگاه، هزینه‌های انرژی را کاهش دهد.

بخارپز کردن غذا: کارکرد مطلوب بخارپز، به منبع آب خالص متکی است. تصفیه آب مناسب برای دستگاه‌های بخارپز رستوران می‌تواند از تجمع ناخواسته جلوگیری کند و دستگاه را روان و بادوام نگه دارد. همچنین می‌تواند غذای سالم‌تر و خوشمزه‌تری برای مشتریان تولید کند.

 

انواع سیستم‌های تصفیه آب برای رستوران

برخی از سیستم‌های تصفیه آب ممکن است با تجهیزات رستوران شما و نوع آبی که برای تصفیه، نیاز دارید، مناسب تر باشند. تجهیزات شما ممکن است به فیلترهای مختلفی برای حذف انواع آلاینده‌ها مانند رسوب، آهن، کلر و مواد آلی نیاز داشته باشد.

در ادامه، رایج‌ترین فرآیندهای تصفیه آب برای رستوران‌ها آورده شده است تا کیفیت آب بهتری را برای کارکنان و مهمانان شما تضمین کند.

  1. فیلترهای کربن بلاک

فیلترهای کربن بلاک، آب تصفیه شده عاری از موارد زیر را می‌دهد:

  • کلر و محصولات جانبی کلر
  • فلوراید
  • انگل‌ها
  • باکتری‌ها
  • آثاری از داروها، رادون، آفت کش‌ها و علف کش‌ها
 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربنی اینجا کلیک کنید.

 
  1. اسمز معکوس

سیستم‌های اسمز معکوس (RO)، آب تحت فشار را از طریق یک غشای بسیار ریز برای حذف سولفات‌ها، فلزات سنگین و بسیاری از مواد شیمیایی آب می‌فرستند. اسمز معکوس، یک روش تصفیه آب رستورانی فوق‌العاده قابل اعتماد برای بهبود طعم و شفافیت آب می‌باشد.

 

برای خواندن مقاله اسمز معکوس چیست و چگونه عمل می‌کند اینجا کلیک کنید

 
  1. اشعه ماوراء بنفش

فیلترهای نور فرابنفش (UV) از اشعه ماوراء بنفش برای ضدعفونی کردن آب، خنثی کردن باکتری‌ها، میکروارگانیسم‌ها و انگل‌های مضر استفاده می‌کنند. فیلترهای نور ماوراء بنفش در حذف مواد آلی کوچک از آب بسیار موثر هستند و می‌توانند گزینه مفیدی برای پیش تصفیه یا پرداخت در طول فیلتراسیون باشند. با استفاده همزمان فیلترهای نور فرابنفش با فیلترهای کربنی و رسوبی، به آب با بهترین کیفیت می‌توان دست پیدا کرد.

 

برای خواندن مقاله پرتو فرابنفش در فرآیند تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 
  1. فیلتراسیون رسوبی (Sediment)

یک فیلتر رسوبی به عنوان یک غربال عمل می‌کند تا ذرات خاک و رسوبی را که از طریق آب در سیستم جریان می‌یابد، جذب کند. آب هر گونه رسوبی را پشت سر می‌گذارد تا تضمین کند که آب رستوران، عاری از ذرات ناخواسته است. فیلتراسیون رسوبی، جامدات بزرگتر مانند شن و ماسه را به دام می‌اندازد و می‌تواند به میزان قابل توجهی سطح ذرات ناخواسته را به مقادیر ایمن برای آب آشامیدنی کاهش دهد.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *