گازهای محلول در آب

گازهای محلول در آب

گازهای محلول در آب تصفیه

 

در اکثر آب‌های تصفیه شده، گازهای محلول وجود دارد؛ آب تصفیه شده با حذف ناخالصی‌ها از آب طبیعی یا شهری تولید می‌شود. گاززدایی به حذف گازهای محلول برای مایعات، معمولاً آب یا محلول‌های آبی اشاره دارد. گاز زدایی آب به بهترین شکل در روش تصفیه تبادل یونی انجام می‌شود. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا در این باره اطلاعات بیشتری به دست آورید.

 

گازهای محلول در آب های طبیعی

آبهای طبیعی، کم و بیش در تماس با هوا هستند. بیشتر گازهای محلول از هوا به همراه دی اکسید کربن جذب می‌شوند که می‌تواند بخشی از خاک و سنگ‌های در تماس با آب باشد. آب‌ شهری از تصفیه آب‌های طبیعی به‌دست می‌آیند تا قابل شرب باشند. این فرآیندها معمولاً تأثیر بسیار کمی ‌بر محتوای گازهای محلول در آب دارند. هر گاز اتمسفر با گاز محلول در آب در تعادل است. مقدار گاز محلول در آب به دما و فشار جزئی گاز در جو بستگی دارد.

 

برای خواندن مقاله حذف رادون اینجا کلیک کنید

 

محتوای گاز آب طبیعی

غلظت گازهای محلول در آب با دما، فشار اتمسفر و مکان متفاوت خواهد بود، به طور کلی، غلظت اکسیژن و نیتروژن در آب از منبع تا تصفیه در سیستم‌ها، در سطوح کمتر از ppm 10 وجود دارد و تنها میزان کمی ‌از گازهای نجیب نیز وجود دارد.

 

برای خواندن مقاله 5 تاثیر فوق العاده گیاهان آپارتمانی اینجا کلیک کنید

 

تأثیر تصفیه آب بر گازهای محلول

فن آوری‌های استاندارد تصفیه آب، بر روی اکسیژن محلول، نیتروژن و گازهای نجیب تقریبا بی تاثیر است. این گازها مستقیماً از غشاهای اسمز معکوس، اشعه ماوراء بنفش، میکرو و اولترافیلترها، رزین‌های تبادل یونی و واحدهای الکترودیونیزاسیون عبور می‌کنند و قابل تصفیه نیستند.

 

برای خواندن مقاله شیمیایی تصفیه کننده آب اینجا کلیک کنید

 

دی اکسید کربن

دی اکسید کربن بسیار متفاوت از سایر گازهای موجود در هوا عمل می‌کند. هنگامی ‌که در آب حل می‌شود، واکنش نشان می‌دهد تا تعادل ایجاد شود.

بخش کوچکی از دی اکسید کربن محلول در آب به سرعت واکنش داده و اسید کربنیک تشکیل می‌دهد. این به نوبه خود، تا حدی تجزیه می‌شود و یون‌های هیدروژن، کربنات و بی کربنات را تشکیل می‌دهد. دی اکسیدکربن تا رسیدن به تعادل به حل شدن ادامه می‌دهد.

این وضعیت با وجود یون‌های کربنات و بی کربنات در آب‌های سخت طبیعی پیچیده تر می‌شود. این غلظت‌ها می‌توانند نسبتاً بالا باشند و در نتیجه سطوح بالایی از اسید کربنیک و دی اکسید کربن محلول در آنها ایجاد شود. در این شرایط، غلظت دی اکسید کربن محلول می‌تواند ppm60 یا بیشتر باشد.

مشابه سایر گازها، دی اکسید کربن نیز بدون هیچ گونه تغییری از انواع مختلف  سیستم‌های تصفیه عبور می‌کند. اما به دلیل تعادل آن با یون‌های کربنات و بی کربنات، رزین‌های تبادل آنیونی قادر به تصفیه آن هستند. همزمان با حذف یون‌های بی کربنات و کربنات توسط رزین، دی اکسید کربن بیشتری به بی کربنات تبدیل می‌شود تا زمانی که هیچ دی اکسیدکربنی باقی نماند.

 

تاثیر تصفیه آب بر دی اکسید کربن محلول

1) دی اکسیدکربن به طور کامل از آبی که توسط تبادل یونی تصفیه شده است، حذف می‌شود.

2) سطوح بالای دی اکسیدکربن، مقدار قابل توجهی از ظرفیت بستر رزین تبادل یونی را مصرف می‌کند. اگر میزان دی اکسید کربن موجود در آب، ppm 25، باشد، بیش از دو سوم ظرفیت رزین‌های بستر مخلوط ممکن است توسط دی اکسید کربن مصرف شود.

پس از حذف گازهای محلول برای تصفیه آب، آب فوق خالص درون دستگاه تصفیه دارای مقاومت 18.15 MΩ.cm است و عاری از تمام ناخالصی‌ها به جز اکسیژن و نیتروژن محلول است. به محض اینکه آب تصفیه با هوا تماس پیدا می‌کند. محتوای اکسیژن و نیتروژن به طور قابل توجهی تغییر نمی‌کند، اما دی اکسیدکربن به سرعت از هوا جذب می‌شود. یون‌های هیدروژن، بی کربنات و کربنات تولید خواهند شد و مقاومت به حدود 1.3 MΩ.cm کاهش می‌یابد. در واقع این امر اجتناب ناپذیر است.

 

برای خواندن مقاله 5 آلودگی مهم آب شهری اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *