تصفیه آب دریا

تصفیه آب دریا با روش اسمز معکوس

 

حدود 71 درصد از سطح زمین پوشیده از آب است. با این حال، تمام آن آب، قابل استفاده نیست. 97 درصد از کل آب روی زمین را آب دریا یا اقیانوس تشکیل می‌دهند و منابع آب شیرین تنها حدود 3 درصد از کل منابع آب جهان هستند. یکی از راه‌های کاهش مشکل کم آبی، استفاده از فرآیند اسمز معکوس آب دریا (SWRO) برای نمک‌زدایی آب با سطوح شوری بالاتر از حد معمول است. با شیرین کردن آب دریا، می‌توان آب بیشتری را برای جوامع انسانی، صنایع و مشاغل تامین نمود. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

 

برای خواندن مقاله تبدیل آب شور به آب آشامیدنی اینجا کلیک کنید

 

ضرورت تصفیه آب دریا

فرآیند SWRO تمام نمک‌ها و ناخالصی‌های موجود را از آب اقیانوس یا دریا حذف می‌کند. آب دریا حاوی تقریباً 3.5 درصد مواد جامد محلول و بیش از 60 عنصر شیمیایی شناسایی شده است. برخی از مواد جامد محلول در آب عبارتند از: کلرید سدیم، پتاسیم، منیزیم، ماسه، شن، سنگ آهک، منگنز، فسفریت‌ها و …. انسان برای زنده ماندن قادر به خوردن این نوع آب نیست. مناطق زیادی در جهان وجود دارد که حیات مردم در آن متاثر از آب‌های زیرزمینی محدود یا بدون دسترسی می‌باشد.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن بیش از حد آب اینجا کلیک کنید

 

به عنوان مثال آب خلیج فارس دارای 45 گرم نمک در هر لیتر است، بنابراین نمک‌زدایی باید انجام شود. بهترین راه برای دست‌یابی به آب آشامیدنی خالص و سالم، انجام فرآیند نمک‌زدایی از طریق اسمز معکوس (RO) است. اسمز معکوس قادر است میزان نمک را به 0.5 گرم در لیتر کاهش دهد تا آب کاملاً قابل شرب باشد.

تصفیه آب دریا از طریق اسمز معکوس می‌تواند بسیار دشوار باشد زیرا آب دریا ممکن است بر روی غشاها و سایر قطعات سیستم، بسیار خورنده باشد. آب دریا همچنین دارای طیف وسیعی از آلاینده‌ها از میکروارگانیسم‌ها، فلزات سنگین و نمک‌های نامحلول است که می‌تواند باعث ایجاد پوسته پوسته شدن یا رسوب در غشاهای RO شود. برای حل این مشکل، از فیلترهای پیش تصفیه قوی و با کیفیت، قبل از فیلتر ممبران استفاده می‌گردد. این فیلترها، می‌تواند شامل فیلترهای الیافی و کربنی باشد.

 

برای خواندن مقاله تاثیر سختی آب اینجا کلیک کنید

 

فرآیند SWRO

فرآیند SWRO، فرآیند نمک زدایی شامل حذف مواد معدنی محلول از آب دریا، فاضلاب و آب‌های زیرزمینی شور با استفاده از سیستمی ‌به نام اسمز معکوس (RO) است. فرآیند RO تقریباً 95٪ تا 99٪ از نمک‌ها و مواد معدنی موجود در آب دریا را حذف می‌کند که منجر به آب آشامیدنی سالم و بدون نمک می‌شود.

 

برای خواندن مقاله آب قلیایی چیست اینجا کلیک کنید

 

سیستم آب شیرین کن اسمز معکوس آب دریا، از سیستم معمولی تک گذر (SWRO) تشکیل شده است که شامل ورودی، پیش تصفیه، پمپ فشار بالا، مجموعه غشایی، تنظیم کننده معدنی سازی مجدد، تنظیم کننده pH، ضد عفونی کننده (UV  یا ازن) و یک پانل کنترل است.

این روش با یک پمپ فشار بالا شروع می‌شود که آب دریا را به یک ماژول پمپ می‌کند و توسط یک غشای نیمه تراوا (ممبران) به دو حجم تقسیم می‌شود. غشاء اجازه می‌دهد تا آب از داخل آن عبور کند، ولی نمک‌ها را مسدود می‌کند. یک شیر کنترل فشار به آب نمک غلیظ اجازه خروج می‌دهد. سرعت جریان بر اساس مشخصات و مساحت غشا تعیین می‌شود. فشار اسمزی آب دریا در ماژول توسط پمپ تولید شده و توسط شیر فشار کنترل می‌شود.

 

برای خواندن مقاله محدود کننده فاضلاب چیست اینجا کلیک کنید

 

لازم به ذکر است که فشار پمپ باید بیشتر از فشار اسمزی باشد تا آب را از غشا عبور داده و آب تراوش شده را از ماژول خارج کند. نرخ جریان با اختلاف فشار بین این دو متناسب است. اگر فشارها برابر باشند، آب از طریق غشاء جریان نمی‌یابد. علاوه بر این، اگر فشار پمپ کمتر از فشار اسمزی باشد، تراوش به سمت آب نمک غلیظ باز می‌گردد.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *