شیر برقی چیست

شیر برقی چیست

شیر برقی RO چیست و چه زمانی باید تعویض شود؟

 

شیر برقی هم در لوازم خانگی و هم در مصارف صنعتی کوچک یا بزرگ استفاده می‌شود. در حالت کلی، شیرهای برقی در هر جایی که نیاز به کنترل خودکار جریان مایع یا گاز باشد، کاربرد دارد. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا بر روی شیرهای برقی مورد استفاده در دستگاه‌های تصفیه آب RO تمرکز می‌شود.

 

برای خواندن مقاله شیر برقی در دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

شیر برقی

شیر برقی RO در یک دستگاه تصفیه آب، یک شیر الکترومکانیکی است که برای کنترل جریان آب ورودی استفاده می‌شود. این اجازه می‌دهد تا آب ورودی تنها زمانی که دستگاه روشن است، وارد دستگاه تصفیه آب شود. هنگامی ‌که دستگاه خاموش است، این قطعه به طور خودکار، جریان آب را قطع می‌کند. وظیفه اصلی شیر برقی در دستگاه تصفیه آب، جلوگیری از سرریز آب است و هم در دستگاه‌های تصفیه آب RO و هم در دستگاه‌های تصفیه آب UV استفاده می‌شود. در دستگاه تصفیه آب RO، یک شیر برقی معمولاً بعد از فیلتر رسوبی و قبل از فیلتر ممبران نصب می‌شود.

 

برای خواندن مقاله دستگاه تصفیه آب برقی اینجا کلیک کنید

 

از نظر ولتاژ، دارای درجه بندی‌های مختلفی مانند 24 ولت، 36 ولت، 48 ولت و غیره هستند. همچنین، شیرهای برقی در هر دو نوع AC و DC وجود دارد. اگر آداپتور دستگاه تصفیه آب، از نوع DC است، شیر برقی DC  و در غیر این صورت، شیر برقی AC باید انتخاب شود.

اکثر دستگاه‌های تصفیه آب در ایران، دارای آداپتور DC هستند، بنابراین، شیرهای برقی DC، انتخاب پیش فرض هستند. مشابه دستگاه‌های تصفیه آب، شیرهای برقی در ماشین لباسشویی نیز برای روشن یا خاموش کردن جریان آب ورودی، کاربرد دارد.

 

برای خواندن مقاله شیر برداشت دستگاه تصفیه آب چیست اینجا کلیک کنید

 

شیرهای برقی RO چگونه کار می‌کنند؟

یک شیر برقی دارای یک سیم پیچ برقی با یک هسته فرومغناطیسی متحرک (پیستون) در مرکز آن است. هنگامی‌ که دستگاه تصفیه آب، روشن می‌شود، با عبور جریان الکتریکی از سیم پیچ، یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. این میدان مغناطیسی، نیرویی رو به بالا به پیستون وارد می‌کند. این نیرو، باعث کشیده شدن پیستون به سمت بالا و باز شدن جریان آب می‌شود. هنگامی‌ که دستگاه تصفیه آب خاموش می‌شود، پیستون به موقعیت اولیه خود باز می‌گردد و جریان آب را می‌بندد.

 

چه زمانی شیر برقی RO را باید تعویض نمود؟

در صورت وقوع هر یک از موارد زیر، باید شیر برقی دستگاه تصفیه آب RO را فوراً تعویض نمود:

  • هنگامی ‌که دستگاه RO روشن است، آب ورودی نرمال است، اما هیچ جریان خروجی از شیر برقی وجود ندارد.
  • هنگامی‌ که دستگاه RO خاموش است، جریان مداوم آب خروجی از شیر برقی وجود دارد.

قبل از تعویض، شیر برقی را از دستگاه تصفیه آب RO خارج کنید. اکنون با باز کردن پیچ شیر برقی، یک انتهای آن را باز کنید. تمام قطعات مانند پیستون، فنر و شیر لاستیکی را خارج کنید. همه آنها را کاملاً تمیز کنید. پس از تمیز کردن، تمام قطعات را دوباره مونتاژ کنید و شیر برقی را دوباره در دستگاه تصفیه قرار دهید. حال بررسی کنید که آیا شیر برقی درست کار می‌کند یا خیر. اگر خوب کار کند، نیازی به تعویض شیر برقی نیست. در غیر این صورت، یک شیر برقی RO جدید، نصب کنید.

 

برای خواندن مقاله عملکرد دستگاه تصفیه آب غیر برقی اینجا کلیک کنید

 

مواردی که هنگام خرید و تعویض شیر برقی باید در نظر داشته باشید؟

هنگام تعویض شیر برقی RO، همیشه به یاد داشته باشید که درجه بندی ولتاژ شیر برقی، آداپتور و پمپ باید یکسان باشد. به عنوان مثال، برای آداپتور 36 ولت، باید از شیر برقی 36 ولت استفاده شود. در صورت عدم تطابق ولتاژ، شیر برقی، پس از مدتی و در برخی موارد حتی فوراً آسیب می‌بیند.

و نکته دیگر اینکه، هرگز شیر برقی را قبل از فیلتر الیافی یا رسوبی نصب نکنید. در صورتی که این کار را انجام دهید، ناخالصی‌های فیزیکی موجود در آب، شیر برقی را خفه می‌کند.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *