کاربرد تصفیه آب

کاربرد تصفیه آب

کاربرد تصفیه آب؛ صنعت و آب شور

 

تصفیه آب، فرآیندی است که طی آن ترکیبات شیمیایی نامطلوب، مواد آلی، مواد معدنی و آلاینده‌های بیولوژیکی از آب حذف می‌شوند. این فرآیند همچنین شامل تقطیر (تبدیل مایع به بخار برای متراکم کردن آن به شکل مایع) و دییونیزاسیون (حذف یون از طریق استخراج نمک‌های محلول) است. روش‌های دیگر تصفیه مانند اولترافیلتراسیون برای حذف مواد محلول خاص، تبادل یونی به منظور حذف یون‌های فلزی و فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کاربرد دارند. روش‌هایی مانند جوشاندن، فیلتر کربن فعال، تقطیر و اسمز معکوس در تصفیه آب خانگی استفاده می‌شوند. اما این روش‌ها برای تصفیه آب شور و همچنین آب مورد استفاده در صنعت کارایی ندارند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا درباره روش‌های مناسب تصفیه آب در صنعت و اقیانوس‌ها و دریاها اطلاعات بیشتری به دست آورید.

 

برای خواندن مقاله کاربرد فیلتر کربنی اینجا کلیک کنید

 

تنظیمات سیستم‌های تصفیه آب

اندازه و ظرفیت سیستم‌های تصفیه آب از واحدهای خانگی ساده گرفته تا تصفیه خانه‌های متمرکز آب در مقیاس بزرگ که به شهرها و شهرک‌ها اختصاص دارند، متفاوت است. انتخاب نوع فرآیند تصفیه به عواملی مانند کیفیت آب ورودی، درجه تصفیه مورد نیاز، مصرف آب مورد نظر، ظرفیت جریان مورد نیاز، هزینه‌های عملیاتی و نگهداری بستگی دارد. آب تصفیه‌ شده از طریق سیستم‌های توزیع آب شامل لوله‌ها، پمپ‌ها، ایستگاه‌های تقویت‌کننده، مخازن ذخیره‌سازی و سایر تجهیزات مرتبط به مصرف‌کنندگان توزیع می‌شود.

 

برای خواندن مقاله کاربرد پلی فسفات در تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

برای رعایت مقررات زیست محیطی و برآوردن نیازهای جمعیت در حال رشد، بسیاری از تصفیه خانه‌های آب از فناوری‌های هوشمند برای افزایش قابلیت اطمینان استفاده می‌کنند. بهبود پایداری آب، اغلب شامل بهینه سازی استفاده از مواد شیمیایی، به حداقل رساندن تولید زباله و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر مانند خورشید یا باد است.

 

تقسیم بندی کلی انواع فیلترهای تصفیه آب

فیلترها براساس ماهیت نیرو محرکه‌ای که باعث فیلتراسیون می‌شود و همچنین با توجه به مشخصات مکانیکی در انواع مختلفی وجود دارند. بر اساس ماهیت نیروی محرکه، فیلترها در انواع فیلترهای گرانشی، فیلترهای فشاری و فیلترهای خلاء طبقه بندی می‌شوند. همچنین بر اساس مشخصات مکانیکی به فیلترهای صفحه و قاب، فیلترهای چرخشی، فیلترهای نوع دیسکی، فیلترهای بستر شنی و … تقسیم بندی می‌شوند.

 

برای خواندن مقاله صنعت RO اینجا کلیک کنید

 

تصفیه آب در صنعت

علاوه بر مصارف شرب و خانگی، صنایع نیز مقادیر قابل توجهی آب مصرف می‌کنند. به عنوان مثال، صنایع شیمیایی، نفت، فرآوری مواد غذایی و نساجی به آب برای تولید، فرآوری، گرمایش، سرمایش، شستشو و سایر کاربردها نیاز دارند. این سیستم‌های صنعتی به آب تصفیه شده نیاز دارند و عدم تصفیه مناسب می‌تواند منجر به مسائلی مانند پوسته پوسته شدن، خوردگی، رسوب، رشد باکتری در سیستم لوله کشی یا تجهیزات و کیفیت پایین محصول شود. بر اساس کیفیت آب خام و کاربرد مدنظر، تصفیه آب صنعتی شامل تکنیک‌های تخصصی مانند الکترودیونیزاسیون، تبادل یونی، سیستم‌های غشایی، تصفیه ازن، تبخیر و تابش اشعه ماوراء بنفش می‌باشد.

 

برای خواندن مقاله صنعت تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

فیلترهای فشاری یا خلاء معمولاً در صنعت به جای فیلترهای گرانشی استفاده می‌شوند. نیروی محرکه ای که می‌تواند توسط فشار یا خلاء تامین شود بسیار بیشتر از گرانش است، بنابراین نرخ فیلتراسیون بالاتری را فراهم می‌سازد. رایج ترین نوع فیلتر فشار مورد استفاده به فیلتر پرس معروف است. فیلتر پرس صفحه و قاب به کمترین فضای کف به ازای هر واحد سطح فیلتر نیاز دارد.

 

برای خواندن مقاله تبدیل آب شور به آب آشامیدنی اینجا کلیک کنید

 

تصفیه آب شور

اکثریت قریب به اتفاق جوامع برای تامین آب آشامیدنی و خانگی به منابع آب شیرین متکی هستند. با این حال، با کاهش ذخایر آب شیرین و افزایش تقاضای آب که با بروز عوامل طبیعی مانند خشکسالی، سیل و اثرات تغییرات آب و هوایی پیچیده شده است، برخی از کشورها به استفاده از آب اقیانوس‌ها و دریاهای داخلی به عنوان منابع آب جایگزین روی آورده‌اند. فن آوری‌های اسمز معکوس، تقطیر خلا، تقطیر چند مرحله ای و الکترودیالیز برای تصفیه آب شور بسیار موثر عمل می‌کنند. چنین فرآیندهایی معمولاً مصرف انرژی بالاتری دارند و نسبت به فرآیندهای تصفیه آب شیرین معمولی گران‌تر هستند.

 

برای خواندن مقاله سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *