سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

بررسی سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

 

در حالی که انواع مختلفی از دستگاه‌های تصفیه آب برای انتخاب وجود دارد، دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به دلیل عملکرد بالا، یکی از محبوب ترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. سیستم تصفیه آب اسمز معکوس می‌توانند تا 99 درصد از آلاینده‌های موجود در آب لوله کشی را حذف کنند. بسیاری از کارشناسان، اسمز معکوس را قوی ترین و موثرترین روش تصفیه آب برای مصارف خانگی می‌دانند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با جزییات بیشتری از دستگاه‌های اسمز معکوس آشنا شوید.

 

برای خواندن مقاله کاربرد تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

سیستم اسمز معکوس چگونه کار می‌کند؟

در  تصفیه آب اسمز معکوس، آب تحت فشار از یک غشای نیمه تراوا یا فیلتر ممبران عبور می‌کند که آلاینده‌ها را از آب جدا می‌کند. با عبور آب تحت فشار از غشا، آلاینده‌ها باقی می‌مانند و فقط آب تمیز می‌تواند از آن عبور کند.

 

برای خواندن مقاله نکات خرید دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

در حالی که اسمز معکوس به خودی خود بسیار مؤثر است، اما اکثر سیستم‌ها از چند مرحله فیلتراسیون برای ارائه عملکرد بهتر استفاده می‌کنند. در ادامه، مراحلی که فیلترهای RO معمولاً برای بهبود کیفیت آب لوله کشی استفاده می‌کنند، ارائه می‌شود. با این حال، باید توجه داشت که همه دستگاه‌های آب اسمز معکوس از این مراحل ممکن است استفاده ‌نکنند.

 

فیلتر الیافی

در مرحله اول، ذرات رسوب، گرد و غبار، خاک، زنگ زدگی و ذرات فیزیکی بزرگتر  با استفاده از فیلتر الیافی حذف می‌شوند.

 

فیلتر کربن فعال

در مرحله بعد از فیلتر کربن فعال استفاده می‌شود. کربن فعال از مواد پر کربن مانند پوسته نارگیل ایجاد می‌شود. ماهیت متخلخل کربن فعال به آن اجازه می‌دهد تا مانند یک اسفنج عمل کرده و هنگام عبور آب، آلاینده‌ها را جذب و به دام بیاندازد. فیلترهای کربن فعال معمولاً در هر نوع سیستم تصفیه آب، از جمله سیستم‌های اسمز معکوس که دارای فیلتراسیون چند مرحله‌ای هستند، استفاده می‌شود. در دستگاه‌های RO، معمولاً از هر دو نوع فیلتر کربن فعال دانه ای و کربن فشرده استفاده می‌شود.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

فیلتر ممبران

فیلتر کلیدی و مهم سیستم‌های اسمز معکوس، فیلتر ممبران می‌باشد که قادر است مواد جامد محلول، فلوراید، نیترات‌ها و نمک‌ها را از آب حذف ‌کند. در واقع، این فیلتر  برای حذف تمام ناخالصی‌ها از آب، حتی مواد معدنی سالم موثر است.

 

فیلتر مینرال

آبی که از طریق فیلتر ممبران، تصفیه شده است، فاقد مواد معدنی می‌باشد. فقدان مواد معدنی در آب می‌تواند بر مزایای سلامتی و طعم و مزه آب تأثیر بگذارد، بنابراین  در برخی از دستگاه‌ها با استفاده از فیلتر مینرال، این مشکل را برطرف می‌کنند. این فیلتر، مواد معدنی از دست رفته را به آب اضافه می‌کند. البته توجه شود در برخی از سیستم‌های اسمز معکوس، از این فیلتر استفاده نشده است.

 

برای خواندن مقاله کاربرد فیلتر کربنی اینجا کلیک کنید

 

چه زمانی به سیستم اسمز معکوس نیاز است؟

سیستم‌های آب اسمز معکوس در حذف آلاینده‌ها از آب موثرترین سیستم‌ها در نظر گرفته می‌شوند، بنابراین اگر آب منطقه شما سخت است یا دارای مقدار زیادی سرب، جیوه، فلوراید یا کلر است، تصفیه آب اسمز معکوس یک انتخاب مناسب برای خانه شما محسوب می‌شود. در خانه‌های قدیمی، لوله‌های سربی رایج است، در این مناطق، سیستم اسمز معکوس یک انتخاب عالی است.

 

برای خواندن مقاله خرید دستگاه تصفیه آب مناسب اینجا کلیک کنید

 

انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس برای خانه

هنگام انتخاب بهترین سیستم تصفیه آب اسمز معکوس، عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود. ابتدا باید تعداد مراحل فیلتر بررسی شود. دستگاه‌های تصفیه آب با فیلترهای مینرال و آلکالاین، آب با خاصیت معدنی و قلیایی با طعم باور نکردنی  را فراهم می‌سازند. برخی موارد دیگر که باید هنگام انتخاب بهترین سیستم اسمز معکوس برای خانه خود در نظر بگیرید، عبارتند از:

 

اندازه و ظرفیت دستگاه

اطمینان حاصل کنید که دستگاه با اندازه خانه و میزان مصرف آب تخمینی شما مطابقت دارد. بر اساس اندازه فیزیکی دستگاه، فضایی مناسب در زیر سینک که قصد نصب آن را دارید، در نظر بگیرید. در بیشتر موارد، ظرفیت دستگاه با اندازه خانه و تعداد ساکنان آن مرتبط می‌باشد. اگر یک سیستم RO با ظرفیت پایین را برای یک خانه شلوغ خریداری کنید، کارایی آن سریعتر از آنچه برای استفاده معمولی  مورد انتظار است، از دست می‌رود و خیلی زود فرسوده می‌شود. از طرف دیگر، خرید یک سیستم RO با ظرفیت بالا برای یک خانه کوچک، صرف هزینه غیر ضروری می‌باشد.

 

آلاینده‌ها

سیستم RO می‌تواند آلاینده‌هایی مانند فلوراید، جیوه، سرب، آزبست و … را حذف ‌کند. فلوراید بیش از حد با فشار خون بالا، مشکلات عصبی، تشنج و موارد دیگر مرتبط است. جیوه یک سم عصبی قوی است که می‌تواند بر سیستم عصبی انسان تأثیر بگذارد. قرار گرفتن در معرض سطوح بالای سرب ممکن است باعث کم خونی، ضعف و آسیب کلیه و مغز شود. آزبست هم می‌تواند تهدیدی برای سلامتی باشد.

 

گواهینامه‌ها

برندهای معتبر تصفیه آب، دستگاه‌هایشان توسط سازمان‌های معتبر مانند NSF یا انجمن کیفیت آب (WQA) تایید شده است. این سازمان‌ها، گواهینامه‌های حرفه‌ای ارائه می‌دهند که تضمین می‌کند این سیستم‌های تصفیه آب، آلودگی‌ها را تا حدی که ادعا می‌کنند، حذف یا کاهش می‌دهند.

 

هزینه

قیمت دستگاه‌های تصفیه آب متغیر است و به نوع فیلترهای مورد استفاده، تعداد مراحل تصفیه و کیفیت قطعات بستگی دارد. علاوه بر این هنگام خرید، تعمیر و نگهداری سالانه مانند تعویض فیلتر و هزینه ناشی از خرابی احتمالی قطعات را نیز باید در نظر بگیرید. برای تعویض فیلتر، حتماً دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. اگر سیستم دارای چندین مرحله فیلتراسیون می‌باشد، ممکن است هر فیلتر در فواصل زمانی مختلف نیاز به تعویض داشته باشد. در مناطقی که آب سخت است، فیلترها باید زودتر از زمان مقرر تعویض شوند.

 

در آخر

با در نظر گرفتن نکات فوق، می‌توانید تصمیم درستی برای خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بگیرید. توصیه ما خرید دستگاه‌های تصفیه آب ربن می‌باشد که از با کیفیت‌ترین دستگاه‌های موجود در بازار است. برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید بخش محصولات سایت ایوا را بررسی کنید.

 

برای خواندن مقاله خرید تصفیه آب برای خانه اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *