فیلتر رسوبی دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر رسوبی دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر رسوبی اولین خط دفاعی در برابر آلاینده‌های آب

یک فیلتر رسوبی، مواد جامد معلق را از آب حذف میکند. انباشته شدن رسوبات می‌تواند باعث خرابی تجهیزات برقی، پکیج و … شده و همچنین از عملکرد موثر سیستم‌های فیلتراسیون مانند اسمز معکوس و تصفیه فرابنفش جلوگیری کند. فیلترهای رسوبی، جزء جدایی ناپذیر فرآیند تصفیه آب هستند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با جزئیات بیشتری از فیلترهای رسوبی آشنا شوید.

 

برای خواندن مقاله آیا فیلترهای تصفیه آب از عبور املاح ریز جلوگیری می‌کنند اینجا کلیک کنید

 

فیلتر رسوبی چیست؟

فیلتر رسوبی، ذرات معلق مانند خاک، شن و ماسه را از آب حذف می‌کند. رسوب یک اصطلاح عمومی‌ برای تمام ذرات معلق موجود در آب که مایع نیستند، است. فیلترهای رسوبی در بسیاری از جاها مانند رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها کاربرد دارد. همچنین، در تصفیه آب ورودی ساختمان، برای از بین بردن ذرات معلق به منظور جلوگیری از ورود به شیرها، دوش‌ها، از نوعی فیلتر رسوبی استفاده می‌شود که از گل آلود شدن آب جلوگیری می‌کند. به طور کلی، استفاده از فیلتر رسوبی برای اطمینان از عملکرد موثر سایر فیلترها و تجهیزات تصفیه آب، حیاتی است.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای تصفیه آب ورودی ساختمان اینجا کلیک کنید

 

نحوه کارکرد فیلتر رسوبی

فیلترهای رسوبی، آلاینده‌ها در محدوه‌ی میکرون را حذف کرده و همچنین می‌تواند کدورت آب را از بین ببرد. منظور از کدورت، کدری است که در آب به دلیل وجود ذرات معلق ایجاد می‌شود و باعث تغییر رنگ آن به زرد، نارنجی یا قهوه ای می‌شود.

 

برای خواندن مقاله آلودگی های آب و منابع آن اینجا کلیک کنید

 

فیلترهای رسوبی،  مواد شیمیایی، فلزات سنگین، باکتری‌ها یا ذرات معلق را حذف نکرده، طعم و بوی آب را بهبود نمی‌بخشند. آنها در درجه اول یک روش فیلتراسیون دفاعی و نگهدارنده هستند. فیلترهای رسوبی زمانی موثر بوده که به عنوان پیش فیلتر برای سایر سیستم‌های فیلتراسیون استفاده شوند. به همین دلیل است که فیلترهای رسوبی اغلب همراه با سایر فیلترها مانند فیلترهای کربنی کار می‌کنند.

 

موارد کاربرد فیلتر رسوبی

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO) همیشه از یک پیش فیلتر رسوبی استفاده می‌کند. اسمز معکوس آب را با عبور از یک غشای نیمه تراوا (ممبران) که فلزات، نمک‌ها و جامدات محلول را از بین می‌برد، تصفیه می‌کند. فیلتر رسوبی به عنوان پیش تصفیه و محافظ برای ممبران عمل می‌کند.

 

برای خواندن مقاله RO یا اسمز معکوس چیست اینجا کلیک کنید

سیستم تصفیه ماوراء بنفش (UV) نیز به فیلترهای رسوبی نیاز دارند. سیستم‌های تصفیه UV، باکتری‌ها، انگل‌ها و میکروارگانیسم‌ها را از طریق طول موج‌های ماوراء بنفش، خنثی می‌کنند. این یک روش فیلتراسیون بسیار موثر برای آب میکروبی است. با این حال، کدورت آب، اثر UV را کاهش می‌دهد زیرا نفوذ اشعه ماوراء بنفش را دشوار می‌سازد. برای اطمینان از اینکه سیستم UV با حداکثر کارایی کار می‌کند، استفاده از یک پیش فیلتر رسوبی 5 میکرونی ضروری است. فیلترهای کربنی به دلیل توانایی آنها در حذف کلر، طعم و مزه آب را بهبود می‌بخشند. ذرات خاک می‌توانند به سرعت این فیلتر را مسدود کرده و عمر فیلتر به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. جایگزینی فیلترهای رسوبی بسیار ارزانتر از فیلترهای کربنی هستند، بنابراین برای افزایش عمر فیلتر کربنی، نصب پیش فیلتر رسوبی عاقلانه است.

رسوب، یک آسیب مطلق برای لوازم خانگی می‌باشد. تصفیه آب ورودی ساختمان، می‌تواند از ایجاد رسوب جلوگیری کند و باعث صرفه جویی در هزینه‌ها شود. در صورت رسوب بستن لوله‌های خانه، در نهایت باعث مسدود شدن لوله‌ها می‌شود و فشار آب کاهش می‌یابد. رسوبات به ماشین‌های ظرفشویی و لباسشویی آسیب زده و اغلب به طور چشمگیری باعث کاهش طول عمر آنها، می‌شود. آبگرمکن‌ها نیز در صورت تجمع رسوب در آنها، عملکرد نامناسبی پیدا می‌کنند و در نتیجه، راندمان، ظرفیت و طول عمر کلی دستگاه کاهش می‌یابد.

 

انواع فیلترهای رسوبی

همه فیلترهای رسوبی برای انجام یک کار طراحی شده اند، جمع آوری زباله‌های جامد و ذرات از آب. با این حال، پیکربندی‌های مختلفی از کارتریج‌های فیلتر رسوبی در بازار وجود دارد. در اینجا برخی از رایج ترین فیلترها، آورده شده است.

 

فیلترهای پلیسه دار

 فیلترهای رسوبی پلیسه دار یا سطحی، طرح‌هایی به شکل آکاردئونی هستند که از ورقه‌های نازکی از موادی مانند پلی استر یا پلی پروپیلن تشکیل شده‌اند. فیلترهای پلیسه دار از سطح وسیع خود برای به دام انداختن ذرات رسوب استفاده می‌کنند.

 

فیلترهای مذاب (melt)

این فیلترها با دمیدن گاز با سرعت بالا در پلیمر مذاب ساخته می‌شوند که الیاف لایه ای پیچیده را تشکیل می‌دهد. هسته داخلی فیلترهای مذاب چگالتر از هسته خارجی است، بنابراین با پردازش آب از طریق دیواره‌ها، فیلتر قادر است ذرات ریزتر را به طور فزاینده‌ای شفاف کند. فیلترهای مذاب که به عنوان فیلترهای تابیده نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند ذرات کمتر از 10 میکرون را فیلتر کنند.

 

فیلترهای چرخشی

فیلترهای چرخشی از نیروی گریز از مرکز برای حذف رسوب از آب استفاده می‌کنند. آب وارد بخش بالایی فیلتر شده و به محفظه شفاف، هدایت می‌شود. رسوب سنگینتر، قبل از نشستن در پایین محفظه، توسط نیروی گریز از مرکز به بیرون محفظه پرتاب می‌شود. با استفاده از یک صفحه توری، ذرات 15 تا 100 میکرون از آب جدا می‌شوند. این فیلترها برای حذف تکه‌های بزرگ خاک و زباله از آب چاه طراحی شده‌اند.

 

فیلتر رسوبی باید چند میکرونی باشد؟

ظرفیت فیلتر رسوب برای حذف ذرات برحسب میکرون رتبه بندی می‌شود. برای چشم، هر ذره کوچکتر از 35 میکرون، بدون استفاده از میکروسکوپ، نامرئی خواهد بود. اندازه میکرون فیلتر، بر اساس اندازه رسوبی که می‌خواهید از منبع آب حذف کنید، متفاوت است. اگر از سیستم UV استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید که فیلتر رسوبی به کار رفته، حداقل 5 میکرون است. دستگاه تصفیه آب خانگی RO  با یک پیش فیلتر رسوبی 5 میکرونی به راحتی کار می‌کند. اگر یک سیستم تصفیه آب ورودی ساختمان نصب می‌کنید، می‌توانید با درجه بندی‌های مختلف میکرون آزمایش کنید تا به نتایج دلخواه برسید.

 

زمان تعویض فیلتر رسوبی

باید فیلتر رسوبی را هر شش ماه تعویض کنید. با این حال، بهترین راه برای اطلاع از زمان تعویض فیلتر، مشاهده فشار آب است .وقتی فشار آب شروع به کاهش کرد، باید فیلتر را تغییر دهید.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *