آیا فیلترهای تصفیه آب از عبور املاح ریز جلوگیری می‌کنند؟

آیا فیلترهای تصفیه آب از عبور املاح ریز جلوگیری می‌کنند؟

عملکرد دستگاه تصفیه آب در عبور املاح ریز

همانطور که می‌دانیم دو سوم از بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد و به همین علت، سلامتی انسان وابسته به مصرف آب سالم است. هر اندازه آب با کیفیت‌تر، خاص‌تر و سالم‌تر باشد، تاثیر بهتری بر روی عملکرد اندام‌های مختلف بدن و افزایش سلامتی خواهد داشت. آب لوله کشی به طور کامل تصفیه نمی‌شود و مقدار زیادی ناخالصی و املاح مضر در آن وجود دارد. بنابراین بهترین راه برای داشتن آب سالم، استفاده از دستگاه تصفیه آبی است که عملکرد دستگاه تصفیه آب بهینه باشد. دستگاه‌های تصفیه آب دارای فیلترهای مختلفی هستند که هر کدام وظیفه‌ی خاصی را در تصفیه آب به عهده دارند. برای آشنایی با این موارد با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید.

 

ساختار دستگاه تصفیه آب

برای این که با نحوه کار دستگاه تصفیه آب و ضریب دقت آن‌ها آشنا شوید، ایتدا باید فیلترها را بررسی کنیم؛ یک دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای همانند اسمش از 6 فیلتر تشکیل شده که همگی دارای یک هدف واحد هستند که آن هدف تصفیه کامل آب از هر نوع آلاینده است. هر کداماز این فیلترهای نقش جداگانه‌ای و در عین حال مکمل یکدیگر دارند و نمی‌توان یکی از آن‌ها را حذف کرد. فیلتر پروپیلن، کربنی، کربن بلاک، ممبران، پست کربن و مینرال فیلترهای دستگاه تصفیه آب هستند که آب با عبور از آن‌ها مواد مضر و آلودگی‌های خود را از دست خواهد داد.

در واقع تصفیه آب یعنی فرایندی که بتوان با آن باکتری‌ها، گل و لای، کلر و املاح مضر در آب را از بین برد. یک سیستم تصفیه آب اصولی معمولا دارای یک سری فیلتر است که هر کدام کارکرد مشخصی خواهند داشت. در نهایت عملکرد دستگاه تصفیه آب به گونه‌ای است که می‌تواند در ابعاد صنعتی و در اندازه یک تصفیه خانه شهری ساخته شود یا یک دستگاه تصفیه آب خانگی باشد. عملکرد دستگاه تصفیه آب در هر دوی این سیستم‌ها مشابه است اما دستگاه تصفیه آب خانگی باتوجه به حجم خروجی، دقت و راندمان بیشتری خواهد داشت.

 

برای مطالعه مقاله تفاوت های آب معدنی با آب تصفیه شده اینجا کلیک کنید

 

واکنش دستگاه تصفیه اب در جداسازی ذرات معلق و گل و لای

ممکن است همراه آبی که توسط لوله کشی به خانه‌های ما هدایت می‌شود، ذرات ریز و گل و لای نیز همراه آن باشد. به همین دلیل عملکرد دستگاه تصفیه آب به گونه‌ای است که می‌تواند با استفاده از فیلترهای خود این ذرات را از آب جدا کند. در دستگاه های تصفیه آب معمولا فیلترهایی که در مرحله اول تصفیه آب قرار می‌گیرند این کار انجام می‌دهند و مانع از عبور ذرات فیزیکی معلق بزرگتر از ۵ میکرون می‌شوند.

 

واکنش دستگاه تصفیه آب در جذب آلاینده های دارای طعم و بو

هنگامی که آب از فیلتر ۵ میکرون عبور کرد و گل و لای و ذرات معلق از آن جدا شد، نوبت به جذب آلاینده‌هایی می‌رسد که دارای طعم و بو هستند. این آلاینده‌های آب که اندازه‌ای کوچکتر از ۵ میکرون دارند، توانسته‌اند از منافذ فیلتر اول عبور کنند. وظیفه دستگاه تصفیه آب در این مرحله این است که به وسیله فیلتر کربن، آلاینده‌ها را جذب کنند. آلودگی‌هایی مانند کلر در این مرحله گرفتار فیلتر کربن می‌شود و در شکاف‌های آن به دام می‌افتد. جذب آلاینده‌های دارای طعم و بو، کیفیت آب را بالا می‌برد.

 

عملکرد دستگاه تصفیه آب در تبادل یون

یکی دیگر از کاربردهای دستگاه تصفیه آب جدا کردن املاح مضر از آب است که به روش تبادل یونی انجام می‌شود. در این روش یون‌هایی مثل سدیم و هیدروژن جایگزین یون‌هایی مثل کلسیم و منیزیم می‌شوند. روش تبادل یونی باعث شده که رسوبات آهکی آب کاهش پیدا کند، و املاح سخت آب جدا شده و بتوان آب را در دماهای زیاد درون دستگاه‌هایی مثل قهوه ساز نگهداری کرد. بدون اینکه آسیبی به دستگاه وارد شود.

 

برای مطالعه مقاله تاثیر فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 
دستگاه تصفیه آب در دفع ناخالصی های بسیار کوچک

دیگر عملکرد دستگاه تصفیه آب این است که می‌تواند جامدات فوق‌العاده ریز را که اندازه‌ای در حد 0.0001 میکرون دارند دفع کند و خلوص آب را تا ۹۹.۹ درصد بالا ببرد. این کار به وسیله یک غشا نیمه تراوایی انجام می‌شود. روشی که برای این کار استفاده می‌گردد، اسمز معکوس نام دارد. ذراتی که در این مرحله از آب جدا می‌شوند از طریق مسیر فاضلاب به خارج از دستگاه هدایت می‌گردند.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگاه می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *