تغییرات آب و هوا

تغییرات آب و هوا

تاثیر تغییرات آب و هوایی بر آب های ایران

 

ایران، سرزمینی است که از شمال و جنوب با آب احاطه شده و بیش از 29 دریاچه، 20 رودخانه و حدود 3 میلیون هکتار تالاب دارد. آب برای اقتصاد، فرهنگ و سلامت ما ضروری بوده که در سال‌های اخیر، تغییرات آب و هوایی بر فراوانی، مدت و شدت رویدادهای بارندگی تأثیرگذار بوده است. این منجر به مشکلاتی مانند سیل در مناطق شمالی یا آب خیلی کم در نواحی خشک مرکزی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید.

 

برای خواندن مقاله 5 خواص جادویی نوشیدن آب گرم اینجا کلیک کنید

 

آب در ایران

ایران دارای 31 استان و  1148 شهر است. دوام صنایع، کشاورزی، تاسیسات و حتی شهرها و روستاها به تامین کافی آب تمیز بستگی دارد. ایران منطقه‌ای نیمه‌خشک است؛ بنابراین آب شیرین و مدیریت آن موضوعی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. تغییرات آب و هوایی نیز بر اضطراری بودن این شرایط افزوده است.

 

برای خواندن مقاله سالانه چقدر آب در صنایع هدر می‌رود اینجا کلیک کنید

 

تغییرات مرتبط با آب و هوا ممکن است منجر به وقوع سیل، خشکسالی، تغییر زمان و میزان بارش، کاهش ذخایر برفی، خشک شدن منابع آب زیرزمینی، وقوع سونامی، شور شدن منابع آب و … شود. در نتیجه، این موضوع تهدیدی برای سیستم‌های آبی موجود به شمار می‌رود و به طور قابل توجهی، چرخه هیدرولوژیکی را که برای زندگی انسان ضروری است، مختل می‌سازد. همچنین تغییرات اقلیمی، باعث رشد آلاینده‌ها در منابع آب شده و کیفیت آب را پایین می‌آورد، در نتیجه، تصفیه آب، امری ضروری است.

 

تغییرات آب و هوایی چگونه بر آب تأثیر می‌گذارد؟

تغییرات آب و هوایی ممکن است باعث افزایش یا کاهش بارندگی، افزایش دمای دریاچه‌ها و رودخانه‌ها و همچنین بر کیفیت و کمیت آب تأثیر بگذارد.

 

برای خواندن مقاله خطر جدی کم آبی در ایران اینجا کلیک کنید

 

در رابطه با میزان بارندگی در کشور، آمار‌ها نشان می‌دهد متوسط میزان بارندگی در جهان ۸۵۰ میلیمتر است، اما در 50 سال اخیر، میانگین بارش ایران، ۲۴۷ میلیمتر برای کل کشور است. در یک دهه اخیر، میزان متوسط بارندگی، تقریباً ۲۱۳ میلیمتر برای کل کشور می‌باشد. این اعداد، نشان دهنده کاهش 13 درصدی میانگین کلی بارش در ایران در یک دهه گذشته است. کاهش میزان بارش، یکی از عوامل عدم دسترسی به  منابع آب است و در نتیجه، اوضاع را بحرانی خواهد کرد.

 

برای خواندن مقاله معرفی میوه و خوراکی هایی که بیشترین آب را مصرف می‌کنند اینجا کلیک کنید

 

افزایش بارندگی، به ویژه در طوفانهای شدید، می‌تواند باعث طغیان رودخانه‌ها و سیل شود. سیل منجر به صدمات جسمی، تخریب اموال، آسیب به محصولات و زمین‌های کشاورزی، افزایش رواناب مانند رسوبات، آلاینده‌ها و نیترات، سرریز شدن فاضلاب، آلودگی آب‌های سطحی، شیوع بیماری‌های منتقله از طریق آب آشامیدنی آلوده و … شود.

 

برای خواندن مقاله چرا باید از دستگاه تصفیه آب استفاده کنیم اینجا کلیک کنید

 

در مقابل، برخی از مناطق کشور با کاهش بارندگی مواجه هستند. یک دوره طولانی بارندگی کمتر از حد متوسط می‌تواند باعث خشکسالی شود. دماهای بالا یا بارندگی‌های کوتاه و شدید باعث می‌شود آب باران نتواند به داخل زمین نفوذ کند و زمین تشنه را سیراب سازد، در نتیجه بحران کم آبی تشدید می‌شود.

در نتیجه تغییرات آب و هوایی، ایران احتمالاً در سالهای آتی، دمای بالاتری  را در زمستان و تابستان تجربه خواهد کرد. آب و هوای گرمتر باعث می‌شود که منابع آبی به دلیل جذب گرمای بیشتر تبخیر شوند. گرمای زیاد، خطر آتش سوزی‌های جنگلی را نیز افزایش می‌دهد.  گونه‌های بومی ‌پرندگان و حیوانات، با افزایش دما، ممکن است  تحت فشار قرار بگیرند و از بین بروند. برخی دیگر از خطرات کم آبی و افزایش دما، در ادامه آورده شده است:

  • کاهش رطوبت خاک، آب‌های زیرزمینی و جریان رودخانه‌ها و کاهش سطح آب در دریاچه‌ها و تالاب‌ها
  • کاهش منابع آب برای آب آشامیدنی و کشاورزی
  • اثرات منفی بر عرضه مواد غذایی
  • آسیب به ماهی‌ها
  • افزایش احتمال وجود جلبک و باکتری‌های مضر در آب
 

برای خواندن مقاله کولر گازی اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *