خطر اصلی زندگی ها؛ آلودگی آب

خطر اصلی زندگی ها؛ آلودگی آب

آلودگی های آب و منابع آن

نیاز مبرم به آب برای بقای موجودات کره زمین اعمم از انسان‌ها، گیاه‌ها و سایر جانداران بر هیچکسی پوشیده نیست. آب مایه حیات است و این ماده ارزشمند زندگی تمام ما را به خود وابسته کرده است. اما با این وجود ما آنقدراهم با طبیعت و محیط زیست مهربان نیستیم و مدام آلاینده‌ها و آلودگی‌های صنایع را به آن هدیه می‌دهیم و با اینکار خود را یک قدم به مرگ و نابودی نزدیک‌تر کرده‌ایم؛ زیرا ورود این آلاینده‌ها به آب باعث ایجاد تغییرات در بو، رنگ و طعم منابع آبی و در نهایت آلودگی آب شده و این تهدیدی بزرگ برای سلامتی محیط زیست و انسان‌ها محسوب می‌شود. با این مقاله از مجله ایوا همراه باشید تا با بخشی از مهربانی‌های انسان با طبیعت آشنا شوید.

   

آلوده کردن منابع آب

چرا ما آب را آلوده می‌کنیم؟ سود بیشتر از چرخه صنایع، پاسخ به این پرسش است! صنعتی‌تر شدن زندگی انسان‌ها، آن‌ها را بیشتر حریص کرده و این حرص و طمع تا جایی پیش رفته که انسان‌ها علاوه بر طبیعت، به خودشان هم دیگر رحم نمی‌کنند. آلودگی آب و طبیعت یعنی آلودگی حیات و با این کار زندگی تمام موجودات روی کره زمین از بین خواهد رفت. تخلیه فاضلاب‌های صنعتی و خانگی، انواع مواد آلی، غیر آلی و معدنی و بیولوژیکی به محیط زیست باعث شده بیشتر آب موجود در زمین آلوده و دسترسی به آب آشامیدنی سالم بسیار دشوار شود. به طوری که طبق آمارهای جهانی در آفریقا از هر 5 کودک متولد شده، یکی تا قبل از 5 سالگی بر اثر مصرف آب آلوده از بین می‌رود.

 

برای خواندن مقاله انواع روش های تصفیه آب اینجا کلیک کنید.

 

منابع آلودگی های آب کدامند؟

یکی از موارد مهم در تصفیه آب هر منطقه‌ای، این مورد است که بدانید آب آن منطقه با چه مواردی آلوده شده است تا بتوان از بهترین و موثرترین روش تصفیه آب برای تبدیل به آب آشامیدنی استفاده کرد. آب که به عنوان بهترین حلال موجود شناخته می‌شود، همیشه در معرض آلودگی‌های مختلفی قرار می‌گیرد که در ادامه به بررسی 4 دسته بندی اصلی از این موارد می‌پردازیم.

   

آلودگی فیزیکی

ورود تکه‌های مواد غذایی، بطری‌ها و پلاستیک، شاخ و برگ درختان و مواردی از این قبیل را به آب، آلودگی‌های فیزیکی آب می‌گویند که با استفاده از روش تصفیه مناسب می توان‌آن ها را از بین برد.

   

آلاینده های شیمایی، بی رحم و خطرناک

از دیگر آلاینده‌های آب می‌توان به آلاینده‌های شیمیایی اشاره کرد که جزو خطرناک‌ترین دسته از آلاینده‌های آب می‌باشد. این آلاینده‌ها با ورود به طبیعت و انجام واکنش‌های متعدد با سایر مواد موجود باعث آلودگی‌های بسیاری در چرخه آب می‌شوند و بیشترین درصد آلودگی آب را به خود اختصاص داده‌اند. برخی از مهم‌ترین آلودگی‌های مخرب شیمیایی به شرح زیر‌ اند:

  • آلودگی های دارویی
  • فاضلاب کارخانه ها
  • ضایعات رادیواکتیوی
  • باران های اسیدی
  • کودهای شیمیایی و حشره کش ها
  • فلزات سنگین
  • پالایشگاه ها و صنایع نفتی

این آلودگی‌ها که اثرات مخربی را بر طبیعت به جا گذاشته‌اند، از طریق پساب‌های صنایع وارد چرخه آب روی زمین می‌شوند.

 

برای خواندن روش های تصفیه آب شهری اینجا کلیک کنید.

 

آلاینده های حرارتی

وقتی دما در آب افزایش می‌یابد، باعث کم شدن اکسیژن موجود در آب شده و از کیفیت آن می‌کاهد. به همین خاطر است که هرگونه افزایش دمایی در آب که توسط نیروگاه‌ها و صنایع می‌شود را جزو آلودگی‌های آب می‌نامند. به طور مثال نیروگاه‌های برق و کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی و صنعتی که از آب به عنوان خنک کننده در چرخه تولید خود استفاده می‌کنند را جزو صنایعی هستند که باعث آلودگی آب می‌شوند.

   

آلاینده های بیولوژیکی

از مهم‌ترین دسته‌ای که باعث آلودگی‌های آب می‌شوند را می‌توان آلاینده‌های بیولوژیکی نامید. این آلاینده که از طریق فاضلاب انسانی و دام‌ها وارد طبیعت و محیط زیست شده، باعث ایجاد نیترات و باکتری‌ها در آب می‌شوند. بهتر است بدانید که باکتری‌های انتقال یافته از طریق فاضلاب کشتارگاه‌ها، بیمارستان‌ها و فاضلاب‌های خانگی و دامداری‌ها به چرخه آب روی زمین، به شدت بر سلامت انسان اثر منفی ایجاد کرده و مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کند. از مهم‌ترین دسته از این آلاینده ها می‌توان به: فاضلاب بیمارستانی و مراکز درمانی، فاضلاب خانگی و آلودگی آب با فاضلاب کشتارگاه‌ها اشاره کرد.

   

در پایان امیدواریم که با نگاه مسئولانه تر به زندگی جوامع بشری، بتوانیم از انقراض خودآگاهانه خود جلوگیری کنیم. ممنون از اینکه تا انتهای با این مقاله با گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگاه می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

  اینستاگرام ایوا
6 نظر
Ali

مطالب مفیدی بود!
خیلی هاشو نمیدونستم
آب شهری این همه املاح مضر داره

ممنون بابت اطلاع رسانی. آیا آب تهران هم نیاز به تصفیه داره؟

Sepehr

از چه روشی میتونیم این آلودگی هارو حذف کنیم؟

Sepehr

چه دستگاهی برای مناطق تهران مناسبه؟

Sepehr

چجوری باید این املاح رو از آب حذف کرد؟

عبدالرضا

ممنون از اطلاعاتی که دادین

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *