تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی

سیستم‌های تصفیه آب صنعتی و نحوه کار آنها

 

در مقیاس صنعتی، تصفیه آب شامل مجموعه‌ای از روش‌ها به منظور اطمینان از جریان یکپارچه آب تصفیه شده برای استفاده در یک تاسیسات صنعتی است. تصفیه آب صنعتی نقش مهمی ‌در محافظت در برابر خطرات و افزایش هزینه‌های عملیاتی و همچنین پایداری کسب و کار ایفا می‌کند. مدیریت نامناسب تصفیه آب می‌تواند منجر به خوردگی تجهیزات گران‌قیمت شده و همچنین ممکن است به یک محصول بی‌درخشش و مشکلات بی‌شماری دیگر منتهی گردد. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا در مورد نحوه عملکرد تصفیه آب صنعتی برای بهبود کیفیت تصفیه آب صنعتی در تاسیسات خود بیشتر بدانید.

 

برای خواندن مقاله دستگاه تصفیه آب مناسب اینجا کلیک کنید

 

تصفیه آب صنعتی چیست؟

فرآیندی است که قبل یا بعد از فرآیندهای صنعتی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد آب مصرفی یک کارخانه، قبل از رفتن به دیگ بخار یا برج خنک کننده تصفیه شود. از دیگر موارد کاربرد این نوع تصفیه می‌توان به کاربرد آن در صنایع غذایی و آشامیدنی برای تامین آب به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده یا تصفیه آب فرآیند در ساخت خودرو برای استفاده مجدد یا دفع آن اشاره نمود.

 

برای خواندن مقاله تصفیه آب در مزارع اینجا کلیک کنید

 

فرآیند تصفیه آب صنعتی

مدیریت تصفیه آب در مقیاس صنعتی شامل مجموعه‌ای از فرآیندها است. بر اساس مواد شیمیایی موجود در آب، بهتر است از گزینه‌ای مناسب برای تاسیسات صنعتی استفاده نمود. به طور کلی، هدف از تصفیه آب، به حداقل رساندن ریسک در هر مرحله از هر فرآیند صنعتی مبتنی بر آب است. روش‌های رایج تصفیه آب صنعتی عبارتند از:

  • فیلتراسیون الیافی و کربنی
  • نرم شدن آب (سختی گیر رزینی)
  • تقطیر
  • اسمز معکوس
  • نانو فیلتراسیون
  • تبادل یونی

در فیلتراسیون مبتنی بر استفاده از فیلترهای الیافی و کربنی، رسوبات، مواد آلی و کدورت حذف می‌شود. در فرآیند نرم شدن با سختی گیر رزینی، سختی موجود در آب را از بین می‌رود. در مواردی که لازم است املاح موجود در آب حفظ شود، این روش، مناسب نیست.  تقطیر یک فرآیند فیزیکی مورد استفاده در تصفیه آب است که قادر به جداسازی مخلوط‌های موجود در مایع است. تقطیر در طبیعت، بصورت طبیعی رخ می‌دهد که توسط انرژی گرمایی خورشید، آب موجود در سطح زمین تبخیر شده و به عنوان بخار آب وارد جو می‌شود. در بسیاری از موارد، این روش برای تصفیه آب، مناسب و کافی نیست، علاوه بر این، به دلیل هزینه‌های عملیاتی بالا و عدم اثربخشی، اغلب به عنوان یک راه حل قدیمی‌در نظر گرفته می‌شود.

 

برای خواندن مقاله سوالات متداول درباره فرآیند اسمز معکوس اینجا کلیک کنید

 

دو روشی که برای تصفیه صنعتی بسیار موثر هستند و کاربرد زیادی دارند، نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس می‌باشد. نانوفیلتراسیون، امکان حذف باکتری‌ها و سختی را فراهم می‌کند. در این روش، جریان آب با فشار الکتریکی از فیلتر عبور می‌کند و بدین ترتیب، تمام ذرات بیشتر از یک نانو، از آب جدا خواهند شد. اما در روش اسمز معکوس، از فشار آب برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب با عبور از یک غشای نیمه‌ تراوا استفاده می‌شود تا آب تصفیه گردد. در این فرآیند، یون‌ها، مولکول‌ها، ذرات و میزان قابل توجهی از کل جامدات محلول در آب حذف می‌شود.

 

برای خواندن مقاله RO یا اسمز معکوس چیست اینجا کلیک کنید

 

تبادل یونی یک فرآیند شیمیایی است که در آن یون‌های ناخواسته با یون‌های گوناگون موجود در محلول مبادله می‌شوند و در نتیجه کیفیت آب بهبود می‌یابد. متداول‌ترین کاربرد این روش به منظور نرم‌سازی آّب شهری است که در آن یون‌های سدیم رزین تبادل یونی جایگزین کلسیم و منیزیم در آب تصفیه شده و در نهایت سختی آب را کاهش می‌دهد.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *