فیلتر کربنی تصفیه آب

فیلتر کربنی تصفیه آب

ویژگی‌های منحصر به فرد فیلترهای کربنی در دستگاه‌های تصفیه آب چیست؟

 

در انواع سیستم‌های تصفیه آب مانند دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس، فیلتر یخچال، دستگاه تصفیه آب ورودی ساختمان و …، فیلترهای کربنی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا بدانید فیلترهای کربنی در دستگاه‌های تصفیه آب چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و چگونه در تامین آب تمیز کمک می‌کنند.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن بیش از حد آب اینجا کلیک کنید

 

ساخت فیلتر کربنی

فرآیند ساخت فیلتر کربنی برای تصفیه آب، شامل آسیاب کردن یک منبع کربن است. برخی از منابع کربن عبارتند از:

  • پوسته نارگیل
  • پوسته پسته
  • زغال سنگ صنعتی
  • زغال سنگ نارس

پوسته‌های نارگیل یا کوکونات از پرکاربردترین و تجدیدپذیرترین منابع کربنی هستند. برای ساخت فیلتر کربنی، ابتدا این ماده در غیاب اکسیژن تا 1000 درجه سانتیگراد، حرارت داده می‌شود تا آلاینده‌ها از بین بروند. سپس کربن با اضافه کردن بخار گرم شده تا 1600 درجه، فعال می‌شود. گرانول‌های کربن با منافذ و شکاف‌های بخار باقی می‌مانند که به آنها اجازه می‌دهد تا مقدار زیادی آلاینده و مواد شیمیایی را جذب کند. فیلترهای کربنی از طریق جذب، ناخالصی‌ها را به سطح کربن فعال می‌کشانند و بدین ترتیب حذف می‌کنند، این عمل، مشابه جذب براده‌های آهن به آهن‌ربا است.

 

برای خواندن مقاله فیلترهای کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

علاوه بر این، فیلترهای کربنی، به عنوان یک کاتالیزور برای تغییر ساختار شیمیایی برخی از آلاینده‌ها عمل می‌کنند. کربن فعال، قادر به حذف انواع VOC‌ها از جمله بنزین، حلال‌ها و پاک‌کننده‌های صنعتی، مواد آلی مانند آفت‌کش‌ها و THM‌ها مانند کلروفرم و کلر است. در فرآیند تصفیه آب، فیلترهای کربنی ضروری هستند زیرا تمام مواد شیمیایی و ترکیبات آلی نامطلوب از جمله آفت‌کش‌ها، کلر و سایر ترکیبات آلی فرار (VOCs) را که ممکن است در آب، وجود داشته باشند را از بین می‌برند؛ همچنین طعم آب را بهبود می‌دهند و در از بین بردن بو، عالی هستند. در هر دو مرحله تصفیه قبل (Pre-RO) و بعد از فیلتر ممبران (Post-RO)، از فیلترهای کربنی استفاده می‌شود.

 

برای خواندن مقاله حذف آلاینده‌ها از آب اینجا کلیک کنید

 

فیلتر کربن Pre-RO

قبل از اینکه آب به فیلتر ممبران برسد، از یک فیلتر کربنی عبور می‌کند. فیلتر کربن در این مرحله به عنوان فیلتر کربن Pre-RO شناخته می‌شود. کارکرد این فیلتر، جهت محافظت از غشای RO در برابر کلر، می‌باشد تا طول عمر فیلتر ممبران، افزایش و در نتیجه هزینه‌های نگهداری کاهش یابد.

 

برای خواندن اهمیت نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

فیلتر Post-RO

فیلتر Post-RO، نوعی از فیلتر کربنی است که پس از مراحل تصفیه RO و UV در دستگاه تصفیه آب، اضافه می‌شود. به طور معمول، فیلتر کربنی post-RO بعد از مراحل تصفیه آب  با فیلتر ممبران و فیلتر فرابنفش، قرار می‌گیرد. فیلتر پست کربن، به عنوان یک پولیش عمل می‌کند و طعم آب تصفیه شده را بهبود می‌بخشد.

 

چه نوع ناخالصی‌هایی با فیلتر کربنی از آب حذف می‌شوند؟

به طور کلی، فیلترهای کربنی قادر به حذف حداقل 81 نوع آلاینده هستند. بر اساس استانداردهای حفاظت از محیط زیست، کربن فعال می‌تواند 12 نوع علف‌کش، 14 نوع آفت‌کش و 32 نوع آلاینده آلی را فیلتر کند. علاوه بر این، کلر و سایر آلاینده‌هایی که طعم و بوی بدی به آب آشامیدنی می‌دهد، توسط کربن فعال حذف می‌شوند. کلر به عنوان یک ضد عفونی کننده در اکثر منابع آب شهری استفاده می‌شود. با این حال، کلر می‌تواند طعم و بوی نامطبوعی در آب لوله‌کشی ایجاد کند. بنابراین برای تامین آب تمیز، در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از فیلتر کربن فعال، استفاده می‌شود تا VOC‌ها و محصولات جانبی کلر را حذف کند. حذف آلاینده‌های بیشتر، از جمله فلزاتی مانند سرب، با فیلترهای کربن بلاک امکان پذیر است.

 

حذف مواد آلی از آب آشامیدنی

انعقاد، ته نشینی و فیلتراسیون همگی در تصفیه آب آشامیدنی استفاده می‌شوند. توانایی کربن فعال در تصفیه آب، بسیار حائز اهمیت است. ناخالصی‌ها به دلیل فرآیند فیزیکی جذب به سطح ماده می‌چسبند. برخی از موادی که فیلتر کربن فعال قادر به حذف آنها است، عبارتند از: کلر، فلزات سنگین، محصولات جانبی و سایر میکروب‌های فرار.

 

تصفیه نوشیدنی‌های مقطر

فیلترهای کربن فعال به تصفیه اجزای ارگانیک برای تولید نوشیدنی‌های مقطر کمک می‌کنند. این فیلترها، طعم، عطر و رنگ نوشیدنی را بهبود می‌بخشند. علاوه بر این، می‌توانند در تولید نوشیدنی‌ها و آب میوه‌ها برای بهبود بافت و تخمیر کمک کنند.

 

برای خواندن مقاله چرا مردم آبمیوه دوست دارند اینجا کلیک کنید

 

اکیداً توصیه می‌شود از دستگاه تصفیه آب RO با فیلترهای کربنی برای تصفیه آب استفاده کنید. سرمایه گذاری بر روی بهترین دستگاه تصفیه آب بسیار مهم است تا شما و اعضای خانواده‌تان به آب آشامیدنی سالم و تمیز دسترسی داشته باشید.

 

برای خواندن مقاله بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *